Τελευταία αγωνιστική των πλέι άουτ

*Μίνι πρωτάθλημα 5 αγωνιστικών, με τη βαθμολογία της κανονικής διάρκειας να μην αλλάζει. Η ομάδα που θα τερματίσει τελευταία υποβιβάζεται απευθείας στην KLeague2, ενώ οι ομάδες που θα τερματίσουν στη 10η και 11η θέση της βαθμολογίας, θα δώσουν μπαράζ παραμονής με τη 2η και την 3η της KLeague2.

*Κριτήρια ισοβαθμίας: 1) Καλύτερη επίθεση, 2) Διαφορά τερμάτων, 3) Περισσότερες νίκες, 4) Μεταξύ τους ματς.

*Η Σεονγκνάμ είναι ήδη υποβιβασμένη στην KLeague2.

*Η Νταεγκού είναι αήττητη στις τελευταίες 5 επισκέψεις της στο γήπεδο της Σεονγκνάμ (3-2-0).

ΣΕΟΝΓΚΝΑΜ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη με 0-1 επί της Σεούλ, την περασμένη αγωνιστική. Μετά από ένα μέτριο ποιοτικά 1ο ημίχρονο, η Σεούλ πήρε τον έλεγχο του παιχνιδιού στο β’ μέρος, χωρίς, ωστόσο, να απειλεί πολλές φορές με αξιώσεις την αντίπαλη εστία. Η Σεονγκνάμ να έκανε το 0-1 στο 80′, κόντρα στη ροή του αγώνα, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μιούλιτς. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να βρουν το γκολ της ισοφάρισης, αλλά είδαν μια προσπάθεια τους να σταματάει στο δοκάρι, με το 0-1 να μένει μοιραία μέχρι τέλους.

Πρώτη νίκη για τη Σεονγκνάμ μετά από επτά αγωνιστικές. Βρίσκεται στην τελευταία θέση της βαθμολογίας, έχοντας υποβιβαστεί ήδη στην KLeague 2, εδώ και μερικές αγωνιστικές. Μετράει 2 νίκες στα τελευταία 5 εντός έδρας παιχνίδια της, έχει σκοράρει τουλάχιστον 2 γκολ και στις δύο.

Εκτός οι Γιονγκ-Τζι Παρκ και Μιν-Χιεόκ Κιμ.

ΣΕΟΝΓΚΝΑΜ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*2-3 γκολ στα 4/5 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

*G/g στα 3/5 τελευταία παιχνίδια της.

ΝΤΑΕΓΚΟΥ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία με 1-1 απέναντι στη Σανγκμού, την περασμένη αγωνιστική. Σε ένα ισορροπημένο 1ο ημίχρονο, δεν κατάφερε να πάρει το προβάδισμα με τις ευκαιρίες που δημιούργησε. Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι στο β’ μέρος και άνοιξαν δίκαια το σκορ στο 60ο λεπτό. ‘Άμεση η αντίδραση της Νταεγκού, με το Τσεσίνια να κάνει το 1-1 στο 66’. Είδε γκολ της να ακυρώνεται στη συνέχεια ως οφσάιντ, με το 1-1 να μένει μοιραία μέχρι τέλους.

Έκτο συνεχόμενο παιχνίδι χωρίς ήττα για την Νταεγκού στο πρωτάθλημα (4-2-0). Βρίσκεται 8η θέση της κατάταξης, όντας βαθμολογικά αδιάφορη εδώ και μερικές αγωνιστικές. Μετράει δύο συνεχόμενο εκτός έδρας νίκες, αμφότερες με οver2.5+g/g.