*Φάση των «8» του Κυπέλλου Σκωτίας. Μονή αναμέτρηση, στην πιθανότητα ισοπαλίας ακολουθεί παράταση και αν χρειαστεί η διαδικασία των πέναλτι.

*Με Over 2.5 γκολ έληξαν τα 4/5 τελευταία ματς μεταξύ των δύο ομάδων.

*Με No Goal ολοκληρώθηκαν τα 4/5 πρόσφατα παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

ΣΕΛΤΙΚ (ΠΡΕΜΙΕΡΣΙΠ)

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα εναντίον της Χαρτς, στα πλαίσια της 29ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το 1-0 ο Γκραντ με πέναλτι στο 43’ και το τελικό 2-0 διαμόρφωσε ο Σάνκλαντ στο 56’.

Αναποτελεσματική εμφάνιση και ήττα για τη Σέλτικ. Παρά τις ευκαιρίες που δημιούργησε, ήταν αναποτελεσματική στη τελική της προσπάθεια, με αποτέλεσμα να μείνει στο μηδέν. Αμυντικά δέχθηκε πίεση, με τους γηπεδούχους να αποδεικνύονται αποτελεσματικότεροι, σκοράροντας και στα δύο ημίχρονα.

Καλύτερη εμφάνιση θέλει να πραγματοποιήσει στο σημερινό παιχνίδι, παίρνοντας την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης. Είναι σε γενικές γραμμές σε καλή κατάσταση, συνηθίζει να βρίσκει δίχτυα στις περισσότερες αναμετρήσεις της και ειδικά εντός έδρας. Σαφώς απογοητευμένη από την ήττα της προηγούμενης αγωνιστικής του πρωταθλήματος, έχασε μια σημαντική ευκαιρία να βρεθεί ξανά στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, όμως σήμερα έχει την ευκαιρία να δώσει συνέχεια στην πορεία της στο κύπελλο, αφού φιλοξενεί την τραγική αμυντικά Λίβινγκστον.

Σέλτικ Στατιστικά

*Με Goal/Goal τα 3/5 τελευταία ματς.

*Με Under 2.5 τα 3/5 πρόσφατα παιχνίδια.

ΛΙΒΙΝΓΚΣΤΟΝ (ΠΡΕΜΙΕΡΣΙΠ)

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία εναντίον της Σεντ Τζόνστον με σκορ 1-1, στα πλαίσια της 29ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Προβάδισμα πήραν οι φιλοξενούμενοι με τον Σίνι στο 37’, όμως ισοφαρίστηκαν από τον Κλαρκ στο 87’.

Το τρίποντο μέσα από τα χέρια της έχασε η Λίβινγκστον. Παρά το γεγονός ότι κατάφερε να προηγηθεί από το πρώτο ημίχρονο, στην επανάληψη υπέκυψε στην πίεση των γηπεδούχων, δεχόμενη το γκολ της ισοφάρισης στα τελευταία λεπτά του αγώνα.

Δύσκολο το έργο της σήμερα, αφού αντιμετωπίζει ένα εν των φαβορί για την κατάκτηση της διοργάνωσης. Δεν πείθει με την εικόνα της, έχει πολλά προβλήματα στα μετόπισθεν, με αποτέλεσμα να έχει στερηθεί πολλούς και σημαντικούς βαθμούς στη μάχη που δίνει για να παραμείνει στην κατηγορία. Επιθετικά έχει βρει ξανά την επαφή της με τα αντίπαλα δίχτυα, αν και αυτό δεν της είναι και πάλι αρκετό ώστε να αποσπάσει παραπάνω θετικά αποτελέσματα. Αναμένεται να δεχθεί πίεση σήμερα, γι’ αυτό και θα πρέπει να δείξει προσοχή στα αμυντικά της καθήκοντα.