*Επαναληπτικός αγώνας της προκριματικής φάσης του Κόπα Λιμπερταδόρες. Οποια ομάδα περάσει θα μπει στη φάση των ομίλων.

*Το πρώτο παιχνίδι έληξε με νίκη της Σέρο Πορτένιο με 0-1. Δεν ισχύει ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ. Σε περίπτωση ισοπαλίας στο συνολικό σκορ μετά τη διεξαγωγή και του δεύτερο αγώνα, δεν ακολουθεί παράταση, η πρόκριση θα κριθεί στα πέναλτι.

ΣΕΡΟ ΠΟΡΤΕΝΙΟ (Παραγουάη)

Προηγούμενο ματς: Η Σέρο Πορτένο έφερε 3-3 εντός έδρας απέναντι στην Σπορτίβο Λουκουένο, σε ένα παιχνίδι που βρέθηκε να χάνει με 0-2 από αυτογκόλ του Πέρεζ στο 16’ και τέρμα του Σαρπεντιέρ στο 61’. Αλλά κατάφερε να προηγηθεί με 3-2 στο 90’, χάρη σε τρία γκολ που πέτυχε με τους Καρασκάλ (81’), Μπομπαντίγια (88’), Σαμούντο (90’), αλλά τελικά ισοφαρίστηκε με τον Αγκιλάρ στις καθυστερήσεις.

Η Σέρο Πορτένιο αναδείχθηκε ισόπαλη 3-3 εντός έδρας κόντρα στην Σπορτίβο Λουκουένο, σε ένα παιχνίδι που φάνηκε να πλησιάζει η πρώτη της ήττα στη σεζόν, έδειξε χαρακτήρα, πλησιάζοντας πολύ κοντά σε μία μεγάλη ανατροπή, τελικά ισοφαρίστηκε στις καθυστερήσεις! Παραμένει αήττητη λοιπόν, με πέντε ισοπαλίες σε 10 αγώνες, τέσσερις στους πέντε που έχει παίξει στο γήπεδό της! Αλλά η μοναδική της νίκη ήρθε στον προηγούμενο γύρο αυτού του θεσμού.

Οι πολλές ισοπαλίες που έχει φέρει είναι αυτές που την διατηρούν αρκετά μακριά από την κορυφή, καθώς παρόλο που είναι αήττητη, βρίσκεται στην τέταρτη θέση του βαθμολογικού πίνακα της κατηγορίας της, όμως είναι στο -8 από την πρώτη θέση.

Ο προπονητής της, Φακούντα Σάβα, έχει ένα πρόβλημα να αντιμετωπίσει, αφού θα λείψει λόγω τιμωρία ο αριστερός μπακ Ρίβας.

Σέρο Πορτένιο Στατιστικά

*Εχει 8/10 under 2,5 στη σεζόν, 4/5 εντός έδρας

*Εχει 5/10 G/G στη σεζόν, 4/5 εντός έδρας

ΦΟΡΤΑΛΕΖΑ (Βραζιλία)

Προηγούμενο ματς: Η Φορταλέζα έφερε 1-1 εκτός έδρας με την Φεροβιάρο, αν και ισοφάρισε με τον Λουτσέρο στο 89ο λεπτό, έχοντας βρεθεί να χάνει από τέρμα του Φελίπε Γκουέντες στο 39’.

Η Φορταλέζα αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 εκτός έδρας απέναντι στην Φεροβιάρο, ισοφαρίζοντας προς το τέλος της αναμέτρησης. Αυτό ήταν το τρίτο σερί παιχνίδι που δεν κερδίζει, αν και απέφυγε τουλάχιστον μία τρίτη συνεχόμενη ήττα! Και ήταν ο πρώτος ημιτελικός για το περιφερειακό πρωτάθλημα της πολιτείας της, με επαναληπτικό να ακολουθεί στο γήπεδό της.

Πάντως μακριά από την έδρα της έχει πετύχει μόλις δύο νίκες σε εφτά αναμετρήσεις ως τώρα, για τρεις θεσμούς, το περιφερειακό πρωτάθλημα της πολιτείας της και ένα περιφερειακό κύπελλο, αλλά και για τον θεσμό που αγωνίζεται σήμερα, όπου είχε φέρει ισοπαλία στο μοναδικό της παιχνίδι.

Παραμένουν εκτός οι τραυματίες αμυντικοί Τίνγκα, Ντούντου, Λούκας Εστέβες, ενώ λείπει και ο πιο πρόσφατα χτυπημένος επιθετικός Τιάγκο Γκαγιάρντο.