5η αγωνιστική

*Αήττητη η Σεντ Ετιέν στα δέκα τελευταία παιχνίδια με αντίπαλο τη Βαλενσιέν, επικρατώντας στα 6/10.

*Over 2.5 τα 3/4 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

ΣΕΝΤ ΕΤΙΕΝ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Ανεσί, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω με πέναλτι στο 26′, για να ισοφαρίσει στο 48′ με τον Σαμπόστ. Έχασε πέναλτι με τον Σισοκό στο 78ο λεπτό.

Αήττητη παρέμεινε για δεύτερο διαδοχικό παιχνίδι η Σεντ Ετιέν, μετά και τη νίκη 2-1 επί της Κεβιγί. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Λοράν Μπατλέ φιλοξενήθηκε από την Ανεσί, με την οποία έμεινε στο 1-1.

Για ακόμη μια φορά φέτος, προβλημάτισε αρκετά με την εμφάνιση της και σαν αποτέλεσμα βρέθηκε πίσω στο σκορ με πέναλτι, στα μέσα του ημιχρόνου. Προσπάθησε να αντιδράσει και στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου έφερε το ματς στα ίσα, ενώ στην πορεία έχασε τεράστια ευκαιρία για την ανατροπή, με τον Σισοκό να αστοχεί σε πέναλτι.

Της επιβλήθηκε αφαίρεση ενός βαθμού και ποινή δυο αγωνιστικών κεκλεισμένων των θυρών από την πειθαρχική επιτροπή, για τα επεισόδια του κόσμου της στο εκτός έδρας ματς με τη Ροντέ (12/08).

Γέμισε αρκετά τα ταμεία της, με την πώληση του Νιλς Ενκουνκού στην Άιντραχτ Φρανκφούρτης να φέρνει 7,5 εκατομμύρια. Παράλληλα, απέκτησε από την Τρουά τον μέσο Φλοριάν Ταρντιέ.

Σεντ Ετιέν Στατιστικά

*Goal/Goal τα τρία τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal και Over 2.5 τα 4/5 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΒΑΛΕΝΣΙΕΝ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 0-1 επί της Ροντέ, για το πρωτάθλημα. Σημείωσε το μοναδικό τέρμα με τον Μπουτουατού στο έκτο λεπτό.

Την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα πανηγύρισε η Βαλενσιέν, μετά από τρία παιχνίδια και με απολογισμό μια ισοπαλία και δυο ήττες. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Ζόρζε Μασιέλ φιλοξενήθηκε από τη Ροντέ, από την έδρα της οποίας πέρασε με 0-1.

Μπήκε πιο δυναμικά και κατάφερε να προηγηθεί με το “καλημέρα”. Στην πορεία όμως πέρασε δύσκολα, καθώς οι γηπεδούχοι ανέβασαν το ρυθμό τους και είχαν αρκετές ευκαιρίες, σε μια εκ των οποίων σημάδεψαν το δοκάρι. Άνοιξε το ματς στα τελευταία λεπτά, η ίδια είχε ευκαιρία για δεύτερο τέρμα, αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

Δεύτερο σερί ματς που κρατάει ανέπαφη την εστία της, μετά και το εντός 0-0 με τη Γκινγκάμπ. Ανακοίνωσε τους Σασά Μπανσά (αμυντικός μέσος από Σταντάρ Λιέγης) και Σουλεϊμάν Μπασέ (αριστερό μπακ από Ζενερασιόν).