Στον πρώτο γύρο: Σπόρτινγκ Λισαβόνας – Σετούμπαλ 2-0

* Σημειώθηκε under 2,5 στα 18 από τα 21 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της Σετούμπαλ για το πρωτάθλημα.

* Η Σπόρτινγκ Λισαβόνας παραμένει αήττητη στα 33 από τα 37 τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.

* Η Σπόρτινγκ Λισαβόνας επικράτησε από το ημίχρονο στα έξι από τα επτά τελευταία παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.

ΣΕΤΟΥΜΠΑΛ

Μία νίκη και δύο ισοπαλίες είναι ο απολογισμός της Σετούμπαλ στις τρεις τελευταίες αγωνιστικές που έδωσε για το πρωτάθλημα. Πιο συγκεκριμένα το συγκρότημα του Ζοζέ Κουσέιρο επικράτησε της Μορεϊρένσε (2-0 εντός έδρας), ενώ παράλληλα μοιράστηκε από ένα βαθμό με τις Πόρτο (1-1 εκτός έδρας) και Ρίο Άβε (0-0 εκτός έδρας). Την προηγούμενη βδομάδα κόντρα στην τελευταία οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν με δέκα ποδοσφαιριστές, λόγω της απευθείας αποβολής του Νέλσον Μόντε πέντε λεπτά πριν το τέλος των 90’.

Στις οχτώ τελευταίες εντός έδρας αναμετρήσεις που έδωσε η Σετούμπαλ για την ίδια διοργάνωση γνώρισε μόλις μία ήττα, αυτή από τη Φεϊρένσε (2-1) στις 11 Μαρτίου. Στις υπόλοιπες σημείωσε πέντε νίκες και δύο ισοπαλίες. Στις έξι διατήρησε ανέπαφη την εστία της, ενώ σε ισάριθμες σημειώθηκαν λιγότερα από τρία γκολ.

Η Σετούμπαλ επικράτησε εντός έδρας με 2-1 της Σπόρτινγκ Λισαβόνας στις 4 Ιανουαρίου του τρέχοντος έτους για το Λιγκ Καπ Πορτογαλίας. «Έχουμε πιθανότητες να πάρουμε ένα θετικό αποτέλεσμα κόντρα στην Σπόρτινγκ Λισαβόνας. Σε μία τέτοια αναμέτρηση θα πρέπει να σκοράρουμε για να το πετύχουμε αυτό. Ευχόμαστε να καταφέρουμε να κάνουμε την έκπληξη», υπογράμμισε μεταξύ άλλων ο προπονητής της Σετούμπαλ.

Προηγούμενο ματς: Από ένα βαθμό μοιράστηκαν Ρίο Άβε και Σετούμπαλ στη μεταξύ τους αναμέτρηση στην έδρα της πρώτης (0-0), στο πλαίσιο της 28ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Στατιστικό: Σημειώθηκε over 2,5 στα πέντε από τα έξι τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της Σετούμπαλ με αντίπαλο την Σπόρτινγκ Λισαβόνας σε όλες τις διοργανώσεις (δες το στην Magicbet)

O bookmaker δεν βρέθηκε

ΣΠΟΡΤΙΝΓΚ ΛΙΣΑΒΟΝΑΣ

Αήττητη παραμένει η Σπόρτινγκ Λισαβόνας στις οχτώ τελευταίες αγωνιστικές που έδωσε για το πρωτάθλημα, στις οποίες σημείωσε επτά νίκες και μία ισοπαλία. Στις τέσσερις τελευταίες από αυτές το συγκρότημα του Ζόρζε Ζέσους επικράτησε των Τοντέλα (4-1 εκτός έδρας), Νασιονάλ (2-0 εντός έδρας), Αρούκα (2-1 εκτός έδρας) και Μποαβίστα (4-0 εντός έδρας). Την προηγούμενη βδομάδα κόντρα στην τελευταία οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 20’ με τον Α. Ρουίζ, προτού ο Ντοστ διπλασιάσει τα τέρματά τους εννέα λεπτά αργότερα.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου και πιο συγκεκριμένα στο 48’ ο Ντοστ έκανε το 3-0 από την άσπρη βούλα του πέναλτι. Το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε ο ίδιος ποδοσφαιριστής με το τρίτο προσωπικό γκολ του στο 63’. Χάρη σε αυτά ο 27χρονος Ολλανδός επιθετικός έφτασε τα 27 σε 25 συμμετοχές του στο πρωτάθλημα, παραμένοντας στην πρώτη θέση του πίνακα των σκόρερ.

Στις τέσσερις τελευταίες εκτός έδρας αναμετρήσεις που έδωσαν τα «λιοντάρια» για την ίδια διοργάνωση πανηγύρισαν ισάριθμες νίκες. Στις τρεις σημειώθηκε goal-goal, ενώ παράλληλα σημειώθηκαν περισσότερα από δύο γκολ. «Αν υπήρχαν περισσότερες αναμετρήσεις θα μπορούσαμε να ανατρέψουμε την εις βάρος διαφορά, καθώς βελτιωνόμαστε αγωνιστικά όλο και περισσότερο», τόνισε μεταξύ άλλων ο προπονητής της Σπόρτινγκ Λισαβόνας.

Προηγούμενο ματς: Η Σπόρτινγκ Λισαβόνας επικράτησε εντός έδρας με 4-0 της Μποαβίστα, στο πλαίσιο της 28ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Στατιστικό: Η Σπόρτινγκ Λισαβόνας σημείωσε τουλάχιστον δύο γκολ στα έξι από τα επτά τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.