*10η αγωνιστική

*Τα εννιά τελευταία παιχνίδια τους σε αυτό το γήπεδο έχουν λήξει με γκολ.

ΣΙΔΝΕΪ

Προηγούμενο ματς: To Σίδνεϊ κέρδισε 4-2 εντός έδρας την Γουέστερν Γιουνάιτεντ, ίσως και επειδή γλίτωσε σε μία μεγάλη φάση το να βρεθεί πίσω στο σκορ με 0-2, μετά το πρώτο γκολ που δέχθηκε από τον Τούργκεϊτ στο πέμπτο λεπτό. Αντ’ αυτού, ισοφάρισε με τον Φάμπιο Γκόμες στο 26’, προηγήθηκε με τον Λόλεϊ στο 40’ και φάνηκε να “καθαρίζει” τον αγώνα με τέρμα του Ρόντγουελ στο 47’. Αλλά δέχθηκε και δεύτερο γκολ από τον Γκριμάλντι στο 83’ με τον Λόλεϊ στο 90’ να διαμορφώνει το τελικό σκορ.

Έπειτα από άλλες δύο σερί ήττες χωρίς να σκοράρει, το Σίδνεϊ τα κατάφερε και επέστρεψε στις επιτυχίες, κερδίζοντας με 4-2 εντός έδρας την Γουέστερν Γιουνάιτεντ. Η εμφάνιση της επιθετικά ήταν καλή, αλλά αμυντικά παρουσίασε και πάλι σημαντικά κενά.

Γι’ αυτό και ο τεχνικός της, Ουφούκ Ταλάι, παραδέχθηκε πώς παρά τη νίκη, δούλεψαν πολύ στο τακτικό κομμάτι του παιχνιδιού. Επίσης τόνισε πώς μιλάει ακόμη με τον σημερινό αντίπαλο προπονητή, ο οποίος ήταν ο πρώην βοηθός του στην Γουέλινγκτον Φίνιξ, τα προηγούμενα τέσσερα χρόνια που ήταν εκεί!

Αυτή ήταν μόλις η τρίτη της νίκη σε εννιά αγωνιστικές, έχοντας και έξι ήττες, ούσα μία από τις δύο ομάδες του πρωταθλήματος χωρίς ισοπαλία!

Διατηρείται χαμηλά στο βαθμολογικό πίνακα, στην 10η θέση του, απλά πλησίασε λίγο, στο -4 συγκεκριμένα, την πρώτη εξάδα και τις θέσεις που οδηγούν στα play off για την διεκδίκηση του πρωταθλήματος.

Όλα αυτά, ενώ είχε ξεκινήσει με μεγάλες προσδοκίες το πρωτάθλημα, κυρίως λόγω της κατάκτησης του κυπέλλου λίγο πριν την έναρξη του!

Σίδνεϊ Στατιστικά

*4/6 over 2,5 στα τελευταία παιχνίδια της

*3/5 N/G & under 2,5 εντός έδρας στο πρωτάθλημα.

ΓΟΥΕΛΙΝΓΚΤΟΝ ΦΙΝΙΞ

Προηγούμενο ματς: H Γουέλινγκτον Φίνιξ κέρδισε 2-0 εντός έδρας την Γουέστερν Σίδνεϊ, με δύο γκολ στις καθυστερήσεις, από τους Μπαρμπαρούση, Ολντ. Νωρίτερα είχε σκοράρει άλλες δύο φορές, αλλά τα γκολ της ορθώς ακυρώθηκαν, όμως γλίτωσε και από το να βρεθεί πίσω στο σκορ, με μεγαλύτερη ευκαιρία της αντιπάλου της, ένα δοκάρι στο 86ο λεπτό!

Η Γουέλινγκτον Φίνιξ εκμεταλλεύτηκε πάλι την έδρα της, κερδίζοντας σε αυτήν με 2-0 την Γουέστερν Σίδνεϊ, έστω και πολύ δυσκολότερα απ’ ότι δείχνει το τελικό σκορ. Άλλωστε και τα δύο γκολ μπήκαν μετά τη συμπλήρωση του 90λεπτου της κανονικής διάρκειας του αγώνα.

Αυτή πάντως ήταν η τέταρτη νίκη της στα πέντε τελευταία παιχνίδια, όλες με μηδέν παθητικό, έχοντας μεσολαβήσει σε αυτό το διάστημα η μοναδική και απρόσμενη ήττα της στο πρωτάθλημα, από τους Νιουκάστλ Τζετς!

Αυτό το αποτέλεσμα, σε συνδυασμό και με κάποια άλλα, την έφεραν πάλι στην κορυφή του πρωταθλήματος, πάντα με την καλύτερη άμυνα της κατηγορίας, στο +3 από την δεύτερη θέση!

Σε κάθε περίπτωση το ξεκίνημα της σεζόν είναι εξαιρετικό για μία ομάδα που έχει και νέο προπονητή στον πάγκο, τον Τζιανκάρλο Ιταλιάνο, αλλά και σχετικά νεανικό ρόστερ.