20η αγωνιστική

*Η Σεντ Ετιέν μετράει 3 νίκες στα τελευταία 5 παιχνίδια μεταξύ των δύο ομάδων με γηπεδούχο την ίδια.

Δείτε τα Προγνωστικά Γαλλίας

ΣΕΝΤ ΕΤΙΕΝ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη με 0-1 απέναντι στη Νιόρ, για την περασμένη αγωνιστική του πρωταθλήματος. Μετά από ένα μέτριο ποιοτικά 1ο ημίχρονο, οι δύο ομάδες ανέβασαν κατακόρυφα το ρυθμό τους στο β’ μέρος, με τη Σεντ Ετιέν να έχει τον έλεγχο του παιχνιδιού. Αμφότερες απώλεσαν πολλές ευκαιρίες, πριν ο Σαρμπονιέ διαμορφώσει το τελικό 0-1 στο 86ο λεπτό της αναμέτρησης για την ομάδα του κόουτς Μπατγιέ.

Αυτό ήταν το τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι της χωρίς ήττα στο πρωτάθλημα (2-1-0), έχοντας μάλιστα κρατήσει ανέπαφη την εστία της στα δύο πιο πρόσφατα. Με το μικρό αυτό σερί “ξεκόλλησε” από την τελευταία θέση της βαθμολογίας και βρίσκεται πλέον στο -3 από την απευθείας σωτηρία και τη 16η Ντιζόν. “Αγκάθι” στο μεγαλύτερο μέρος της σεζόν η αμυντική της λειτουργία, έχοντας δεχτεί 31 γκολ σε 19 αγώνες έως τώρα.

Τιμωρημένος ο Μπουτσουαρί.

ΣΕΝΤ ΕΤΙΕΝ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Under2.5 γκολ στα 4/5 τελευταία επίσημα παιχνίδια της.

*N/g στα 3/5 τελευταία επίσημα παιχνίδια της.

ΣΟΣΟ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα με 1-2 από την Καέν, για την περασμένη αγωνιστική του πρωταθλήματος. Πήρε πολύ νωρίς το προβάδισμα (1-0 στο 8′), όντας καλύτερη των φιλοξενούμενων σε όλο το 1ο ημίχρονο. Μπήκε νωθρά στο β’ μέρος, υπέπεσε σε παράβαση και δέχτηκε την ισοφάριση, με τον Μεντί να κάνει το 1-1 στο 64′. Η Σοσό δεν κατάφερε να βγάλει αντίδραση στη συνέχεια και το πλήρωσε, με τον Μπραχίμι να διαμορφώνει το τελικό 1-2 στο 89ο λεπτό της αναμέτρησης.

Αυτή ήταν η τρίτη συνεχόμενη ήττα της στο πρωτάθλημα, με τις δύο από αυτές να έχουν έρθει με το ίδιο σκορ (2-1). Έχει υποχωρήσει στην 4η θέση της βαθμολογίας, στο -3 από την προνομιούχο 2η θέση και την Μπορντό. Από σκαμπανεβάσματα χαρακτηρίζεται η εκτός έδρας παρουσία της έως τώρα στο πρωτάθλημα, όπου μετράει πέντε ήττες και τρεις νίκες σε εννέα εξόδους της.

Αποκτήθηκε ο Ντοσού από την Κλερμόν, ο οποίος ήταν πρώτος σκόρερ της όταν η ομάδα εξασφάλισε την άνοδο στη Ligue 1. Χωρίς απουσίες ταξίδεψε για τη σημερινή αναμέτρηση.