13η αγωνιστική

*Over 2.5 τα 3/4 τελευταία παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

Δείτε τα Προγνωστικά Βελγίου

ΣΕΡΕΝΓΚ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 2-2 με τη Βέστερλο, για το πρωτάθλημα. Πήρε προβάδισμα στο 12ο λεπτό με τον Μπερνιέρ, για να δεχθεί την ανατροπή πριν το ημίχρονο (αυτ. 28′, 33′). Ισοφάρισε όμως στο 48′ για το τελικό αποτέλεσμα με τον Μουαντιλμαντζί.

Αήττητη παρέμεινε για τρίτο διαδοχικό παιχνίδι η Σερένγκ, σε ένα σερί όπου και μετράει μια νίκη και δυο ισοπαλίες. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Ζοσέ Ζενεσάμπς φιλοξενήθηκε από τη Βέστερλο, με την οποία αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2. Αρκετά θετική η παρουσία της, μπορεί να προηγήθηκε από νωρίς και να δέχθηκε προσωρινά την ανατροπή του σκορ, ωστόσο έδειξε χαρακτήρα και έφερε το ματς στα ίσα. Στην πορεία έπαιξε πιο αμυντικά και κράτησε μέχρι τέλους.

Δεύτερη διαδοχική ισοπαλία, μετά και το εντός 1-1 με την Οστάνδη, οπότε και παραμένει χαμηλά, ούσα στο +1 από την επικίνδυνη ζώνη της κατηγορίας. Παραμένει χωρίς νίκη στα έντεκα τελευταία παιχνίδια που έδωσε ως γηπεδούχος στο πρωτάθλημα, όπου και μετράει τέσσερις ισοπαλίες και επτά ήττες. Εκτός μάχης παραμένουν οι τραυματίες Ντ’Ονόφριο, Ντίετς, Λεπουάν και Κιλοτά.

Σερένγκ Στατιστικά

*Under 2.5 τα 4/6 τελευταία παιχνίδια της.

*No Goal τα 6/7 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΣΕΡΚΛ ΜΠΡΙΖ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 5-1 επί της Έουπεν, για το πρωτάθλημα. Πήρε προβάδισμα τριών τερμάτων με τους Ντένκεϊ (25′), Σόμερς (30′) και Ουέντα (39′), δεχόμενη τη μείωση με πέναλτι στο 44ο λεπτό. Έχασε πέναλτι στο 72′ με τον Χότιτς, στην πορεία όμως βρήκε ακόμη δυο φορές δίχτυα με τον Ντένκεϊ (77′, 86′).

Επιστροφή στα νικηφόρα αποτελέσματα για τη Σερκλ Μπριζ, μετά και την ήττα στην έδρα της Σεν Ζιλουάζ (2-1). Στα πλαίσια της προηγούμενης αγωνιστικής, η ομάδα του Μίρον Μούσλιτς υποδέχθηκε την Έουπεν, την οποίας και συνέτριψε με το εντυπωσιακό 5-1. Στην καλύτερη της φετινή εμφάνιση, δεν άφησε πολλά περιθώρια στην αντίπαλο της και έφτασε σε μια άνετη νίκη, έχοντας ως μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ντένκεϊ, ο οποίος σημείωσε χατ τρικ.

Προσπαθεί έτσι να πάρει απόσταση ασφαλείας από τη ζώνη του υποβιβασμού, από την οποία και είναι στο +2 για την ώρα. Εκτός έδρας όμως απογοητεύει με τις εμφανίσεις της, όπου σε έξι φετινά αντίστοιχα παιχνίδια γνώρισε πέντε φορές την ήττα, έχοντας παράλληλα και ένα διπλό. Απουσιάζουν οι Ζαν Μαρσελέν, Εντγκάρας Ούτκους, Σόουζα, Λεονάρντο Τόρες και Σένα Μιάνγκ.