* 1ος προκριματικός γύρος για το Conference League.

* Πρώτος αγώνας, ακολουθεί ρεβάνς στην έδρα των φιλοξενούμενων την επόμενη εβδομάδα.

* Πρώτη μεταξύ τους αναμέτρηση.

* Η ομάδα που θα προκριθεί στο 2ο γύρο θα αντιμετωπίσει την Όσιγιεκ.

➡️ Τα Προγνωστικά Conference League σήμερα

ΣΙΑΟΥΛΙΑΪ (Λιθουανία)

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (1-0) επί της Τρανσινβέστ. Ο Ικαούνιεκς πέτυχε το καθοριστικό γκολ στο 48ο λεπτό.

Σύλλογος με 17 χρόνιας ζωής η Σιαουλιάι, το 2023 τερμάτισε 3η στη λιθουανική λίγκα, πολύ μακριά από την κορυφή (-25), για να εξασφαλίσει το παρθενικό ευρωπαϊκό εισιτήριο της ιστορίας της.

Στην τρέχουσα καμπάνια κατατάσσεται 5η με 27 βαθμούς μετά από 22 αγωνιστικές, πραγματοποιώντας ένα δυνατό ντεμαράζ τον τελευταίο μήνα.

Αήττητη στα 6 τελευταία παιχνίδια της (2-4-0), δεν δέχθηκε γκολ στα 4 πιο πρόσφατα και πηγαίνει στο ιστορικό σημερινό παιχνίδι προερχόμενη από δύο κολλητές εντός έδρας νίκες στο 1-0.

Από το Δεκέμβριο του 2020 βρίσκεται στον πάγκο της ομάδας ο 45χρονος κόουτς Σέπας, ο οποίος διαχειρίζεται ένα αμιγώς λιθουανικό ρόστερ.

ΣΙΑΟΥΛΙΑΪ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* No Goal τα 5/7 τελευταία παιχνίδια της

* Under 2.5 τα 9/11 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της

ΛΕΒΑΝΤΙΑ (Εσθονία)

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (1-0) επί της Φλόρα Ταλίν. Ο Γιακόβλεφ πέτυχε το καθοριστικό γκολ στο 23ο λεπτό.

Στο νήμα έχασε το πρωτάθλημα του 2023 η Λεβάντια, τερμάτισε στο -2 από την συμπολίτισσα Φλόρα για να βρεθεί στα προκριματικά του Conference League.

Κατέκτησε όμως το Κύπελλο επικρατώντας στο τελικό της Πάιντε και δίνει το παρών για πολλοστή φορά στα καλοκαιρινά προκριματικά του 21ου αιώνα, δίχως ωστόσο να έχει καταφέρει κάτι αξιόλογο σε αυτά.

Στο τρέχον πρωτάθλημα Εσθονίας είναι το απόλυτο αφεντικό, το επιβεβαίωσε και την προηγούμενη Πέμπτη επικρατώντας στο ντέρμπι με την Φλόρα για να πάρει απόσταση 15 πόντων από τους διώκτες της, με ρεκόρ 16-3-1 και συντελεστή τερμάτων 48-8!

Από το Δεκέμβριο του 2022 έχει αναλάβει τις τύχες της ο 47χρονος Ισπανός Κούρο Τόρες, άλλοτε δεξί μπακ της Βαλένθια.