*Πρώτα παιχνίδια για τον 2ο προκριματικό γύρο του Γιουρόπα Λιγκ. Σε ισχύ ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ, θα ακολουθήσει την επόμενη εβδομάδα ρεβάνς στην έδρα της φιλοξενούμενης.

*Η νικήτρια θα αντιμετωπίσει στον επόμενο γύρο την Ριέκα.

ΣΕΝ ΓΚΑΛΕΝ (Ελβετία, 172)

Έκανε την έκπληξη στην πρεμιέρα του ελβετικού πρωταθλήματος, κερδίζοντας με σκορ 2-1 την Βασιλεία εκτός έδρας. Ξεκίνησε πιο δυνατά και θα μπορούσε να είχε προηγηθεί από το πρώτο μέρος, αν δεν έπεφτε πάνω στις εξαιρετικές επεμβάσεις του γκολκίπερ Ομλέν. Τελικά η Σεν Γκάλεν προηγήθηκε λίγο μετά την έναρξη της επανάληψης με τον Ίτεν, για να απαντήσει η Βασιλεία στο 66΄με αυτογκόλ του Κιντίγια. Ωστόσο οι φιλοξενούμενοι με τέρμα του Αρατόρε στις καθυστερήσεις του αγώνα πήραν τη νίκη, «παγώνοντας» το «Σεντ Γιάκομπς».

Στα φιλικά της παιχνίδια κέρδισε 4-0 την Μπρουλ, έχασε 4-1 από την Ζυρίχη και έφερε ισοπαλίες με σκορ 1-1 με Μπάσενχαϊντ και Μπράιτον αντίστοιχα. Για την 2η αγωνιστική στο πρωτάθλημα, υποδέχεται την Σιόν την ερχόμενη Κυριακή. Στην Ευρώπη επιστρέφει μετά την σεζόν 2013-2014 όταν και πάλι βρέθηκε στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ αλλά σε όμιλο με Κουμπάν Κράσνονταρ, Σουόνσι και Βαλένθια έμεινε στην 4η θέση. Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι δεν υπάρχουν ιδιαίτερα προβλήματα απουσιών.

Στατιστικό: Μετρά 4/6 G/G στα 6 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτου έδρας, φιλικά κι επίσημα.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη με σκορ 2-1 επί της Βασιλείας, στο πλαίσιο της πρώτης αγωνιστικής του ελβετικού πρωταθλήματος.

Το Σεν Γκάλεν – Σάρπσμποργκ παίζει στην Betshop

Δείτε τα Προγνωστικά Europa League (Κλικ Εδώ)

ΣΑΡΠΣΜΠΟΡΓΚ (Νορβηγία, 373)

Ξεπέρασε σχετικά εύκολα το εμπόδιο της Βεστμανάεγιαρ από την Ισλανδία, αφού μετέτρεψε σε τυπική διαδικασία τον επαναληπτικό. Είχε κερδίσει με σκορ 4-0 εκτός έδρας και κέρδισε και πάλι με 2-0 αυτή τη φορά στη Νορβηγία. Μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Άγκερ, που σημείωσε ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο για την ομάδα του. Το πρωτάθλημα στη χώρα της είναι σε εξέλιξη και μετά από 16 αγωνιστικές η Σάρπσμποργκ είναι στην 6η θέση με 26 βαθμούς, μετρώντας 7 νίκες, 5 ισοπαλίες και 4 ήττες.

Υπάρχει μια διακοπή από τις 9 Ιουλίου και ξεκινά και πάλι στις 4 Αυγούστου, με την Σάρπσμποργκ να αντιμετωπίζει εκτός έδρας την Στάμπαεκ. Αυτή είναι η πρώτη φορά που παίζει στην Ευρώπη και είναι λογικό να το απολαμβάνει και να θέλει να προχωρήσει όσο το δυνατό περισσότερο στη διοργάνωση. Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι υπάρχουν μόνο μακροχρόνια προβλήματα απουσιών.

Στατιστικό: Μετρά 5/7 over στα 7 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτου έδρας και διοργάνωσης.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη με σκορ 2-0 επί της Βεστμανάεγιαρ, στο πλαίσιο του πρώτου προκριματικού γύρου του Γιουρόπα Λιγκ.