* Over 2.5 τα 4/5 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

* Η Σίβασπορ μετρά τρεις σερί νίκες επί της Γκαζιαντέπ.

* Στον 1ο γύρο (20/08): Γκαζιαντέπ – Σίβασπορ 1-3

ΣΙΒΑΣΠΟΡ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (3-2) επί της Κετσιορενγκιουτσού. Οι Ερντάλ (10’), Κοϊτά (51’), έκαναν το 2-0 της Σίβασπορ, οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με Ντεμπελέ (52’, 65’) και ο Μανάι (82’) διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Δραματική η πρόκριση στους “16” του Κυπέλλου απέναντι σε ντεφορμέ ομάδα της Β’ κατηγορίας, χρειάστηκε να περιοριστεί το rotation στα τελευταία λεπτά του αγώνα για να επιτευχθεί ο στόχος.

Άλλαξε όλη την άμυνά του ο κόουτς Ουιγκούν την Πέμπτη και δεν ένιωσε ασφάλεια ούτε μετά το 2-0 στο ξεκίνημα της επανάληψης. Έδωσε τη λύση και πάλι ο φορμαρισμένος Μανάι, ο οποίος έφτασε τα 7 γκολ στις ισάριθμες τελευταίες συμμετοχές του.

Όσον αφορά το πρωτάθλημα, η εμφάνιση της περασμένης Κυριακής στην Σαμσούντα (2-0) ήταν απογοητευτική. Μπήκε νωθρά, δέχθηκε νωρίς (4’) το πρώτο γκολ κου ουδέποτε έβγαλε αντίδραση, αποτυγχάνοντας να καταγράψει καθαρή ευκαιρία σε όλο το ματς.

Στα αγωνιστικά νέα, ο Κοϊτά (φορ/εξτρέμ) είναι τιμωρημένος και οι Χαρίσης (μέσος), Κβετ (μέσος) τραυματίες. Απουσιάζουν και οι διεθνείς Αφρικανοί Μούσα (εξτρέμ), Ενζί (εξτρέμ/φορ)

Συνεχίστηκαν οι αποχωρήσεις από το ρόστερ, παρελθόν ο ρολίστας Κεϊτά (μέσος) και ο σημαντικός Σάιθ (μέσος) που συνεχίζει στην Εγιουπσπόρ. Νέο πρόσωπο ο Κεσγκίν (μέσος) από την Μπεσίκτας.

ΣΙΒΑΣΠΟΡ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Goal/Goal τα 4/6 τελευταία παιχνίδια της

* Under 2.5 τα 5/6 τελευταία εντός έδρας για το πρωτάθλημα

Παίξε Νόμιμα στην NetBet (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ | *Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

ΓΚΑΖΙΑΝΤΕΠ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (1-0) επί της Μπόντρουμ. Ο Τζιλομποτζί πέτυχε το καθοριστικό γκολ στο 90+6’.

Με buzzer beater γκολ πήρε την πρόκριση στους “16” του Κυπέλλου, περνώντας δύσκολα απέναντι σε μία από τις καλές ομάδες της Β’ κατηγορίας την Τετάρτη.

Με 8 αλλαγές στην 11αδα παρέταξε την ομάδα του ο κόουτς Σουμουντίκα, χρειάστηκε να πετάξει τέσσερις βασικούς στο δεύτερο ημίχρονο για να πιάσει ρυθμό η ομάδα του κι εντέλει να βρει τη λύση στις καθυστερήσεις σε στατική φάση.

Την περασμένη Κυριακή έδωσε μεγάλη μάχη στην υποδοχή της Φενέρμπαχτσε, αλλά εντέλει δεν άντεξε για να σταματήσει το μίνι αήττητο σερί (1-3-0). Έχασε πλάγιο τετ α τετ μετάβασης στην εκκίνηση του αγώνα, αλλά το μεγαλύτερο κομμάτι του αγώνα το πέρασε στο δικό της τελευταίο τρίτο (36% κατοχή). Γλίτωσε μέχρι το 81ο λεπτό κυρίως χάρη στην αστοχία του Τζέκο (και χαμένο πέναλτι), το τελικό 0-1 την κολακεύει, αν και στις καθυστερήσεις είχε την στιγμή της να σοκάρει την επίδοξη πρωταθλήτρια.

Τιμωρημένος για το ταξίδι στην Σεβάστεια ο έμπειρος Μάρκοβιτς (εξτρέμ), παραμένει τραυματίας ο αναλώσιμος Ζενγκίν (στόπερ), απουσιάζουν και οι διεθνείς Αφρικανοί Γκραντέλ (εξτρέμ), Μπικέλ (μέσος).

Νέα πρόσωπα στο ρόστερ οι μέσοι Ακόστα (Πόρτλαντ), Σορέσκου (Ρακόβ), ο δεύτερος ενδέχεται να κάνει ντεμπούτο στην 11αδα.