*6η αγωνιστική

*Στον πρώτο γύρο: Ντεφένσα Χουστίσια-Σέντραλ Κόρδοβα 1-2

*5/6 G/G τα τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

ΣΕΝΤΡΑΛ ΚΟΡΔΟΒΑ

Προηγούμενο ματς: Η Σέντραλ Κόρδοβα έχασε 0-3 εντός έδρας από την Μπόκα Τζούνιορς, αντέχοντας ένα ημίχρονο. Δέχθηκε το πρώτο τέρμα από τον Μπλοντέλ στο 49’, το δεύτερο ήρθε από τον Γιάνσον στο 61’, ενώ ο Μπενεντέντο στο 90’ διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Η Σέντραλ Κόρδοβα ηττήθηκε με 0-3 εντός έδρας από την Μπόκα Τζούνιορς, επιστρέφοντας στις ήττες έπειτα από δύο συνεχόμενες νίκες. Και ειδικά στο γήπεδό της έχει τρεις ήττες στους τέσσερις πιο πρόσφατους αγώνες που έχει παίξει εκεί, χωρίς να έχει σκοράρει.

Βρίσκεται πάντα χαμηλά στο συνολικό βαθμολογικό πίνακα, στο +2 από την προτελευταία θέση που οδηγεί στον υποβιβασμό, με αποτέλεσμα να κινδυνεύει έντονα. Και θα χρειαστεί βαθμούς για να μην έχει περιπέτειες στη συνέχεια.

Σέντραλ Κόρδοβα Στατιστικά

*18/23 N/G στα τελευταία παιχνίδια της.

*12/15 under 2,5 στα τελευταία παιχνίδια της.

ΝΤΕΦΕΝΣΑ ΧΟΥΣΤΙΣΙΑ

Προηγούμενο ματς: Η Ντεφένσα Χουστίσια κέρδισε 2-0 εντός έδρας την Τίγκρε, με τον Πράτο να ανοίγει το σκορ στο 68ο λεπτό και τον Τριπίτσιο στο 85’ να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα.

Η Ντεφένσα Χουστίσια κέρδισε και την Τίγκρε με 2-0 εντός έδρας, συνεχίζοντας την πολύ καλό της πορεί. Συγκεκριμένα, στα 18 πιο πρόσφατα παιχνίδια έχει χάσει μόνο από την Ουνιόν Σάντα Φε εκτός, με εννιά νίκες. Αλλά μακριά από την έδρα της δεν κερδίζει εδώ και τέσσερις αγώνες, αλλά με τρεις σερί ισοπαλίες στους τελευταίους.

Στο πρώτο μισό του πρωταθλήματος στη χώρα της τα πήγε περίφημα και είναι στο γκρουπ των ομάδων που δείχνουν ικανές να διεκδικήσουν συμμετοχή στο επόμενο Κόπα Λιμπερταδόρες.

Ταυτόχρονα βέβαια βρίσκεται στα προημιτελικά του κυπέλλου και στα ημιτελικά του Κόπα Σουνταμερικάνα, εκεί που παίζει αυτή την εβδομάδα, κάτι που δείχνει πόσο καλή ομάδα είναι, διεκδικώντας και τον τίτλο σε αυτή τη φάση του πρωταθλήματος.