ΣΕΟΝΓΚΝΑΜ

Την δεύτερη ήττα της στα τρία τελευταία παιχνίδια πρωταθλήματος υπέστη η Σεονγκνάμ, η οποία πανηγύρισε και μια νίκη ενδιάμεσα σε αυτά τα παιχνίδια. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του η ομάδα του Κιμ Χακ-Μπεόμ φιλοξένησε την Ιντσεόν, από την οποία και ηττήθηκε με 0-1, δεχόμενη γκολ στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης. Μια ήττα που την έφερε στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας, όπου και ισοβαθμεί με την Ουλσάν, έχοντας αμφότερες από 21 βαθμούς, αν και η τελευταία έχει ένα παιχνίδι περισσότερο. Με μια πιθανή νίκη σήμερα, κόντρα στην πρωτοπόρο της βαθμολογίας, Γιεονμπούκ, η Σεονγκνάμ μπορεί να βρεθεί ακόμη και στη δεύτερη θέση. Παρότι ήταν αήττητη στα τέσσερα πρώτα εντός έδρας παιχνίδια της, πλέον έχει ηττηθεί στα δυο τελευταία της.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 0-1 από την Ιντσεόν για το Πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Over 2.5 τα τρία από τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια στο Πρωτάθλημα.

ΓΙΕΟΝΜΠΟΥΚ

Αήττητη παραμένει μετά από δώδεκα παιχνίδια στο πρωτάθλημα η Γιεονμπούκ, η οποία μετράει εφτά νίκες και πέντε ισοπαλίες σε αυτό το αήττητο σερί της. Το προηγούμενο Σάββατο, η ομάδα του Τσόι Κανγκ-Χε φιλοξενήθηκε από την Γκουανγκτζού, για τη μεταξύ τους εξ αναβολής αναμέτρηση για τη 10η αγωνιστική. Το τέρμα του Λι Ντονγκ-Γκοκ έδωσε το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους στο 74ο λεπτό. Προβάδισμα το οποίο δεν κατάφεραν να διατηρήσουν για πολύ, καθώς πέντε λεπτά αργότερα ισοφαρίστηκαν, με το 1-1 να είναι και το τελικό αποτέλεσμα. Αυτή ήταν και η πρώτη της νίκη μετά από τέσσερις σερί νίκες. Εξακολουθεί να βρίσκεται στην πρώτη θέση της βαθμολογίας, με τρεις βαθμούς περισσότερους από την δεύτερη Σεούλ. Σε έξι εκτός έδρας παιχνίδια στο φετινό πρωτάθλημα, η Γιεονμπούκ μετράει δυο νίκες και τέσσερις ισοπαλίες.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Γκουανκτζού για το Πρωτάθλημα.

Στατιστικό: G/G τα δέκα τελευταία παιχνίδια στο Πρωτάθλημα.