* 12η αγωνιστική

* Goal/Goal τα τέσσερα μεταξύ τους παιχνίδια

ΣΕΝΤΡΑΛ ΚΟΡΔΟΒΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη (0-3) επί της Ροσάριο Σεντράλ. Ο Μετίγι άνοιξε το σκορ στο 23’, ο Σοράιρε έκανε το 0-2 στο 40’ και ο Μαρτίνες με πέναλτι στο 84’ διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Επιτέλους νίκη για την Σεντράλ, στο πρώτο ταξίδι του νέου προπονητικού καθεστώτος και μετά από πέντε παιχνίδια με τέσσερις ήττες ήρθε αυτή, για να την κρατήσει οριακά εκτός επικίνδυνης ζώνης στην συνολική βαθμολογία υποβιβασμού.

Πήγε στο Ροσάριο με “σκοτωμένη” ψυχολογία, απέναντι σε έναν αντίπαλο που “πετούσε” όμως είχε θάρρος στο παιχνίδι της και το εκπληκτικό βολέ του Μετίγι, σε εκδήλωση αντεπίθεσης, για το 0-1 όρισε την ταυτότητα του αγώνα. Ο κίπερ Ριγαμόντι έκανε δύο καλές επεμβάσεις για να διατηρηθεί και το δεύτερο γκολ στο φινάλε του ημιχρόνου την εξασφάλισε. Έπαιξε σε χαμηλά μέτρα στην επανάληψη και βρήκε την κόντρα για το πέναλτι στο τέλος.

Πρώτη νίκη για τον κόουτς Μπάλμπο μετά από 10 χρόνια, ο οποίος παρομοίασε τις ποδοσφαιρικές του ιδέες… με αυτές του Γκαγιάρδο στην Ρίβερ.

Καλείται πλέον να βρει πλάνο αξιοποίησης και της έδρας, αφού η ομάδα του στο Σαντιάγο ντελ Εστέρο μετρά τέσσερις σερί ήττες με 10 γκολ παθητικό!

ΣΕΝΤΡΑΛ ΚΟΡΔΟΒΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Over 2.5 τα 5/6 τελευταία παιχνίδια της

* Δέχθηκε 2+ γκολ στα 8/9 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της

ΝΤΕΦΕΝΣΑ Ι ΧΟΥΣΤΙΣΙΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία (0-0) με την Άρσεναλ Σαραντί.

Ακόμη προσπαθεί να προσαρμοστεί στα νέα δεδομένα του ρόστερ η Ντεφένσα, τη Δευτέρα φάνηκε η επιθετική της αποδυνάμωση στο ματς με την Άρσεναλ, απέναντι στην οποία ουσιαστικά δεν έκανε ούτε μία καθαρή φάση.

Ελαφρώς πιο απειλητικοί σε ένα πρώτο κακό ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι, ακόμη χειρότερο από άποψη θεάματος το δεύτερο μέρος, ελάχιστο το ρίσκο από τους δύο προπονητές, αρμοστή η “λευκή” ισοπαλία για την προσπάθεια των ομάδων. Έπαιξε ο ηγετικός στόπερ Φρίας, για τον οποίο συνεχίζονται οι διαπραγματεύσεις πώλησης στην Μπόκα.

Τρίτο ματς δίχως ήττα για την ομάδα του Μπεκασέσε, προηγήθηκε το τυχερό διπλό στο Ροσάριο επί της Νιούελς (1-2) και το δίκαιο εντός έδρας 2-1 επί της Ιντεπεντιέντε. Αθόρυβα παραμένει εντός θέσεων για το επόμενο Κόπα Σουνταμερικάνα.