*27η αγωνιστική

*Σε προηγούμενους γύρους: Σεούλ-Νταεγκού 3-0, Νταεγκού-Σεούλ 1-0

*Τρία σερί N/G στα τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

ΣΕΟΥΛ

Προηγούμενο ματς: Η Σεούλ έχασε με 4-3 εκτός έδρας από την Νταετζόν Χάνα Σίτιζεν. Τα δύο πρώτα γκολ τα δέχθηκε από τον Τιάγκο Ορόμπο (32’, 42’ πεν.), πριν μειώσει με τον Γουίλιαν στο 45’. Δέχθηκε τρίτο τέρμα από τον Γιουν – Χο Μπάε στο 87’, πριν μειώσει εκ νέου με τον Σέουνγκ-Γκίο Χαν στο 89’, ο Γιουν-Σουνγκ Καν στο 90’ την έβαλε πάλι πίσω στο σκορ με δύο γκολ διαφορά, αλλά μείωσε στο τελικό σκορ με τον Ιλουτσένκο στις καθυστερήσεις.

Η Σεούλ πάλεψε αρκετά, αλλά έχασε 4-3 εκτός έδρας από την Νταετζόν Χάνα Σίτιζεν, αν και όχι τόσο δύσκολα όσο δείχνει το τελικό σκορ. Αυτή ήταν η δεύτερη ήττα της στους τέσσερις τελευταίους αγώνες που δεν κερδίζει.

Στο γήπεδό της έχει μόνο μία ήττα στους 11 τελευταίους αγώνες, αλλά και μόνο μία νίκη στους πέντε πιο πρόσφατους!

Είναι πάντα ψηλά στο βαθμολογικό πίνακα, στην 5η θέση του, αλλά όχι πολύ μακριά, μόλις στο +2 από την έβδομη, η οποία δεν οδηγεί στα play off για την διεκδίκηση του πρωταθλήματος.

Σεούλ Στατιστικά

*5/6 G/G στα τελευταία παιχνίδια της.

*9/13 G/G εντός έδρας το 2023 στο πρωτάθλημα.

ΝΤΑΕΓΚΟΥ

Προηγούμενο ματς: Η Νταεγκού έχασε 3-1 εκτός έδρας από την Ίντσεον, με τρία γκολ που δέχθηκε στο πρώτο ημίχρονο, από τους Μουγκόσα (23’), Ζι – Χουάν Μουν (32’), Τζέρσο (45’). Το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει με ένα πέναλτι του Σεσίνια στο 84ο λεπτό.

Η Νταεγκού έχασε με 3-1 εκτός έδρας από την Ίντσεον, γνωρίζοντας δεύτερη ήττα στους πέντε τελευταίους αγώνες που δεν κερδίζει. Μακριά από την έδρα της έχει δύο σερί ήττες, πέντε στα επτά τελευταία παιχνίδια που έχει μόνο μία νίκη.

Βρίσκεται και αυτή στα όρια των θέσεων που θα καθορίσουν αν παλέψει στο τελευταίο κομμάτι της σεζόν για κάποιο εισιτήριο στο Τσάμπιονς Λιγκ ή το Asian Cup ή για την αποφυγή του υποβιβασμού και την παραμονή στην κατηγορία.

Συγκεκριμένα είναι στο -3 από την πρώτη εξάδα, εκεί που μπορεί να βρεθεί αν κερδίσει απόψε.