*3η αγωνιστική

ΣΙΝΤ ΤΡΟΥΙΝΤΕΝ

Απέσπασε πολύτιμο βαθμό σε μια δύσκολη έδρα όπως αυτή της Γκενκ, με τις δύο ομάδες να μένουν ισόπαλες με σκορ 1-1. Το παιχνίδι ήταν ένας επιθετικός μονόλογος των γηπεδούχων που είχαν 18 τελικές προσπάθειες και 3 δοκάρια, αλλά λίγο η ατυχία και λίγο η αστοχία τους στέρησαν τη νίκη. Στο πρώτο μέρος η Γκενκ ήταν κυρίαρχος και απείλησε αρκετές φορές την εστία του Στέπε. Οι δύο ομάδες τελικά πήγαν ισόπαλες χωρίς σκορ στα αποδυτήρια, με τους γηπεδούχους να αυξάνουν την πίεση τους στην επανάληψη. Ο Μαλινόφσκι τελικά έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους στο 68΄, αλλά τρία λεπτά αργότερα ο Εντό από την ασίστ του Μπολί έφερε το παιχνίδι στα ίσια. Παρά τις προσπάθειες της Γκενκ στη συνέχεια, το 1-1 έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα.

«Κρατάμε τον βαθμό της ισοπαλίας, δώσαμε μεγάλες μάχες απέναντι σε μια πολύ ποιοτική ομάδα που είναι και πιο έτοιμη από εμάς, λόγω των υποχρεώσεων που έχει στην Ευρώπη. Κοιτάμε το επόμενο παιχνίδι και θα προσπαθήσουμε να πετύχουμε τη πρώτη μας νίκη», τόνισε ο τεχνικός της ομάδας Μαρκ Μπρις. Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι υπάρχουν μόνο μακροχρόνια προβλήματα απουσιών.

Στατιστικό: Μετρά 4/6 under στα 6 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτου έδρας, φιλικά κι επίσημα.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία με σκορ 1-1 απέναντι στην Γκενκ, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του βελγικού πρωταθλήματος.

Το Σιντ Τρούιντεν – Λόκερεν παίζει στην Goalbet
goalbet-logo

ΛΟΚΕΡΕΝ

Δεν τα κατάφερε στην έδρα της νεοφώτιστης Σερκλ Μπριζ και γνώρισε την ήττα με σκορ 3-2. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πολύ δυνατά και προηγήθηκαν μόλις στο 4΄ με τον Μπρούνο και μετά από ασίστ του Χογκάς. Πριν καλά – καλά συνέλθουν οι φιλοξενούμενοι, ο Μπρούνο με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο 7΄ έκανε και το 2-0. Η Λόκερεν μείωσε με το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Μάριτς στο 21΄ και μάλιστα ισοφάρισε με τον Σεβάγιος στο 64΄ και μετά από ασίστ του Σαροκά. Η Σερκλ ωστόσο ήταν καλύτερη και πήρε τη νίκη στις καθυστερήσεις με τον Τορμέν, από την ασίστ του Τάραβελ.

«Αιφνιδιαστήκαμε από τη Σερκλ, έπρεπε να μπούμε με μεγαλύτερη συγκέντρωση στο παιχνίδι. Στο δεύτερο μέρος ισορροπήσαμε βρήκαμε το γκολ της ισοφάρισης και σταθήκαμε άτυχη στην φάση του γκολ στο φινάλε. Θα μπορούσαμε να είχαμε αποφύγει αυτή την ήττα», τόνισε ο τεχνικός Πίτερ Μάες. Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι επανέρχεται από τιμωρία ο αμυντικός Φιλίποβιτς.

Στατιστικό: Μετρά 4/6 over στα 6 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτου έδρας, φιλικά κι επίσημα.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα με σκορ 3-2 από την Σερκλ Μπριζ, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του βελγικού πρωταθλήματος.