*17η αγωνιστική

Στον πρώτο γύρο: Ζυρίχη – Σεν Γκάλεν 1-1

ΣΕΝ ΓΚΑΛΕΝ

Δεν τα κατάφερε στη Βέρνη, χάνοντας 2-1 από την Γιουνγκ Μπόις κι έτσι αποχαιρέτησε τον θεσμό του κυπέλλου. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Ασαλέ στο 12΄, ενώ ο ίδιος παίκτης έκανε και το 2-0 στο 63΄. Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι, ήταν να μειώσουν με τον Χάγκι στο 86΄, αφού στα εναπομείναντα λεπτά δεν μπόρεσαν να πετύχουν κάτι περισσότερο.

Πιο πριν στο πρωτάθλημα, πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Τουν με σκορ 2-1. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Βις στο 21΄, για να απαντήσουν οι γηπεδούχοι στο 36΄ με τον Σπίλμαν, από την ασίστ του Κοστάντσο. Τελικά η Σεν Γκάλεν πήρε τη νίκη χάρη σε ένα γκολ του Μπουές στο 49΄. Έτσι μετά από 16 αγωνιστικές μετρά 24 βαθμούς με 7 νίκες, 3 ισοπαλίες και 6 ήττες, με συντελεστή τερμάτων 22-29 και βρίσκεται στην 4η θέση που βγάζει στην Ευρώπη, κάτι που αποτελεί και τον μεγάλο φετινό της στόχο. Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι, τέθηκαν εκτός ο στόπερ Βις, ο μέσος Τσέρνεγκ (τιμωρημένος), ο εξτρέμ Μπεν Καλίφα και ο επιθετικός Ταφέρ.

Στατιστικό: Μετρά 10/11 over στα 11 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτου έδρας και διοργάνωσης.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα με σκορ 2-1 από την Γιουννγκ Μπόις, στο πλαίσιο των προημιτελικών του κυπέλλου Ελβετίας.

Το Σεν Γκάλεν – Ζυρίχη παίζει στην Goalbet
goalbet-logo

ΖΥΡΙΧΗ

Με συγκλονιστικό τρόπο προκρίθηκε στα ημιτελικά του κυπέλλου, κερδίζοντας με σκορ 4-3 την Τουν. Η τελευταία προηγήθηκε με 0-2 στο ημίχρονο, χάρη σε τέρματα των Σόργκιτς και Ραπ. Η Ζυρίχη μείωσε στο 51΄ με τον Κονέ, αλλά ο Ραπ έκανε το 1-3 στο 77΄. Ωστόσο οι γηπεδούχοι δεν τα παράτησαν, μείωσαν με τον Φρέι στο 85΄, ισοφάρισαν με τον Τελάντερ στο 90΄ και πήραν τη νίκη στις καθυστερήσεις με τον Φρέι. Στα ημιτελικά θα αντιμετωπίσουν την συμπολίτισσα Γκρασχόπερς τον Φεβρουάριο.

Πιο πριν στο πρωτάθλημα επέστρεψε στις νίκες, κερδίζοντας εντός έδρας και με σκορ 2-0 την Λωζάννη. Δυσκολεύτηκε πάντως αρκετά να διασπάσει την αντίπαλη άμυνα. Μετά από ένα πρώτο μέρος χωρίς γκολ, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 63΄ με τον Φρέι, από την ασίστ του Σαρ. Στο 81 ΄ο Νεφ σφράγισε τη νίκη τους, μετά από ασίστ του Βίντερ. Έτσι μετά από 16 αγωνιστικές μετρά 25 βαθμούς με 6 νίκες, 7 ισοπαλίες και 3 ήττες, με συντελεστή τερμάτων 19-13 και βρίσκεται στην 3η θέση και στο -7 από την 2η Βασιλεία (έχει ένα ματς παραπάνω). Επιπλέον διατηρεί την καλύτερη άμυνα στην κατηγορία. Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι τέθηκε εκτός ο εξτρέμ Κονέ που είναι τιμωρημένος.

Στατιστικό: Μετρά μόλις 1 ήττα στα 6 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτου έδρας και διοργάνωσης.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη με σκορ 4-3 επί της Τουν, στο πλαίσιο των προημιτελικών του κυπέλλου Ελβετίας.