14η αγωνιστική

*Μετρούν 9/10 αναμετρήσεις με over 2.5 γκολ τελευταία μεταξύ τους ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Η Σαρλερουά δεν έχει υποστεί ήττα από τη Σερκλ Μπριζ στα πρόσφατα 7 επίσημα παιχνίδια ανάμεσά τους.

ΣΕΡΚΛ ΜΠΡΙΖ

Προηγούμενο ματς: Πήρε τη νίκη με σκορ 0-1 εκτός έδρας, με αντίπαλο τη Σερένγκ, στο πλαίσιο του πρωταθλήματος. Στο 25’ ο Πόποβιτς πέτυχε το μοναδικό τέρμα στην αναμέτρηση και διαμόρφωσε από το πρώτο μέρος το τελικό αποτέλεσμα. Στο 90+9’ ο Βάγκνερ αποβλήθηκε για τους γηπεδούχους, ενώ στο 90+12’ ακυρώθηκε τέρμα του Κέρερ για τη Σερκλ Μπριζ.

Η Σερκλ Μπριζ έχει αναθαρρήσει έπειτα από τα τελευταία θετικά αποτελέσματα, τα οποία οφείλονται στην αλλαγή προπονητή που πραγματοποιήθηκε το προηγούμενο διάστημα. Νέα νίκη για την ομάδα του Μούσλιτς πλέον, επικράτησε της Σερένγκ (0-1) εκτός έδρας, χάρη σε ένα τέρμα από το πρώτο ημίχρονο. Δεύτερη συνεχόμενη επιτυχια, ύστερα από 5-1 επί της Έουπεν, τρίτη σε διάστημα πέντε αγωνιστικών στη Jupiler League. Μόλις μία ήττα έχει επί ημερών Μούσλιτς η Σερκλ Μπριζ, έχασε στις Βρυξέλλες από την Ουνιόν Σεν-Ζιλουάζ με σκορ 2-1. Επανήλθαν πλήρως τα χαμόγελα και η αισιοδοξία στην ομάδα, κατάφερε να ξεφύγει από την επικίνδυνη ζώνη. Όσον αφορά την αποστολή, είναι εκτός οι Ούτκους, Σόουζα, Σάμπερς, Ντεκόστερε, Μιανγκέ, Τορές, Έιτορ.

Σερκλ Μπριζ Στατιστικά

*4/6 αναμετρήσεις έληξαν με goal/goal

*5/7 παιχνίδια έληξαν με over 2.5 γκολ

*Δέχεται γκολ σε 6/10 ματς εντός έδρας

ΣΑΡΛΕΡΟΥΑ

Προηγούμενο ματς: Αναδείχτηκε ισόπαλη με σκορ 2-2 εντός έδρας, με αντίπαλο την Κόρτραϊκ, για το πρωτάθλημα. Στο 27’ ο Χέιμανς σκόραρε για το 1-0 και στο 42’ ο Ιλαϊμαχαριτρά έκανε το 2-0 για το πρώτο ημίχρονο. Στο 52’ ο Γκέιγ μείωσε σε 2-1 για την Κόρτραϊκ και στο 88’ ο Αβενάτι ισοφάρισε για το τελικό αποτέλεσμα.

Η Σαρλερουά δεν είναι σε καλή κατάσταση αγωνιστικά το τελευταίο διάστημα και είναι ενδεικτικό ότι έχει σημειώσει μόλις μία νίκη στα τελευταία πέντε ματς πρωταθλήματος. Προέρχεται από την εντός έδρας ισοπαλία με αντίπαλο την Κόρτραϊκ (2-2), το οποίο έχει θετική και αρνητική χροιά. Αφενός σταμάτησε το αρνητικό σερί των δύο ηττών, αφετέρου έχασε προβάδισμα δύο τερμάτων στο παιχνίδι από το πρώτο ημίχρονο και αυτό δε μπορεί να αφήνει ικανοποιημένο τον προπονητή Έντουαρντ Στιλ. Η τελευταία νίκη για τις “Ζέβρες” ήταν η νίκη με 0-1 στην έδρα της Άντερλεχτ. Αναμενόμενα έπεσε εκτός της πρώτης οκτάδας στην κατάταξη. Στο αγωνιστικό σκέλος, συνεχίζει εκτός δράσης ο Φαν Κλέιμπουτ, αλλά και ο στόπερ Κνέζεβιτς, λόγω τραυματισμών. Εξέτισε και επιστρέφει ο Ζοργκάν. Τιμωρημένος ο Ιλαϊμαχαριτρά.