* 1ος αγώνας, ακολουθεί ρεβάνς στην έδρα της Φενέρμπαχτσε στις 25/05.

* Δεν ισχύει ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ.

* Goal/Goal τα 8/10 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

* Στον 1ο γύρο (07/11): Φενέρμπαχτσε – Σίβασπορ 1-0

* Στο 2ο γύρο (29/04): Σίβασπορ – Φενέρμπαχτσε 1-3

ΣΙΒΑΣΠΟΡ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα (1-3) από τη Φενέρμπαχτσε. Ο Ρόσι άνοιξε το σκορ στο 22’ και ο Καντίογλου σκόραρε δις στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, ενώ ενδιάμεσα αποβλήθηκε ο Καχβετσί της Φενέρ. Ο Καϊσέδο μείωσε για την Σίβασπορ στο 76’.

Ήττα που δεν πόνεσε βαθμολογικά υπέστη το Σάββατο από την σημερινή της αντίπαλο η Σίβασπορ, αφού είχε φροντίσει να χτίσει διψήφια διαφορά από την επικίνδυνη ζώνη με τις δύο προηγούμενες νίκες.

Φάνηκε ότι η Φενέρ το ήθελε περισσότερο το παιχνίδι, ήταν πιο άμεση, πιο ζωηρή στο χώρο του κέντρου. Από εντυπωσιακή κάθετη ατομική προσπάθεια βρέθηκε να κυνηγά στο σκορ η Σίβασπορ και το γκολ την έκανε ανυπόμονη. Εκτέθηκε στο transition για να δεχθεί δύο ακόμη γκολ πριν το ημίχρονο, το τρίτο με παίκτη παραπάνω. Και στα τρία γκολ φέρει ευθύνη ο κίπερ Βουράλ. Στο δεύτερο μέρος κυριάρχησε εδαφικά (69% κατοχή) με παίκτη παραπάνω, αλλά απέτυχε απέναντι σε κλειστή άμυνα, σκόραρε σε μία από τις ελάχιστες στιγμές που βρήκε ψηλά την αντίπαλη γραμμή.

Το Κύπελλο είναι πλέον ο μοναδικός στόχος του συλλόγου ως το φινάλε της σεζόν και υπάρχει αισιοδοξία ότι το έμπειρο σύνολο του κόουτς Τσαλιμπάι μπορεί να κάνει νέα υπέρβαση μετά την κατάκτηση του περσινού τίτλου. Πολύ εύκολος ο δρόμος ως τα ημιτελικά, δεν χρειάστηκε να αποκλείσει κάποια ομάδα από την 1η κατηγορία και από τα προημιτελικά πέρασε bye αφού είχε κληρωθεί με την Γκαζιαντέπ πριν το φονικό σεισμό.

Δεν ξεκούρασε παίκτες το Σάββατο ο Τσαλιμπάι και δεν αναμένεται ν’ αλλάξει πολλά από εκείνο το αρχικό σχήμα. Δεν υπάρχουν νέα προβλήματα, πέραν των ενοχλήσεων που αποκόμισε από το τελευταίο παιχνίδι ο κίπερ Βουράλ. Οι Τσιφτσί (αρ. μπακ) και Τζέιμς (φορ) έχουν επιστρέψει στις προπονήσεις, το Σάββατο δεν μπήκαν στην αποστολή, αλλά σήμερα έχουν πιθανότητες συμμετοχής. Παραμένει εκτός ο ρολίστας Οκουμούς (δεξί μπακ).

ΣΙΒΑΣΠΟΡ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Goal/Goal τα 5/7 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτως διοργάνωσης

* Over 2.5 τα 4/6 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη (1-3) επί της Σίβασπορ. Ο Ρόσι άνοιξε το σκορ στο 22’ και ο Καντίογλου σκόραρε δις στις καθυστερήσεις του ημίχρονου, ενώ ενδιάμεσα αποβλήθηκε ο Καχβετσί της Φενέρ. Ο Καϊσέδο μείωσε για την Σίβασπορ στο 76’.

Δεν κράτησε το μηδέν σε 9ο διαδοχικό παιχνίδι πρωταθλήματος, έβγαλε όμως 5ο σερί διπλό το Σάββατο στο ίδιο γήπεδο που θα αγωνιστεί σήμερα και σε συνδυασμό με την ήττα της Γαλατά στο κυριακάτικο ντέρμπι βρέθηκε σε απόσταση βολής από την κορυφή.

Σπάνια σοβαρή ανασταλτικά εμφάνιση από την ομάδα του Ζεσούς, ο οποίος ανακάτεψε την τράπουλα στην άμυνα και το πλάνο απέδωσε. Ο Ρόσι έκανε εκπληκτικό σλάλομ για το 0-1, στην συνέχεια η Φενέρ είχε την απαραίτητη ένταση στη μεσαία γραμμή και την προσήλωση στα μετόπισθεν για να μην κινδυνέυσει και στο transition βρήκε δύο ακόμη γκολ πριν την ανάπαυλα. Αμύνθηκε αποτελεσματικά σε χαμηλά μέτρα με παίκτη λιγότερο στο δεύτερο μέρος, δέχθηκε το γκολ σε μία από τις ελάχιστες στιγμές που ανέβηκαν οι γραμμές της.

Ο μεγάλος καημός του συλλόγου είναι η επιστροφή στην κορυφή του πρωταθλήματος μετά από 9 χρόνια, ακολουθεί ταξίδι στην Κερασούντα την Κυριακή, οπότε ο κόουτς Ζεσούς αναμένεται να προχωρήσει σε rotation.

Με αρκετά αλλαγμένη αποστολή επιστρέφει σήμερα στην Σεβάστεια, μπήκαν σε αυτή ξεπερνώντας τις ενοχλήσεις οι Μπατσουαγί (φορ), Σζάλαϊ (στόπερ), Ζάιτς (μέσος), ο Μορ (εξτρέμ) που εξέτισε τιμωρία καρτών και ο Ενρίκε (στόπερ) που δεν υπολογιζόταν. Νέες απουσίες αυτές του τιμωρημένου Καχβετσί (μέσος) και των Γιουκσέκ (μέσος), Βαλένσια (φορ), με τον δεύτερο να παθαίνει διάσειση στο ματς του Σαββάτου. Μακροχρόνια τραυματίες οι Μπαγιντίρ (κίπερ) και Λίνκολν (αρ. μπακ/χαφ).