9η Αγωνιστική

* Goal/Goal τα 4/6 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια

ΣΕΝΤΡΑΛ ΚΟΡΔΟΒΑ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (4-0) από την Βέλεζ. Ο Πράτο άνοιξε το σκορ στο 17ο λεπτό, ο Οσόριο έκανε το 2-0 στο 53’, ο Φερνάντες πέτυχε το τρίτο γκολ στο 69’ και ο Πρεστιάνι στις καθυστερήσεις διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Ξεκίνησε πολύ άσχημα την σεζόν η “φεροβιάριο”, δίχως γκολ στα τέσσερα πρώτα παιχνίδια της σεζόν, αλλά άρχισε να βρίσκει λύσεις ο κόουτς Μαδελόν και πήρε 7 βαθμούς σε τρία σερί παιχνίδια πριν την συντριβή στο Λίνιερς.

Δίκαιη η ήττα από τη Βέλεζ, πλασματικό όμως το τελικό σκορ, οι γηπεδούχοι ήταν τρομερά αποτελεσματικοί στις φάσεις που έβγαλαν, ενώ η Σεντράλ απώλεσε τεράστια ευκαιρία να ισοφαρίσει νωρίς στο παιχνίδι για να αλλάξει τη φυσιογνωμία του αγώνα.

ΣΕΝΤΡΑΛ ΚΟΡΔΟΒΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Under 2.5 τα 7/8 φετινά παιχνίδια της

* No Goal τα 8/9 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της

ΑΡΣΕΝΑΛ ΣΑΡΑΝΤΙ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (2-0) επί της Τίγκρε. Ο Λεάλ άνοιξε το σκορ στο 59’ και ο Μπανέγα το διαμόρφωσε στο 73’.

Βελτιωμένη η εικόνα και της Άρσεναλ μετά από ένα άσχημο ξεκίνημα στην σεζόν, άρχισε να δένει το νεανικό σύνολο του κόουτς Ρουίς, αλλά παραμένει το #1 φαβορί για υποβιβασμό ούσα στην τελευταία θέση της σχετικής βαθμολογίας.

Στις 18 του Μάρτη υπέφερε στο πρώτο ημίχρονο με την ποιοτικότερη Τίγκρε, την κράτησε όρθια με τις επεμβάσεις του ο κίπερ Μεδίνα, αλλά όσο περνούσαν τα λεπτά έγινε πιο θαρραλέα. Σε αντεπίθεση από αντίπαλο στατικό πήρε προβάδισμα και με ωραία συνεργασία διπλασίασε το προβάδισμά της, το οποίο υπερασπίστηκε με άνεση στο φινάλε.