*Προκριματικά του Euro 2024 που θα διεξαχθεί στα γήπεδα της Γερμανίας. Πενήντα τρεις ομάδες χωρίστηκαν σε δέκα ομίλους, την πρόκριση θα πάρουν οι δύο πρώτες αυτών. Η Γερμανία προκρίθηκε αυτόματα στα τελικά ως οικοδέσποινα και η Ρωσία αποκλείστηκε λόγω των εχθροπραξιών με την Ουκρανία.

*Στον πρώτο γύρο: Μαυροβούνιο – Σερβία 0-2

*2-3 γκολ στα τρία τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

Δείτε τα Προγνωστικά Προκριματικά Euro 2024

ΣΕΡΒΙΑ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εκτός έδρας (2-1) από την Ουγγαρία. Οι γηπεδούχοι σκόραραν με Βάργκα (20′) και Σάλαϊ (34′), ισοφάρισε προσωρινά ο Πάβλοβιτς στο 33′. Με δέκα ολοκλήρωσε η Ουγγαρία λόγω αποβολής του Καλμάρ στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Παρά την εξαιρετική εμφάνιση που πραγματοποίησε, η Σερβία επέστρεψε με άδεια χέρια από τη Βουδαπέστη και την “Puskás Aréna” γνωρίζοντας την ήττα απ’ την Ουγγαρία. Μαγική εικόνα το τελικό αποτέλεσμα, αν αναλογιστούμε τις ευκαιρίες που δημιούργησε, με αποκορύφωμα τα δύο δοκάρια στην ίδια φάση των Τάντιτς και Πάβλοβιτς στο 71′.

Αξίζει να σημειώσουμε πως η Σερβία σκόραρε άλλες δύο φορές με Μίτροβιτς (50′, 53′), γκολ που δεν μέτρησαν ως οφσάιντ για λίγα εκατοστά. Παραμένοντας στους δέκα βαθμούς το ομοσπονδιακό συγκρότημα του Στοΐκοβιτς καταλαμβάνει τη 2η θέση του 7ου ομίλου και βρίσκεται στο +2 από το Μαυροβούνιο.

Ουσιαστικά σε περίπτωση νίκης στο “Rajko Mitić” θα πανηγυρίσει την πρόκριση στα τελικά της διοργάνωσης. Η Σερβία δέχτηκε τουλάχιστον ένα γκολ στις τέσσερις τελευταίες αναμετρήσεις της σε προκριματικά Euro και σκόραρε σε 14. Έμεινε στο μηδέν στην εκτός έδρας ήττα με 5-0 από την Ουκρανία στις 7 Ιουνίου 2019.

ΣΕΡΒΙΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*GG στα πέντε τελευταία παιχνίδια της.

*Over 2,5 στα 4/5 τελευταία παιχνίδια της.

ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εντός έδρας (3-2) του Λιβάνου. Σκόραραν οι Κουτς (16′, 19′) και Όσμαγιτς (69′), για τους φιλοξενούμενους μείωσαν απλά οι Καρίμ Ντάργουϊτς (65′) και Αλί Τνες (80′).

Δεν είχε επίσημη υποχρέωση το Μαυροβούνιο την προηγούμενη αγωνιστική, αλλά επικράτησε με 3-2 του Λιβάνου σε φιλική αναμέτρηση που διεξήχθη στην Ποντγκόριτσα. Διατηρείται αήττητο σε τρεις αγωνιστικές στον 7ο όμιλο, πριν από ένα μήνα προσπέρασε το εμπόδιο της Βουλγαρίας (2-1 εντός) με γκολ του Γιόβετιτς στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Στις δύο συνολικά εκτός έδρας αγωνιστικές που έδωσε το ομοσπονδιακό συγκρότημα του Ραντούλοβιτς επικράτησε της Βουλγαρίας (1-0) και αναδείχθηκε ισόπαλο με τη Λιθουανία (2-2). Θα παίξει για δύο αποτελέσματα στο “Rajko Mitić” με τη Σερβία, ώστε να διατηρήσει ζωντανές τις ελπίδες για πρόκριση στα τελικά του Euro 2024. Αξίζει να σημειώσουμε πως έχει παιχνίδι λιγότερο, ακολουθούν για αυτό Λιθουανία (εντός) και Ουγγαρία (εκτός).

Στις 15 τελευταίες εκτός έδρας αναμετρήσεις σε προκριματικά Euro το Μαυροβούνιο πανηγύρισε δύο νίκες (τέσσερις ισοπαλίες, εννέα ήττες): Με Μολδαβία (2-0 στις 8/9/15) και την παραπάνω με Βουλγαρία (24/3/23). Τιμωρημένος ο Βούγιασιτς (ΑΜ, Ρούμπιν Καζάν), τη θέση του αναμένεται να πάρει ο Τομάσεβιτς (ΑΜ, Αστάνα). Από τραυματισμό ταλαιπωρούνται οι Τσίπσιτς (ΑΜ, Τενερίφη) και Τζουκάνοβιτς (ΕΠ, Χάμαρμπι).