29η αγωνιστική.

*Στον πρώτο γύρο: Ουράβα – Σεντάι 1-0

ΣΕΝΤΑΪ

Βαριά ήττα υπέστη την προηγούμενη εβδομάδα η Σεντάι, χάνοντας με το ντροπιαστικό 5-2 από την Γιοκοχάμα Μαρίνος εκτός έδρας. Ανταγωνιστική μόνο στο πρώτο ημίχρονο, έμεινε πίσω στο 21’ (1-0), ισοφάρισε άμεσα ένα λεπτό αργότερα (1-1 στο 22’), για να πάει με την πλάτη στα αποδυτήρια (2-1 στο 37’). Στην επανάληψη αποδείχθηκε κατώτερη των περιστάσεων, δέχθηκε τρία γκολ από το 51’ μέχρι το 86’, μειώνοντας απλά σε 5-2 με πέναλτι στις καθυστερήσεις.

Δεύτερη διαδοχική ήττα για τη Σεντάι, μετά απ’ αυτή που προηγήθηκε από την ουραγό Ναγκασάκι (1-0 εκτός έδρας), έπεσε στην όγδοη θέση με 41 πόντους, απέχει πέντε από την «τριάδα» και την έξοδο στο Τσάμπιονς Λιγκ. Εντός έδρας μετράει απολογισμό έξι νίκες, τέσσερις ισοπαλίες και ισάριθμες ήττες με 20-14 τέρματα, κέρδισε στα τέσσερα πιο πρόσφατα. Παραμένουν εκτός αποστολής οι τραυματίες Σουγκάι (Μέσος, 13, 0) και Γιαζίμα (Μέσος, 3, 0).

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 5-2 από την Γιοκοχάμα Μαρίνος.

Στατιστικό: G/G και Over 2.5 τα οκτώ απ’ τα εννιά τελευταία εντός έδρας παιχνίδια στο πρωτάθλημα. (δες το στη Betshop)

Το Σεντάι – Ουράβα παίζει στην Betshop

ΟΥΡΑΒΑ

Από την άλλη πλευρά, η Ουράβα μπορεί να δυσκολεύτηκε, αλλά κατάφερε να ξεπεράσει το εμπόδιο της Κασίβα με 3-2 εντός έδρας. Έμεινε πίσω στο 35’ (0-1), έβγαλε άμεσα αντίδραση και έκανε την ανατροπή πριν την ανάπαυλα (38’, 41’). Στην επανάληψη δέχθηκε την ισοφάριση στο 60’ (2-2), πίεσε έπειτα για τη νίκη, έχασε ευκαιρίες και δικαιώθηκε για την επιμονή της στο 81’ της συνάντησης (3-2).

Τρίτη σερί νίκη για την Ουράβα, μετά απ’ αυτές που προηγήθηκαν επί των Γιοκοχάμα Μαρίνος (1-2) και Βίσελ Κόμπε (4-0), σκαρφάλωσε στην έκτη θέση και στους 41 πόντους, μειώνοντας στους τέσσερις τη διαφορά από την 3η Κασίμα και την έξοδο στο Τσάμπιονς Λιγκ. Μακριά από την έδρα της τρέχει ρεκόρ τέσσερις νίκες, πέντε ισοπαλίες και ισάριθμες ήττες με 19-19 τέρματα, οι πέντε απ’ τις έξι πρόσφατες εξόδους της συνοδεύτηκαν από Goal/Goal. Συνεχίζουν στα πιτς οι Φαμπρίσιο (Επιθετικός, 10, 7) και Γιαμάντα (Μέσος, 8, 1).

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 3-2 επί της Κασίβα.

Στατιστικό: Over 2.5 τα επτά πρόσφατα παιχνίδια στο πρωτάθλημα