18η αγωνιστική

*Με over2.5 γκολ ολοκληρώθηκαν και οι 2 αναμετρήσεις μεταξύ των δύο ομάδων στην ιστορία τους.

*Η Άντερλεχτ μετράει 1 νίκη και 1 ισοπαλία απέναντι στη Σερένγκ στη μεταξύ τους ιστορία.

ΣΕΡΕΝΓΚ ΑΝΑΛΥΣΗ

Εκτός έδρας ήττα με 3-2 από την Κλαμπ Μπριζ, την προηγούμενη αγωνιστική. Σε ένα 1ο ημίχρονο με φρενήρη ρυθμό, οι δύο ομάδες ήταν πολύ εύστοχες, με τους γηπεδούχους να παίρνουν προβάδισμα με 2-0 στο 30′, χάρη σε 2 γκολ του Ντοστ. Το τελευταίο πεντάλεπτο του α’ μέρους ήταν καταιγιστικό, με τη Σερένγκ να μειώνει σε 2-1 στο 42′, να δέχεται το 3-1 στο 44′ και να μειώνει σε 3-2 στο 45+1′. Μια από τα ίδια από άποψη ρυθμού και το β’ μέρος, με τους παίκτες και των δύο ομάδων να είναι εξαιρετικά άστοχοι και το 3-2 να μένει μοιραία μέχρι τέλους.

Ήταν η 1η της ήττα μετά από 3 αγώνες πρωταθλήματος. Βρίσκεται στη 15η θέση της βαθμολογίας, στο +3 από τη ζώνη του υποβιβασμού και στο -3 από την 8η Γκενκ, που βρίσκεται στην τελευταία θέση του γκρουπ που θα διεκδικήσει μια θέση στους ομίλους του Europa Conference League της επόμενης σεζόν. Μετράει μόλις 1(!) ισοπαλία σε 17 αγώνες πρωταθλήματος.

Τραυματίες οι Σανόγκο (1 συμμ.)και Ποατί (15 συμμ.). Τιμωρημένος ο Ναντρανί (17 συμμ.).

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα με 3-2 από την Κλαμπ Μπριζ.

Σερένγκ Στατιστικά

*Over2.5 γκολ στα 3/5 τελευταία παιχνίδια της. (Δες το στην betshop)

*G/g στα 3/5 τελευταία παιχνίδια της.

ΑΝΤΕΡΛΕΧΤ ΑΝΑΛΥΣΗ

Εντός έδρας νίκη με 3-2 επί της Ζούλτε Βάρεγκεμ, την προηγούμενη αγωνιστική. Σε ένα ισορροπημένο γενικά παιχνίδι, με πολλές ευκαιρίες εκατέρωθεν, βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 25′, αλλά αντέδρασε άμεσα, κάνοντας το 1-1 στο 27′. Μπήκε δυνατά στο β’ μέρος και κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο σκορ 61′ με τον Ραφαέλοφ, με τον ίδιο παίκτη να κάνει το 3-1 οχτώ λεπτά αργότερα. Το τελικό 3-2 διαμορφώθηκε στο 81ο λεπτό της αναμέτρησης.

Ήταν η 2η συνεχόμενη νίκη της στο πρωτάθλημα. Βρίσκεται στην 5η θέση της βαθμολογίας, στο -4 από την 4η Σαρλερουά. Μετράει 2 νίκες στα τελευταία 5 εκτός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα. Έχει σκοράρει στα 7 από τα τελευταία 10 εκτός έδρας παιχνίδια της στη λίγκα.

Τραυματίας ο Σαρντέλα (2 συμμ.). Αμφίβολος ο Ντελκρουά (3 συμμ.).

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη με 3-2 επί της Ζούλτε Βάρεγκεμ.