37η αγωνιστική

*Κεκλεισμένων των θυρών, καθώς είναι τιμωρημένη η Σεντ Ετιέν.

*Στον Α’ γύρο: Ρεμς – Σεντ Ετιέν 2-0

*4/5 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με goal/goal

*Η Σεντ Ετιέν δεν έχει κερδίσει τους πέντε τελευταίους αγώνες της στη Ligue 1 εναντίον της Ρεμς (0-2-3), η τελευταία φορά που υπέστη μεγαλύτερη «ξηρασία» εναντίον αυτού του αντιπάλου στην κορυφαία κατηγορία ήταν το διάστημα Φεβρουάριος 1957-Μάιος 1960 (7).

*Η Σεντ Ετιέν είναι αήττητη στους τελευταίους 20 εντός έδρας αγώνες της στη Ligue 1 εναντίον της Ρεμς (14-6-0), με την τελευταία της ήττα να έρχεται την 1η Νοεμβρίου 1959. Είναι το μεγαλύτερο σερί της εντός έδρας απέναντι σε αντίπαλο της κορυφαίας κατηγορίας.

*Η Ρεμς έχει δεχτεί 40 γκολ μετά από 36 αγώνες της Ligue 1 αυτή τη σεζόν, ο καλύτερος απολογισμός της σε αυτή τη φάση της διοργάνωσης στον 21ο αιώνα.

ΣΕΝΤ ΕΤΙΕΝ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Έφτασε πολύ κοντά στο να πάρει θετικό αποτέλεσμα στην Νίκαια αλλά τελικώς ηττήθηκε με 4-2 από την Νις την περασμένη αγωνιστική. Μπήκε εξαιρετικά και εκμεταλλεύτηκε το μούδιασμα της αντιπάλου, με αποτέλεσμα να προηγηθεί με 0-2 στο πρώτο ημίχρονο. Η απόλυτη κατάρρευση στην επανάληψη, δέχτηκε τρία γκολ ως το 62′ και κάπου εκεί όλα τελείωσαν.

Κάνει προσπάθεια, όμως αρκετές φορές δεν μπορεί, κρατάει ωστόσο την τύχη στα χέρια της σχετικά με τα μπαράζ, ενώ το σημερινό ματς είναι «τελικός» για τους «Στεφανουά», αν θέλουν να σωθούν απευθείας. Ο Ντυπρά ενώ στις αρχές της θητείας του κατάφερε να την βελτιώσει αμυντικά, στα τελευταία προβαίνει σε συνεχείς αλλαγές που έχουν ως αποτέλεσμα να αποδιοργανώνεται με την πρώτη δυσκολία.

« Θα φύγουμε όσο το δυνατόν γρηγορότερα, θα ξεκουραστούμε και θα προετοιμαστούμε για την επόμενη συνάντηση με τη Ρεμς. Είχαμε ένα πολύ καλό πρώτο ημίχρονο και ένα κακό τέλος στο παιχνίδι. Μεταξύ των δύο, υπήρξε μια μαύρη τρύπα. Χρειαζόμαστε παίκτες με περισσότερη ψυχική φρεσκάδα. Αλλά με αυτούς πρέπει να πορευτούμε μέχρι τέλους», σχολίασε ο Γάλλος τεχνικός.

Εξέτισαν και επιστρέφουν ο ηγετικός φορ Καζρί (28/10) και ο πολύτιμος μέσος Ντουάτ (29/1). Πάντα εκτός λόγω τραυματισμού ο φορ Σακό (7/0) και ο στόπερ Κολοτζέτζιακ (30/2). Εκτός για τακτικούς λόγους ο χαφ Νεϊού (16/0).

Σεντ Ετιέν Στατιστικά

*5/7 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με goal/goal και Over 3,5

*Δέχεται πρώτη γκολ στα 4/5 τελευταία παιχνίδια της

Παίξε Νόμιμα στo Pamestoixima.gr (ΚΛΙΚ ΕΔΩ)

21+ | Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα |

ΡΕΜΣ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Πάλεψε για την ισοπαλία απέναντι στην Λανς εντός έδρας την περασμένη αγωνιστική, αλλά λύγισε στις καθυστερήσεις και ηττήθηκε με 1-2. Προηγήθηκε κόντρα στην ροή του ματς με τον Ζένελι (28′), αλλά ήταν κατώτερη της αντιπάλου της και έμοιαζε θέμα χρόνου να δεχτεί γκολ. Αυτό έγινε στο 55′ και ενώ στην συνέχεια έδειξε περισσότερη όρεξη επιθετικά, υπέστη το σοκ στις καθυστερήσεις.

Παρότι εδώ και αρκετές εβδομάδες έχει ξεμπερδέψει αναφορικά με τον στόχο της παραμονής, δεν χαρίζεται σε κανέναν. Παίζει ποδόσφαιρο συγκεκριμένου επιπέδου και είναι μία από τις λίγες ομάδες της κατηγορίας που έχει ταυτότητα. Μπορούσε να τα πάει ακόμα καλύτερα στα τελευταία παιχνίδια, αλλά σε πολλά από αυτά ηττήθηκε στα σημεία.

«Είναι μια σκληρή ήττα γιατί όταν χάνεις έναν βαθμό στο τελευταίο λεπτό, είναι δύσκολο. Αλλά παίξαμε καλά, ήμασταν σε καλή μέρα. Είναι πάντα δύσκολο απέναντι στη Λανς , έχουν πολύ καλή ομάδα. Κερδίσαμε το πρώτο ημίχρονο ενώ στο δεύτερο ημίχρονο, βάλαμε πολλούς επιθετικούς παίκτες και δεν σκοράραμε», επισήμανε ο τεχνικός Όσκαρ Γκαρσία.

Μακροχρόνιος ο τερματοφύλακας Πενετό, τραυματίας της τελευταίας στιγμής ο χαφ Καγιούστ (7/2). Παραμένει εκτός ο χαφ Κασαμά (17/2). Επέστρεψε στην δράση ο φορ Εκιτικέ (22/9) μετά από αρκετό καιρό στα πιτς. Απών για λόγους τακτικής ο αριστερός μπακ Κόναν (28/1), το ίδιο και ο φορ Δώνης (13/0) και ο φορ Χόρμπι (8/0).