*21η αγωνιστική

*Σε προηγούμενους γύρους: Σίδνεϊ – Γουέστερν Σίδνεϊ 0-1, Γουέστερν Σίδνεϊ – Σίδνεϊ 0-1

*Μεγάλο ντέρμπι του Σίδνεϊ

ΣΙΔΝΕΪ

Προηγούμενο ματς: Το Σίδνεϊ έχασε 1-0 εκτός έδρας από την Γουέλινγκτον Φίνιξ, χάνοντας μεγάλη ευκαιρία να προηγηθεί, έχοντας δοκάρι, αλλά δέχθηκε ένα γκολ από τον Ζαβάντα στο 21’, γλίτωσε από το να δεχθεί δεύτερο γκολ στο πρώτο ημίχρονο και παρά την πίεση της στο δεύτερο μισό του αγώνα, δεν κατάφερε να ισοφαρίσει.

Το Σίδνεϊ ηττήθηκε με 1-0 εκτός έδρας από την Γουέλινγκτον Φίνιξ, αν και ίσως να άξιζε κάτι περισσότερο από αυτή την αναμέτρηση. Αυτή ήταν η δεύτερη ήττα του στους τέσσερις τελευταίους αγώνες του, αλλά στο γήπεδό του παραμένει αήττητο εδώ και τρία παιχνίδια, με δύο νίκες στο συγκεκριμένο διάστημα.

Παραμένει εντός πρώτης εξάδας και θέσεων που οδηγούν στα πλέι οφς για την διεκδίκηση του τίτλου, διατηρώντας την 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα, αλλά πλέον βρίσκεται στο +2 από την ομάδα που είναι ακριβώς από κάτω της.

Συνεχίζει να απουσιάζει ο βασικός επιθετικός και πρώτος της σκόρερ, Λε Φοντρ, που θα μείνει λίγο καιρό εκτός λόγω τραυματισμού, χτύπησε και ο επιθετικός Πάρσονς και ολοκληρώνει την ποινή του ο μέσος Μπέργκες.

Σίδνεϊ Στατιστικά

*Εχει 15/23 G/G στη σεζόν, 5/10 εντός έδρας, 5/9 στο πρωτάθλημα

*Εχει 15/23 over 2,5 στη σεζόν, 5/10 εντός έδρας, 5/9 στο πρωτάθλημα

ΓΟΥΕΣΤΕΡΝ ΣΙΔΝΕΪ

Προηγούμενο ματς: Η Γουέστερν Σίδνεϊ έχασε 1-0 εκτός έδρας από την Περθ Γκλόρι, σε ένα παιχνίδι που το σκορ μοιάζει «μαγική εικόνα». Μόλις στο δεύτερο λεπτό απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα, έχασε πολλές ευκαιρίες στη συνέχεια, είχε δύο δοκάρια, αλλά στο 84’ έμεινε και αυτή με 10 παίκτες. Και δέχθηκε ένα γκολ από τον ΜακΕνεφ στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων, με σουτ που κόντραρε και άλλαξε πορεία.

Η Γουέστερν Σίδνεϊ ηττήθηκε με 1-0 εκτός έδρας από την Περθ Γκλόρι, αν και έπαιζε για μεγάλο χρονικό διάστημα με παίκτη περισσότερο, κάτι που δεν εκμεταλλεύτηκε. Αντιθέτως, δέχθηκε ένα γκολ στις καθυστερήσεις, χάνοντας ξανά έπειτα από δύο σερί νίκες και τρία παιχνίδια χωρίς ήττα. Βέβαια μακριά από την έδρα της έχει να κερδίσει από τότε που το πέτυχε απέναντι στη σημερινή της αντίπαλο, αλλά με πέντε ισοπαλίες σε οκτώ αγώνες.

Επεσε στην τέταρτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, ούσα πάντα εντός πρώτης εξάδας και θέσεων που οδηγούν στα πλέι οφς για την διεκδίκηση του τίτλου, σε απόσταση ασφαλείας, στο +6, από την έβδομη θέση, ενώ έμεινε λίγο πίσω, στο -6, από την δεύτερη που οδηγεί απευθείας στα ημιτελικά των πλέι οφς για την διεκδίκηση του τίτλου.

Μοναδικός απών, λόγω τιμωρίας, είναι ο Μρσέλα, αλλά επιστρέφουν από τιμωρία οι αμυντικοί Κλέουρ, Μαρσέλο.