*20η αγωνιστική

*Νωρίτερα στη σεζόν: Μπρισμπέιν Ρόαρ – Σίδνεϊ 3-0, Μπρισμπέιν Ρόαρ – Σίδνεϊ 1-2

*6/8 G/G στα τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

ΣΙΔΝΕΪ

Προηγούμενο ματς: To Σίδνεϊ κέρδισε άνετα με 1-4 εκτός έδρας το Γουέστερν Σίδνεϊ παίρνοντας από νωρίς προβάδισμα με τέρματα των Γκραντ (3’), Φάμπιο Γκόμες (7’), ενώ “καθάρισε” το παιχνίδι με άλλα δύο γκολ στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου από τους Μακ (52’), Φάμπιο Γκόμες (59’). Η αντίπαλος της απλά μείωσε με αυτογκόλ του Τζίργουντ – Ρέιχ στο 72ο λεπτό.

To Σίδνεϊ πήρε το μεγάλο ντέρμπι της πόλης, πολύ πιο εύκολα απ’ ότι αναμενόταν, με αποτέλεσμα να αρχίζει σιγά – σιγά να δικαιώνει όσους το θεωρούσαν φαβορί για να διεκδικήσει τον τίτλο.

Με την τελευταία νίκη έφτασε τα εφτά σερί παιχνίδια χωρίς ήττα, με τρεις ισοπαλίες και τέσσερις νίκες σε αυτό το διάστημα. Γενικότερα έχει μόνο μία ήττα και εφτά νίκες στις 11 τελευταίες αναμετρήσεις του. Ειδικά στην έδρα του έχει μία ισοπαλία στο τελευταίο παιχνίδι, έπειτα από τέσσερις σερί νίκες εκεί!

Όλα αυτά μετά την αλλαγή προπονητή και την πρόσληψη Ταλάι στον πάγκο της.

Έχει ανέβει στο βαθμολογικό πίνακα, είναι πλέον στην 5η θέση του, που οδηγεί στα play off για την διεκδίκηση του πρωταθλήματος, στο +4 από την έβδομη που δεν οδηγεί πουθενά.

Σίδνεϊ Στατιστικά

*Έξι σερί G/G, 10/11 G/G στα τελευταία παιχνίδια του

*8/12 over 2,5 εντός έδρας

ΜΠΡΙΣΜΠΕΪΝ ΡΟΑΡ

Προηγούμενο ματς: Η Μπρισμπέιν Ρόαρ κέρδισε 3-2 εντός έδρας την Μέλμπουρν Βίκτορι, ανοίγοντας το σκορ με τον Ρόχας στο 23’, με την ισοφάριση να έρχεται από τον Ματσάτς στο 35’. Αλλά πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων με γκολ των Ρόχας (56’), Γούαντινχαμ (70’), πριν μειώσει για την αντίπαλο της ο Μπονεβάτσια στο 86ο λεπτό.

H Μπρισμπέιν Ρόαρ κατάφερε να επιστρέψει στις νίκες, κερδίζοντας με 3-2 εντός έδρας την Μέλμπουρν Βίκτορι. Αυτή ήταν η δεύτερη νίκη της στους πέντε τελευταίους αγώνες, στους οποίους έχει και μία ήττα.

Γενικώς δεν κερδίζει εύκολα, αυτή ήταν μόλις η τρίτη νίκη της στις 13 τελευταίες αγωνιστικές, με οκτώ ήττες στο ίδιο διάστημα. Όλα αυτά, μετά το πολύ καλό ξεκίνημα στη σεζόν, αλλά και την αλλαγή προπονητή. Μάλιστα μακριά από την έδρα της έχει πέντε σερί ήττες στα πιο πρόσφατα παιχνίδια της!

Πλέον βρίσκεται στην 8η θέση του βαθμολογικού πίνακα, στο -3 από την έκτη και τελευταία που οδηγεί στα play off για την διεκδίκηση του τίτλου, αλλά με τόσες νίκες και τέτοια διαφορά τερμάτων, που δεν θεωρείται απόσταση βολής. ούσα στο -6 από αυτήν. Και διαθέτει πλέον τη χειρότερη άμυνα της κατηγορίας.