* 3η αγωνιστική

* Under 2.5 τα 7/10 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

ΣΙΒΑΣΠΟΡ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη (1-3) επί της Γκαζιαντέπ. Οι Σάιθ (12’), Οσμάνπασα (44’), Ροντρίγκες (84’) σκόραραν για την Σίβασπορ, ενώ ο Σογιάλπ (50’) μείωσε προσωρινά για την Γκαζιαντέπ.

Με σημαντικό διπλό, στην οικονομία του πρωταθλήματος, συνδυάστηκε το πρώτο ταξίδι της σεζόν, το σκορ ωστοσο στο Γκαζιαντέπ είναι μάλλον κολακευτικό για την Σίβασπορ βάσει της εικόνας του παιχνιδιού (1.15 – 1.45 xGoals).

Με εντυπωσιακό τελείωμα, μέσα από υπομονετική ανάπτυξη προηγήθηκε νωρίς, άγγιξαν την ισοφάριση λίγο αργότερα οι γηπεδούχοι, αλλά στο κλείσιμο του ημιχρόνου η Σίβασπορ ντούμπλαρε το προβάδισμα με κάθετη κίνηση του στόπερ της στην αντίπαλη περιοχή! Η Γκαζιαντέπ επέστρεψε φουριόζα από την ανάπαυλα, μείωσε γρήγορα και πίεσε έντονα για την ισοφάριση. Κόντρα στην ροή του ματς έγινε το 1-3, σε αντεπίθεση των φιλοξενούμενων.

Δίχως αξιοσημείωτες απουσίες για το σημερινό παιχνίδι. Μπήκε στις τελευταίες προπονήσεις ο νεοφερμένος Μανάι που προορίζεται για βασικός φορ, δύσκολα να ξεκινήσει σήμερα.

ΣΙΒΑΣΠΟΡ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Under 2.5 τα 4/6 τελευταία επίσημα παιχνίδια της

* Goal/Goal τα 6/7 τελευταία εντός έδρας για το πρωτάθλημα

ΑΝΤΑΛΙΑΣΠΟΡ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία (1-1) με την Κόνιασπορ. Με πέναλτι του Τσικαλέσι (60’) προηγήθηκε η Κόνιασπορ, με τον Βουράλ (87’) ισοφάρισε η Αντάλιασπορ.

Ενθαρρυντική και η δεύτερη φετινή εμφάνιση της Αντάλιασπορ, ούτε όμως αυτή συνοδεύτηκε με νίκη, στην εντός έδρας πρεμιέρα της προηγούμενης Παρασκευής.

Ανώτερη στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα της Αττάλειας, με 64% κατοχή κι αρκετές ημιτελείς προσπάθειες. Με ένα “κρύο” πέναλτι και δίχως πρότερες απειλές προηγήθηκε η Κόνιασπορ, αλλά οι γηπεδούχοι απάντησαν στα φορτώματα της αντίπαλης περιοχής στα τελευταία λεπτά.

Άδειο το απουσιολόγιο του κόουτς Σαχίν για το ταξίδι στην Σεβάστεια, επέστρεψε ο βασικός φορ Μπούκσα που έχασε το προηγούμενο παιχνίδι.

Επέστρεψε μετά από ένα χρόνο στην Αραβία ο Νάλντο (στόπερ), νέο μεταγραφικό χτύπημα κι ο Φαν ντεν Στρέεκ (μέσος – Ουτρέχτη).