ΣΕΝΤ ΤΖΟΝΣΤΟΝ - ΡΕΙΝΤΖΕΡΣ Προγνωστικά

*Φάση των «32» για το Κύπελλο Σκωτίας. Μονή αναμέτρηση, στην πιθανότητα ισοπαλίας ακολουθεί παράταση και αν χρειαστεί η διαδικασία των πέναλτι.

*Με Over 2.5 γκολ έληξαν τα 3/5 τελευταία ματς μεταξύ των δύο ομάδων.

*Με No Goal ολοκληρώθηκαν τα 3/5 πρόσφατα παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

ΣΕΝΤ ΤΖΟΝΣΤΟΝ (ΠΡΕΜΙΕΡΣΙΠ)

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα εναντίον της Λίβινγκστον με σκορ 2-4, στα πλαίσια της 22ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το σκορ άνοιξαν οι φιλοξενούμενοι με τον Κέλι στο 8’ και διπλασίασαν τα τέρματά τους με τον ίδιο στο 15’. Το 0-3 πέτυχε ο Πένρις στο 39’ και το 1-3 ο Μέρφι στο 65’. Οι γηπεδούχοι μείωσαν κι άλλο με τον ΜακΛέναν στο 67’, αλλά ο Πένρις με δεύτερο προσωπικό του γκολ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Πάλεψε, αλλά δεν τα κατάφερε η Σεντ Τζόνστον. Κακό πρώτο μέρος, είχε ελάχιστες ευκαιρίες και δεν κατάφερε να απειλήσει με καμία από αυτές την αντίπαλη εστία, την ώρα που οι φιλοξενούμενοι αποδείχθηκαν αποτελεσματικότεροι, παίρνοντας ασφαλές προβάδισμα. Στην επανάληψη μπήκε πιο δυνατά και κατάφερε να μειώσει στο εικοσάλεπτο, αλλά στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν τους κενούς χώρους που άφησε ψάχνοντας το γκολ της ισοφάρισης, «σφραγίζοντας» το τρίποντο.

Δύσκολη κλήρωση, αλλά όχι ακατόρθωτη πρόκριση, αφού έχει ήδη κερδίσει μια φορά φέτος τη Ρέιντζερς (2-1) στα πλαίσια του πρωταθλήματος. Δεν είναι παρ’ όλα αυτά σε καθόλου καλή κατάσταση αυτή την περίοδο, καθώς έχει βγάλει πολλά προβλήματα στο αμυντικό της κομμάτι, τα οποία μοιάζει ανήμπορη να λύσει. Παράλληλα έδειξε δυσκολία και στο να βρει δίχτυα σε μερικές από τις αναμετρήσεις της, όμως αυτό φάνηκε να βελτιώνεται στο τελευταία της ματς. Σίγουρα το έργο της μόνο εύκολο δεν θα είναι, αλλά θα πρέπει να προσέξει πολύ ώστε να απειληθεί όσο το δυνατόν λιγότερο.

Σεντ Τζόνστον Στατιστικά

*Με Goal/Goal τα 3/5 τελευταία ματς.

*Με Over 2.5 τα 3/5 πρόσφατα παιχνίδια.

ΡΕΙΝΤΖΕΡΣ (ΠΡΕΜΙΕΡΣΙΠ)

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη εναντίον της Κιλμάρνοκ με σκορ 2-3, στα πλαίσια της 22ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Προβάδισμα πήραν οι γηπεδούχοι με τον Στόουκς στο 6’, όμως ισοφαρίστηκαν από τον Μορέλος στο 23’ και δέχθηκαν την ανατροπή από τον Κεντ στο 51’. Το 1-3 πέτυχε ο Μορέλος στο 72’ και το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Ράιτ στο 85’.

Ακόμα μία νίκη για τη Ρέιντζερς. Παρά το γεγονός ότι έμεινε από νωρίς πίσω στο σκορ, κατάφερε να ισοφαρίσει πριν την ανάπαυλα, ενώ στην επανάληψη «καθάρισε» την υπόθεση νίκη ολοκληρώνοντας την ανατροπή και παίρνοντας «ασφαλές» προβάδισμα στο σκορ. Παρ’ όλα αυτά έδειξε αδράνεια στα τελευταία λεπτά, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να βρουν ξανά το δρόμο προς τα δίχτυα, αλλά χωρίς να μπορέσουν να πάρουν κάτι παραπάνω από το ματς.

Συνέχεια στα θετικά αποτελέσματα θέλει να δώσει και έχει την ευκαιρία σήμερα να το πετύχει, αλλά και να προκριθεί παράλληλα στην επόμενη φάση της διοργάνωσης. Μπροστά της βρίσκει μια πολύ γνώριμη αντίπαλο από τις αναμετρήσεις τους στο πρωτάθλημα και μπορεί κάλλιστα να εκμεταλλευτεί το γεγονός ότι δεν βρίσκεται σε καθόλου καλή κατάσταση το τελευταίο διάστημα, επιβάλλοντας το ρυθμό της και βρίσκοντας ένα γρήγορο γκολ που θα της δώσει άλλο αέρα στο ματς. Ασταμάτητη μεσοεπιθετικά, δημιουργεί πολλές ευκαιρίες και σκοράρει με συνέπεια και τεράστια ευκολία, την ώρα όμως που αμυντικά δεν έχει δείξει ιδιαίτερα σταθερότητα φέτος, με αποτέλεσμα να δέχεται αρκετά συχνά γκολ.