*3η αγωνιστική των ομίλων του Κόνφερενς Λιγκ.

*Αυτή είναι η πρώτη φορά που η Σίβασπορ θα αντιμετωπίσει ομάδα από το Κόσοβο, κάτι που ισχύει και για τη Μπάλκανι, που δεν έχει παίξει ποτέ κόντρα σε ομάδες από την Τουρκία.

ΣΙΒΑΣΠΟΡ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 1-2 από τη Χατάισπορ, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο σκορ με 0-2 (14′, 20′), για να μειώσει απλά με τον Γεσίλγιουρτ στο 23ο λεπτό. Με δέκα παίκτες οι φιλοξενούμενοι από το 42′ και έπειτα.

Συνέχεια στα αρνητικά αποτελέσματα για τη Σίβασπορ. Την περασμένη Κυριακή, η ομάδα του Ριζά Τσαλιμπάι υποδέχθηκε τη Χατάισπορ, για το πρωτάθλημα της Τουρκίας, από την οποία και ηττήθηκε με 1-2. Βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο, όμως μείωσε άμεσα και πριν από την ανάπαυλα απέκτησε και αριθμητικό πλεονέκτημα. Είχε την επιθετική πρωτοβουλία στην πορεία και παρά τις αρκετές προσπάθειες που είχε, δεν κατάφερε να πάρει κάτι καλύτερο.

Παραμένει έτσι χωρίς νίκη μετά από τις οκτώ πρώτες αγωνιστικές, έχοντας απολογισμό από τέσσερις ισοπαλίες και ήττες. Στο Κόνφερενς Λιγκ ωστόσο παραμένει αήττητη μετά το πέρας των δυο πρώτων στροφών, έχοντας από μια νίκη και ισοπαλία, μετά και το διπλό που πανηγύρισε στην έδρα της Κλουζ (0-1). Παραμένει εκτός ο φορ Τζέιμς, χειρουργήθηκε και θα λείψει για καιρό ο νεοφερμένος εξτρέμ Μούσα.

“Κάθε παιχνίδι είναι τελικό για εμάς, γι αυτό και θα δώσουμε τον καλύτερο μας εαυτό. Εάν κερδίσουμε το παιχνίδι αυτό, θα πάρουμε ψυχολογία για τη συνέχεια”, δήλωσε μεταξύ άλλων ο Έλληνας αμυντικός, Δημήτρης Γούτας. “Το παιχνίδι αυτό είναι σαν εθνικό για μας. Κάθε πόντος που παίρνουμε είναι πολύ σημαντικός για την Τουρκία. Βλέπουμε σαν τελικό το ματς με τη Μπάλκανι, καθώς αν κερδίσουμε θα έχουμε μεγάλο πλεονεκτημα”, δήλωσε με τη σειρά του ο κόουτς Τσαλιμπάι.

Σίβασπορ Στατιστικά

*Goal/Goal τα 4/5 τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal τα τρία τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΜΠΑΛΚΑΝΙ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 2-0 επί της Γκιλάνι, για το πρωτάθλημα. Προηγήθηκε στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου με το αυτογκόλ του Πρεκάζι, για να βρει και πάλι δίχτυα στο 87′ με τον Κορένιτσα.

Σε ανοδική πορεία βρίσκεται τον τελευταίο καιρό η Μπάλκανι, ερχόμενη από τρεις σερί εντός συνόρων νίκες. Στην πιο πρόσφατη από αυτές, την περασμένη Κυριακή, η ομάδα του Ιλίρ Νταγιά υποδέχθηκε τη Γκιλάνι, της οποίας και επικράτησε με 2-0, πετυχαίνοντας από ένα τέρμα στο φινάλε του κάθε ημιχρόνου. Είχαν προηγηθεί αυτές επί των Φεριζάι (0-3 εκτός) και Μαλισέβα (2-3 εκτός).

Στην παρθενική της συμμετοχή σε ομίλους ευρωπαϊκής διοργάνωσης, έχει συγκεντρώσει ένα βαθμό μετά τις δυο πρώτες στροφές. Αυτός είχε έρθει στην πρεμιέρα με αντίπαλο την Κλουζ (1-1 εντός), ενώ ακολούθησε η ήττα 3-2 στην Τσεχία, από τη Σλάβια Πράγας. Εκτίει τιμωρία ο Αστρίτ Τακί, που αποβλήθηκε κόντρα στη Σλάβια.