Στον πρώτο γύρο: Τορόντο – Σικάγο 3-1

ΣΙΚΑΓΟ

Συνέχεια στις απογοητευτικές εμφανίσεις έδωσε το Σικάγο, γνωρίζοντας με κατεβασμένα τα χέρια την ήττα 3-0 από το Μόντρεαλ εκτός έδρας. Αποδείχθηκε κατώτερο των περιστάσεων κι όλα είχαν κριθεί από το πρώτο μέρος που το βρήκε να χάνει με 3-0. Δεν μπόρεσε να σώσει τα προσχήματα ούτε στην επανάληψη, ενώ φλέρταρε με ακόμη πιο βαριά ήττα.

Δεύτερη διαδοχική εκτός έδρας ήττα μετά απ’ αυτή που είχε προηγηθεί από το Κολόμπους (3-1) και τέταρτη στα τελευταία πέντε παιχνίδια, μετράει μόλις μια νίκη στις έξι πρόσφατες αναμετρήσεις του (1-1-4), αυτή επί της Νιου Ίνγκλαντ (4-1 εντός έδρας). Βρίσκεται στην τρίτη θέση τη ανατολικής περιφέρειας με 41 πόντους, στο -2 απ’ τη δεύτερη θέση και στο -6 απ’ την κορυφή. Εντός έδρας είναι πανίσχυρο και αήττητο, μετρώντας απολογισμό δέκα νίκες και μια ισοπαλία. Μάλιστα στις οκτώ πρόσφατες εντός έδρας εμφανίσεις του σκόραρε από δύο γκολ και πάνω. Στο 50-50 ο Χάρινγκτον (Αμυντικός, 9, 0), παραμένει στα πιτς ο Βίνσεντ (Αμυντικός, 19, 1).

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 3-0 από το Μόντρεαλ.

Στατιστικό: Over 2.5 τα εννιά τελευταία παιχνίδια στο πρωτάθλημα. (δες το στην Goalbet)

Το Σικάγο – Τορόντο παίζει στην Goalbet
goalbet-logo

ΤΟΡΟΝΤΟ

Από τη δική του πλευρά το Τορόντο εξακολουθεί σε βρίσκεται στο πικ της φόρμας του, την περασμένη αγωνιστική επικράτησε με το επιβλητικό 4-1 του Πόρτλαντ εντός έδρας. Επέβαλε την ανωτερότητά του από το ξεκίνημα, αν και δημιούργησε ευκαιρίες, δεν μπόρεσε να παραβιάσει την αντίπαλη εστία. Αποδόθηκε δικαιοσύνη στην επανάληψη, προηγήθηκε στο 58’ (1-0) και μέχρι το 76’ της συνάντησης είχε κάνει το 3-0, πέτυχε τέταρτο τέρμα στο 87’ (4-0), για να δεχθεί απλά τη μείωση δύο λεπτά αργότερα (4-1 στο 89’).

Συμπλήρωσε «εξάδα» αγώνων αήττητο (3-3-0) και απολαμβάνει τη μοναξιά της κορυφής στη Δύση, με 47 πόντους είναι στο +4 απ’ τη δεύτερη Νιου Γιορκ Σίτι. Μακριά από την έδρα του τρέχει ρεκόρ τέσσερις νίκες, πέντε ισοπαλίες και τρεις ήττες. Αμφίβολος ο Άλσετ (Μέσος, 4, 0), νοκ άουτ τέθηκε ο Χάγκλουντ (Αμυντικός, 15, 0) που έγινε αναγκαστική αλλαγή στο προηγούμενο.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας επικράτηση για το Τορόντο 4-1 επί του Πόρτλαντ.

Στατιστικό: G/G τα έξι απ’ τα επτά πρόσφατα παιχνίδια στο πρωτάθλημα.