17η αγωνιστική

*100% πληρότητα θεατών.

*Απόλυτη ισορροπία, 4-8-4 το μεταξύ τους ρεκόρ στην έδρα της Σεντ Ετιέν για το πρωτάθλημα, από το 2004 και μετά. Βέβαια, η τελευταία νίκη των «Στεφανουά» καταγράφεται το 2012!

*9/10 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με 2-3 γκολ

*4/5 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με over 2,5.

Δείτε τα Προγνωστικά Γαλλίας

ΣΕΝΤ ΕΤΙΕΝ ΑΝΑΛΥΣΗ

Ακόμη μια φορά που η ομάδα του Κλοντ Πιέλ έδειξε καλό πρόσωπο και ενδεχομένως να μην άξιζε την ήττα, αλλά έπεσε πάνω στην ρέντα και την φόρμα της Μπρεστ και έχασε με 1-0 εκτός έδρας σε ένα παιχνίδι που άξιζε καλύτερης τύχης, με βάση τις ευκαιρίες που δημιούργησε. Δεν ήταν το ίδιο εύστοχη μπροστά, πράγμα σπάνιο για την ίδια φέτος αφού σκοράρει με συνέπεια. Επέστρεψε στην τελευταία θέση μετά την νίκη της Μετς, αλλά είναι πλέον σε απόσταση βολής από τις προπορευόμενες ομάδες, μετά τις δύο διαδοχικές νίκες με Κλερμόν και Τρουά.

«Είναι δύσκολο να το αποδεχτείς, είναι πολύ απογοητευτικό να παραδέχεσαι αυτήν την ήττα υπό αυτές τις συνθήκες. Είναι κρίμα, γιατί γενικά, είμασταν κυρίαρχοι στον αγώνα. Η Μπρεστ δεν μας απείλησε και δεν έπιασε τα στάνταρ της εναντίον μας. Θα μας άξιζε να επιστρέψουμε στο σκορ, χτυπήσαμε το δοκάρι δύο φορές. Η Μπρεστ δεν ήταν επικίνδυνη. Μέχρι το 60ο λεπτό ήμασταν καλά», το σχόλιο του Πιέλ, που παραμένει διαρκώς υπό πίεση και έντονη αμφισβήτηση.

Σημαντικές οι επιστροφές λόγω τιμωρίας, αφού είναι ξανά διαθέσιμοι ο κίπερ Γκριν (13/0), ο στόπερ Κολοτζέτζιακ (13/1) και ο αμυντικός χαφ Γιουσούφ (12/0). Εκτός ξανά ο κεντρικό χαφ Νεϊού (11/0), ο έμπειρος φορ Αμουμά (14/0) και ο ταλαντούχος εξτρέμ Νορντέν (14/1). Εκτός και ο χαφ Μουεφέκ (5/0) με ξαφνικό πρόβλημα.

Προηγούμενο παιχνίδι: Ηττήθηκε από την Μπρεστ με 1-0 την περασμένη αγωνιστική.

Σεντ Ετιέν Στατιστικά

*6/8 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με goal/goal (δες το στο Pamestoixima)

*Δέχεται πρώτη γκολ στα 8/10 τελευταία παιχνίδια της

Παίξε Νόμιμα στo Pamestoixima.gr (ΚΛΙΚ ΕΔΩ)

21+ | Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα |

ΡΕΝ ΑΝΑΛΥΣΗ

Το απίστευτο σερί των 13 αγώνων χωρίς ήττα σε όλες τις διοργανώσεις έλαβε τέλος στο εντός έδρας παιχνίδι απέναντι στην Λιλ, στο οποίο γνώρισε την ήττα με 1-2 και προσγειώθηκε. Ματς που προσέγγισε με αφέλεια και υπέρμετρη αυτοπεποίθηση, ήταν αφελής στο πρώτο ημίχρονο και δέχτηκε δύο γκολ. Εν συνεχεία έτρεχε και δεν έφτανε, αρκέστηκε σε μια μείωση του σκορ από τον Μπουριζό λίγο πριν το τέλος, σε ένα δεύτερο ημίχρονο που πάντως της άνηκε εξ’ ολοκλήρου. Η δουλειά έγινε πάντως για την ομάδα του Ζενεζιό, που χάρη στο τρομερό της σερί βρέθηκε στην τρίτη θέση.

«Δεν μπορούμε πάντα να κερδίζουμε 4 -1 ή 3-0, πρέπει να κάνεις υπομονή και να κερδίσεις αγώνες και με 1-0 όπως κάναμε με το Στρασβούργο. Θέλαμε να πετύχουμε την νίκη και να επιτεθούμε  πολύ γρήγορα. Παίξαμε πολύ βιαστικά, χάσαμε πολλές μπάλες γιατί δεν αφιερώσαμε χρόνο στο να χτίζουμε με υπομονή τις επιθέσεις μας», το σχόλιο του Ζενεζιό για το παιχνίδι.

Χωρίς ουσιαστικά αγωνιστικά ζητήματα εν όψει Σεντ Ετιέν. Μακροχρόνιοι οι αναπληρωματικοί Κιουσλού και Ζελέν. Μάλλον εκτός ο χαφ Τε (14/2) λόγω τραυματισμού.

Προηγούμενο παιχνίδι: Ηττήθηκε με 1-2 από την Λιλ εντός έδρας την περασμένη αγωνιστική.