*6η αγωνιστική

*Δύο σερί G/G μαζί με over 2,5 στα τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

ΣΙΔΝΕΪ

Προηγούμενο ματς: Το Σίδνεϊ έχασε 0-1 εντός έδρας από την Γουέστερν Σίδνεϊ, με ένα τέρμα του Σάπσφορντ στο 72ο λεπτό. Στο πρώτο ημίχρονο γλίτωσε από το δοκάρι του, είχε κάποιες ευκαιρίες να σκοράρει, αλλά τελικά ηττήθηκε.

Τελικά απ’ ότι φαίνεται η μεγάλη νίκη επί της Αδελαϊδα Γιουνάιτεντ ήταν μία ευχάριστη παρένθεση, αφού το Σίδνεϊ έχασε με 0-1 εντός έδρας από την Γουέστερν Σίδνεϊ στο μεγάλο ντέρμπι της πόλης!

Αυτή ήταν η πρώτη του ήττα με τον Ουφούκ Ταλάι στον πάγκο της, μόλις στο δεύτερο παιχνίδι του σε αυτόν! Αλλά ο ίδιος ξεκαθάρισε πως είπε στους παίκτες του να μη σκύβουν το κεφάλι και να επανέλθουν στον δρόμο των επιτυχιών, ξεπερνώντας το προηγούμενο παιχνίδι και μία ήττα που ήταν η τέταρτη σε πέντε αγώνες!

Αυτό που αξίζει να σημειωθεί είναι πώς έχει πετύχει πέντε γκολ στο παιχνίδι που έχει κερδίσει, χωρίς να έχει σκοράρει κανένα στα τέσσερα που έχει χάσει στο πρωτάθλημα.

Όλα αυτά ενώ κατέκτησε το κύπελλο Αυστραλίας, το οποίο ολοκληρώθηκε πριν την έναρξη του πρωταθλήματος. Και αυτή τη στιγμή είναι στο -6 από την πρώτη εξάδα που οδηγεί στα play off για την κατάκτηση του τίτλου.

Σίδνεϊ Στατιστικά

*4/5 Ν/G στο πρωτάθλημα

*3/5 αγώνες με 2-3 γκολ στο πρωτάθλημα.

*3/5 under 2,5 στο πρωτάθλημα.

ΠΕΡΘ ΓΚΛΟΡΙ

Προηγούμενο ματς: Η Περθ Γκλόρι έχασε πιο εύκολα απ’ ότι δείχνει το τελικό σκορ με 2-1 εκτός έδρας από την Μπρισμπέιν Ρόαρ. Βρέθηκε να χάνει από τέρμα του Χόουρ στο 56’, και δέχθηκε
δεύτερο τέρμα από τον τον Ο’ Σι στο 65’, καταφέρνοντας απλά να μειώσει με τον Σούσναρ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Η Περθ Γκλόρι ηττήθηκε με 2-1 εκτός έδρας από την Μπρισμπέιν Ρόαρ, γνωρίζοντας δεύτερη σερί ήττα στο πρωτάθλημα, πάλι μακριά από το γήπεδο της, έχοντας 3/3 ήττες εκτός στον συγκεκριμένο θεσμό.

Για μία ακόμη σεζόν, το ξεκίνημα της στο πρωτάθλημα, κρίνεται μέτριο, παρουσιάζοντας προβλήματα όποτε απομακρύνεται από την έδρα της, έχοντας πάρει μόλις τέσσερις βαθμούς σε αυτήν.

Έχει μείνει ήδη αρκετά πίσω, στο -5 συγκεκριμένα, από την πρώτη εξάδα και τις θέσεις που οδηγούν στα play off για την διεκδίκηση του τίτλου.
Ο προπονητής της, Άλεκ Στάγιτς, χαρακτήρισε τον σημερινό τους αντίπαλο ως ένα από τα φαβορί για την κατάκτηση του πρωταθλήματος, παρά το κακό ξεκίνημα τους. Άλλωστε όπως είπε, διαθέτουν ένα εξαιρετικό ρόστερ.