33η αγωνιστική

*Goal/Goal τα 6/8 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στον πρώτο γύρο: Μπορντό – Σεντ Ετιέν 0-0

ΣΕΝΤ ΕΤΙΕΝ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 2-0 από την Αζαξιό, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω με πέναλτι στο 17ο λεπτό, δεχόμενη και δεύτερο τέρμα στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου. Έμεινε με δέκα παίκτες στο 84′, όταν και αποβλήθηκε ο Μονκοντουί.

Τέλος έλαβε το αήττητο σερί των οκτώ αγώνων πρωταθλήματος της Σεντ Ετιέν, στο οποίο είχε επτά νίκες και μια ισοπαλία. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Ολιβιέ Νταλ’Ολιό φιλοξενήθηκε από την Αζαξιό, στην έδρα της οποίας ηττήθηκε με 2-0. Δεν ικανοποίησε σε καμία περίπτωση με την εμφάνιση της, δέχθηκε και δυο τέρματα σε ένα κακό για την ίδια πρώτο ημίχρονο, προσπάθησε να αντιδράσει στην πορεία, αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

Κάπως έτσι, υποχώρησε στην τρίτη θέση της κατάταξης, βλέποντας την Ανζέ να την προσπερνάει κατά ένα βαθμό, στη μάχη για την απευθείας άνοδο στα “μεγάλα σαλόνια”. Επικράτησε και στα τέσσερα πιο πρόσφατα εντός της, στα οποία δέχθηκε μόλις ένα τέρμα. Εξέτισε ο Μασόν, ενώ επιστρέφει από τραυματισμό και ο φορ Βαντζί.

Σεντ Ετιέν Στατιστικά

*No Goal τα έξι τελευταία παιχνίδια της.

*No Goal τα 5/6 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΜΠΟΡΝΤΟ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 2-3 από τη Μπαστιά, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο σκορ με 0-3 (1′, 25′, 32′), για να μειώσει δις με τους Νταβιτασβίλι (44′) και Λιβολάντ (46′).

Την ήττα ωστόσο υπέστη και η Μπορντό, μετά από δυο παιχνίδια στα οποία και είχε από μια νίκη και ισοπαλία. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Άλμπερτ Ριέρα υποδέχθηκε τη Μπαστιά, κόντρα στην οποία έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 2-3. Βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο και προσπάθησε να αντιδράσει, πήρε τον έλεγχο και μείωσε στο φινάλε του ημιχρόνου και στην επιστροφή από τα αποδυτήρια. Καλύτερη στην πορεία, αλλά δεν ήταν ικανή να πάρει κάτι καλύτερο.

Διατηρείται έτσι στο δεύτερο μισό της κατάταξης, μένοντας στο -8 από τα πλέι οφ, ενώ είναι και στο +6 από τη ζώνη του υποβιβασμού. Πανηγύρισε ένα διπλό στις έξι τελευταίες εξόδους της (1-2-3). Ξεπέρασε τον τραυματισμό του ο Ενσιμπά και μπήκε στην αποστολή.