*Επαναληπτικά παιχνίδια για τον πρώτο προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ. Σε ισχύ ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ. Σε περίπτωση επανάληψης του σκορ, ακολουθεί παράταση και εάν χρειαστεί πέναλτι.

*Όποια ομάδα προκριθεί στον επόμενο γύρο θα αντιμετωπίσει το νικητή του ζευγαριού Βαλούρ – Ρόζενμποργκ.

*Στο πρώτο παιχνίδι: Αλασχέρτ – Σέλτικ 0-3

ΣΕΛΤΙΚ (Σκωτία, 47)

Ήταν εξαρχής το φαβορί του ζευγαριού η Σέλτικ και το απέδειξε και εντός γηπέδου, παίρνοντας εύκολα τη νίκη κόντρα στην Αλασχέρτ. Στο παιχνίδι της Αρμενίας, η ομάδα του Μπρένταν Ρότζερς είχε την υπεροχή, με το τελικό 0-3 να “κλειδώνει” ουσιαστικά την πρόκρισή της από το πρώτο ματς. Το σκορ άνοιξε στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ο Εντουάρ, με τον Φόρεστ να κάνει δυο τα τέρματα της ομάδας του στο 81′. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε στο 90ο λεπτό ο ΜακΓκρέγκορ.

Απολύτως δικαιολογημένη νίκη για τους Σκωτσέζους, που ήταν ανώτεροι και δεν έδωσαν καμία ελπίδα στην αντίπαλό τους. Εκτός συγκλονιστικού απροόπτου θα κάνει το 2×2 σήμερα, επιστρέφοντας έτσι στις εντός έδρας ευρωπαϊκές νίκες, μετά από τρία παιχνίδια στα οποία και ηττήθηκε. “Όπως και να έχει πρέπει να δείξουμε σεβασμό στην αντίπαλο μας, καθώς είχε ορισμένες καλές ευκαιρίες στο πρώτο ματς. Απέδειξε ότι διαθέτει ποιότητα και ταχύτητα. Οπότε θα πρέπει να δώσουμε προσοχή σε αυτό. Όμως λατρεύουμε να αγωνιζόμαστε στο σπίτι και σκοπεύουμε να ολοκληρώσουμε τη δουλειά μας, παίρνοντας την πρόκριση στον επόμενο γύρο”, δήλωσε ο Ρότζερς, που είδε την ομάδα του να επικρατεί με 4-1 της Σταντάρ, σε φιλικό ματς, το περασμένο Σάββατο.

Από το 2002 και έπειτα δίνει κάθε χρόνο το “παρών” στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις μετρώντας 14 παρουσίες στο Τσάμπιονς Λιγκ και δυο στο Γιουρόπα Λιγκ. Την περασμένη σεζόν ξεκίνησε και πάλι από τα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ, αποκλείοντας κατά σειρά Λίνφολντ (0-2 εκτός, 4-0 εντός), Ρόζενμποργκ (0-0 εντός, 0-1 εκτός) και Αστάνα (5-0 εντός, 4-3 εκτός), για να μπει στους ομίλους. Ωστόσο, μέτρησε μόλις τρεις βαθμούς σε έξι αγωνιστικές, έχοντας ηττηθεί στις πέντε από αυτές, τερματίζοντας στην τρίτη θέση, παίρνοντας έτσι το εισιτήριο για το Γιουρόπα Λιγκ. Εκεί έπεσε πάνω στη Ζενίτ, από την οποία και αποκλείστηκε με συνολικό σκορ 3-1 (1-0 εντός, 3-0 εκτός).

Σε αγωνιστικό επίπεδο, απουσιάζουν με ειδική άδεια οι Ντέντρικ Μπογιάτα (ΑΜ) και Μίκαελ Λούστιγκ (ΑΜ), λόγω συμμετοχής στο Παγκόσμιο Κύπελλο. Αντιθέτως, έχουν επιστρέψει οι Τομ Ρόγκιτς (ΜΕ) και Κρίστιαν Γκαμπόα (ΑΜ), ωστόσο ο Ρότζερς ξεκαθάρισε πως δεν θα αγωνιστούν απόψε. Τραυματίες οι Τζόνι Χέιζ (ΜΕ), Λέιγκ Γκρίφιθς (ΕΠ) και Λιούις Μόργκαν (ΜΕ). Κανονικά υπολογίζονται για το σημερινό παιχνίδι οι Όντσον Εντουάρ και Ολιβιέ Εντσάμ, οι οποίοι ενεπλάκησαν σε τροχαίο, μια μέρα μετά το πρώτο παιχνίδι με την Αλασχέρτ, χωρίς ευτυχώς να πάθουν κάτι το σοβαρό.

Προηγούμενο ματς: Νίκη 4-1 επί της Σταντάρ Λιέγης σε φιλική αναμέτρηση.

Στατιστικό: N/G τα τέσσερα τελευταία επίσημα παιχνίδια. (δες το στην Betshop)

Το Σέλτικ – Αλασχέρτ παίζει στην Betshop

Δείτε τα Προγνωστικά Champions League (Κλικ Εδώ)

ΑΛΑΣΧΕΡΤ (Αρμενία, 315)

Γνώριζε πως το έργο της κόντρα στην πρωταθλήτρια Σκωτίας, Σέλτικ, ήταν αρκετά δύσκολο και οι φόβοι της επιβεβαιώθηκαν και εντός αγωνιστικού χώρου. Στο εντός έδρας ματς, της περασμένης εβδομάδας, η ομάδα του Βάρουζαν Σουκιασιάν δεν κατάφερε πολλά πράγματα, πέρα από κάποιες καλές ευκαιρίες που είχε, οπότε και γνώρισε την ήττα με 0-3, δεχόμενη γκολ στα τελευταία λεπτά του κάθε ημιχρόνου.

Αποτέλεσμα που την θέτει ουσιαστικά εκτός συνέχειας, καθώς δεν διαθέτει δύναμη και ποιότητα για να κάνει την ανατροπή, στο σημερινό παιχνίδι. Σε έξι εκτός έδρας αναμετρήσεις σε ευρωπαϊκό επίπεδο, δεν κατάφερε να πανηγυρίσει ποτέ της διπλό, μετρώντας χαρακτηριστικά τρεις ισοπαλίες και ισάριθμες ήττες. Την εβδομάδα που πέρασε, απέκτησε το μέσο Γκούκας Πογκοσιάν, που αγωνιζόταν στην Γκοροντέγια από την Λευκορωσία. Ο 24χρονος παίκτης κατέγραψε πέρυσι έντεκα συμμετοχές, ενώ μετράει και μια εμφάνιση με την εθνική ομάδα της Αρμενίας.

Αυτή είναι η τέταρτη φορά που συμμετέχει σε μια ευρωπαϊκή διοργάνωση, μετρώντας τρεις παρουσίες στα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ και μια σε αυτά του Γιουρόπα Λιγκ. Παρότι πάντοτε συμμετείχε από τον πρώτο προκριματικό, το ταξίδι της τελειώνει στον δεύτερο γύρο, από όπου δεν έχει καταφέρει ποτέ της να προκριθεί. Την περασμένη σεζόν, έμεινε εκτός στον δεύτερο γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ από την Μπάτε Μπορίσοφ με συνολικό σκορ 2-4 (1-3 εντός, 1-1 εκτός).

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 0-3 από την Σέλτικ για τα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ.

Στατιστικό: N/G τα τέσσερα τελευταία επίσημα παιχνίδια.