*23η αγωνιστική

*Νωρίτερα στη σεζόν: Γουέλινγκτον Φίνιξ – Σέντραλ Κόαστ Μάρινερς 0-0

*3/4 G/G στα τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

ΣΕΝΤΡΑΛ ΚΟΑΣΤ ΜΑΡΙΝΕΡΣ

Προηγούμενο ματς: Η Σέντραλ Κόαστ Μάρινερς κέρδισε 2-1 εντός έδρας την Μέλμπουρν Σίτι, με μεγάλη δόση τύχης. Στο πρώτο ημίχρονο η αντίπαλος της είχε δοκάρι και χαμένες ευκαιρίες, πριν προηγηθεί με τον Αρσλάν στο 50’. Αλλά ισοφάρισε με πέναλτι του Τόρες στο 54’, παίρνοντας τη νίκη με γκολ του Μπάλαρντ στο 90’.

Η Σέντραλ Κόαστ Μάρινερς κέρδισε το παιχνίδι της εξ αναβολής, έστω και χωρίς να εντυπωσιάσει, με 2-1 εντός έδρας την Μέλμπουρν Σίτι, μία νίκη με “σφραγίδα” πρωταθλήτριας.

Ξεπέρασε άμεσα την προηγούμενη ήττα της, ενώ ειδικά στο γήπεδό της έχει τέσσερις σερί νίκες, με το τέρμα που δέχθηκε να είναι το πρώτο σε αυτό το διάστημα. Γενικώς έχει εννιά νίκες στα 13 τελευταία παιχνίδια της, με μοναδική ήττα αυτή από το Σίδνεϊ σε αυτό το χρονικό διάστημα.

Επιστρέφει στο γήπεδό της, εκεί που έχει τρεις σερί νίκες χωρίς να δεχθεί γκολ, οκτώ στα 12 τελευταία παιχνίδια της εντός, έχοντας χάσει μόνο από το Σίδνεϊ σε αυτό το διάστημα.

Στο πρωτάθλημα βρίσκεται στην δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα, στο -3 από την κορυφή και τη σημερινή της αντίπαλο. Επομένως με νίκη σήμερα θα βρεθεί στην πρώτη θέση και θα έχει προβάδισμα για την κατάκτηση του τίτλου της κανονικής περιόδου.

Σέντραλ Κόαστ Μάρινερς Στατιστικά

*21/33 over 2,5 στη σεζόν, 13/17 εντός έδρας

*11/14 N/G στα τελευταία παιχνίδια της.

ΓΟΥΕΛΙΝΓΚΤΟΝ ΦΙΝΙΞ<1/h3>

Προηγούμενο ματς: Η Γουέλινγκτον Φίνιξ κέρδισε 1-0 εντός έδρας την Μπρισμπέιν Ρόαρ, σκοράροντας μόλις στο τρίτο λεπτό με τον Κράεφ. Άντεξε ως το τέλος, παρόλο που έπαιξε με παίκτη λιγότερο μετά την αποβολή παίκτη της στο 81ο λεπτό. /

Και η Γουέλινγκτον Φίνιξ ξεπέρασε την τελευταία της ήττα, πρώτη και μοναδική στα 13 τελευταία παιχνίδια της, κερδίζοντας και την Μπρισμπέιν Ρόαρ με 1-0 εντός έδρας.

Στο γήπεδό της είναι αήττητη στα εφτά τελευταία παιχνίδια, με πέντε νίκες σε αυτό το διάστημα, έχοντας χάσει μόνο από τους Νιουκάστλ Τζετς φέτος στη Ν. Ζηλανδία.

Μακριά από αυτό, έχασε για πρώτη φορά έπειτα από έξι αγώνες στον πιο πρόσφατο αγώνα της.

Μετά την τελευταία νίκη της, ανέβηκε πάλι στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, στο +3 από την δεύτερη Σέντραλ Κόαστ Μάρινερς, όμως με χειρότερη διαφορά τερμάτων.

Όλα αυτά έχοντας και έναν νέο και νεαρό προπονητή στον πάγκο, τον Τζιανκάρλο Ιταλιάνο, στην πρώτη του σεζόν σε αυτόν.