1η αγωνιστική – Φάση ομίλων

*H Σέλτικ έχει χάσει τα 8 από τα 10 τελευταία παιχνίδια στη διοργάνωση απέναντι σε ισπανικές ομάδες.

*Η Σέλτικ δεν έχει κερδίσει το πρώτο παιχνίδι στο Τσάμπιονς Λιγκ στις 10 τελευταίες προσπάθειές της, με απολογισμό 2 ισοπαλίες και 8 ήττες.

*Η Ρεάλ Μαδρίτης συναντά σκωτσέζικη ομάδα σε ευρωπαϊκή διοργάνωση μετά το 1983, όταν έχασε από την Αμπερντίν του Σερ Άλεξ Φέργκιουσον, με σκορ 2-1 στην παράταση.

Δείτε τα Προγνωστικά Champions League

ΣΕΛΤΙΚ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Πήρε τη νίκη με σκορ 4-0 εντός έδρας, με αντίπαλο τη Ρέιντζερς, για το πρωτάθλημα. Μόλις στο 8’ ο Αμπάντα σκόραρε για το 1-0, ενώ στο 32’ ο Ζότα πέτυχε δεύτερο τέρμα για τους γηπεδούχους. Στο 40’ και πάλι ο Αμπάντα σκόραρε για το 3-0 του πρώτου ημιχρόνου. Στο 78’ ο Τέρνμπουλ έκανε το 4-0 και παράλληλα διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Η Σέλτικ προέρχεται από σπουδαία επιτυχία εντός συνόρων και συνεχίζει την ξέφρενη πορεία της στην κορυφή. Μετέτρεψε σε… πάρτι την αναμέτρηση εναντίον της Ρέιντζερς (4-0) εντός έδρας, στο μεγάλο ντέρμπι της χώρας, γνωστό και “Old Firm”. Η ομάδα του Ποστέκογλου σκόραρε τρία τέρματα στο πρώτο κιόλας ημίχρονο και δε συνάντησε κανένα απολύτως πρόβλημα από τον αντίπαλο, έχοντας τον έλεγχο του αγώνα καθ’ όλη τη διάρκειά του. Έκτη νίκη στο φετινό πρωτάθλημα σε ισάριθμες αναμετρήσεις, είναι η μοναδική που το έχει καταφέρει και αποσπάστηκε ήδη πέντε πόντους από τη δεύτερη θέση.

Επτά οι νίκες συνολικά, μαζί με εκείνη απέναντι στη Ρος Κάουντι για το Λιγκ Καπ, με σκορ 1-4 εκτός έδρας. Παραδόξως, η Ρος Κάουντι είναι η μοναδική ομάδα που έχει πετύχει γκολ εις βάρος της Σέλτικ, σε δύο ματς (1-3 στο πρωτάθλημα), αφού με την επικράτηση εναντίον της Ρέιντζερς έφτασε τα τέσσερα σερί με μηδέν παθητικό. “Είμαστε ενθουσιασμένοι, είμαστε ακριβώς εδώ που θέλουμε να βρισκόμαστε και θα προσπαθήσουμε να είμαστε ανταγωνιστικοι. Είναι η ανταμοιβή προς όλους για μια φανταστική χρονιά πέρυσι”, δήλωσε μεταξύ άλλων ο κόουτς Ποστέκογλου στη συνέντευξη τύπου.

Επιβεβαίωσε επίσης ότι δεν είναι διαθέσιμος ο αμυντικός Στάρφελτ που έμεινε εκτός αποστολής, ενώ είναι σε αυτή ο φορ Φουρουχάσι, αλλά δύσκολα θα μπορέσει να βγάλει 90λεπτο ώστε να χρησιμοποιηθεί από την αρχή.

Σέλτικ Στατιστικά

*4/6 αναμετρήσεις έληξαν με No Goal

*5/6 ματς τελευταία είχαν over 3.5 γκολ

*Μηδέν παθητικό σε 3 επίσημα εντός

Παίξε Νόμιμα στην Bet365 (ΚΛΙΚ ΕΔΩ)

21+ Αρμόδιος Ρυθμιστής ΕΕΕΠ, Κίνδυνος εθισμού και απώλειας περιουσίας, Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777, Παίξτε Υπεύθυνα.

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Πήρε τη νίκη με σκορ 2-1 εντός έδρας, με αντίπαλο τη Μπέτις, στο πλαίσιο του πρωταθλήματος. Μόλις στο 9’ ο Βινίσιους έφυγε στην πλάτη της άμυνας και σκόραρε για το 1-0, όμως στο 17’ ο Κανάλες έπειτα από πάσα του Μπόρχα Ιγλέσιας ισοφάρισε σε 1-1 για το πρώτο ημίχρονο. Στο 65’ ο Ροντρίγκο έκανε το 2-1 ύστερα από ασίστ του Βαλβέρδε.

Η Ρεάλ Μαδρίτης συνεχίζει το απόλυτο νικών στις επίσημες αναμετρήσεις της, βγάζει σοβαρότητα και ασφάλεια στο παιχνίδι της. Επιβλήθηκε της Μπέτις (2-1) στο πλαίσιο της Λα Λίγκα και πανηγύρισε την τέταρτη νίκη της σε ισάριθμα παιχνίδια. Είναι η μοναδική που το έχει καταφέρει, αφού εξουδετέρωσε τους “Βερδιμπλάνκος” που ήρθαν με 3Χ3 και είναι στη κορυφή της βαθμολογίας. Το Σάββατο ήταν το πρώτο παιχνίδι που έδωσε στο “Σαντιάγο Μπερναμπέου”, ξεκίνησε τη σεζόν με τρία σερί εκτός έδρας, σε Αλμερία, Θέλτα και Εσπανιόλ.

Έχει ήδη κατακτήσει το ευρωπαϊκό Σούπερ Καπ, νικώντας την Άιντραχτ Φρανκφούρτης με 2-0 στο πρώτο επίσημο ματς της σεζόν, αρχές Αυγούστου. Κερδίζει πόντους η νέα γενιά των “Μερένγκες” στη μεσαία γραμμή, ο Τσουαμενί δείχνει ότι μπορεί να σηκώσει το βάρος του αντι-Καζεμίρο, ολοένα και βελτιώνεται. Ήταν ο MVP του αγώνα με τη Μπέτις. Ο Καμαβινγκά επίσης πραγματοποιεί θετικές εμφανίσεις και προσφέρει ενέργεια και τρεξίματα, πιέζοντας ενίοτε ψηλά την αντίπαλη άμυνα.

“Μου αρέσουν αυτά τα παιχνίδια, σε γεμάτα στάδια με μεγάλη ένταση. Σε όλους τους παίκτες της ομάδας αρέσουν και περιμένουμε ένα μεγάλο παιχνίδι”, είπε ο Βινίσιους στη συνέντευξη τύπου. Ο Κάρλο Αντσελότι δεν αντιμετωπίζει σημαντικά προβλήματα τραυματισμών. Έμειναν εκτός αποστολής ο κεντρικός αμυντικός Χεσούς Βαγέχο και ο δεξιός μπακ Άλβαρο Οδριοθόλα, οι οποίοι δεν υπολογίζονται τη δεδομένη στιγμή.