*20η αγωνιστική

*Σε προηγούμενους γύρους: Σέλμπουρν-Σλίγκο Ρόβερς 2-1, Σλίγκο Ρόβερς-Σέλμπουρν 0-3

Δείτε τα Προγνωστικά Ιρλανδίας

ΣΕΛΜΠΟΥΡΝ

Προηγούμενο ματς: Η Σέλμπουρν κέρδισε 3-2 εντός έδρας την Ντροχέντα, λίγο πιο εύκολα απ’ ότι δείχνει το τελικό σκορ. Βρέθηκε να χάνει από τέρμα του Ντρέιπερ στο 40’, αλλά ισοφάρισε με τον Μπόιντ στο 49ο λεπτό, πριν προηγηθεί με τον Γκρίφιν στο 66’, ενώ έδειξε να “καθαρίζει” τον αγώνα με γκολ του Κάφρεϊ (77’)! Και απλά δέχθηκε ένα δεύτερο γκολ από τον Ντρέιπερ στις καθυστερήσεις του αγώνα.

Η Σέλμπουρν επικράτησε 3-2 εντός έδρας της Ντροχέντα και παρόλο που η άμυνα της, η καλύτερη της κατηγορίας, δέχθηκε δύο γκολ, πέτυχε επιτέλους μία νίκη. Και το κατάφερε επειδή σκόραρε τρία τέρματα, πρώτα της μετά από τρεις αγώνες που δεν είχε πετύχει κάποιο! Στο γήπεδό της έχει τέσσερις νίκες στα πέντε τελευταία παιχνίδια, έχοντας μόνο δύο ήττες εκεί γενικώς φέτος.

Διατηρείται στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα της Α’ Ιρλανδίας, οριακά στο πρώτο μισό του. Αλλά βρίσκεται στο -6  από την 3η και τελευταία θέση που οδηγεί στην Ευρώπη, ενώ είναι στο +9 από την ένατη που οδηγεί σε πλέι οφ παραμονής. Και διαθέτει την καλύτερη άμυνα της κατηγορίας, ενώ έχει και τις περισσότερες ισοπαλίες.

Παραμένουν εκτός λόγω τραυματισμών ο αμυντικός Μπάρετ και ο μέσος Λίβι, με όλους τους υπόλοιπους παίκτες να είναι στη διάθεση του προπονητή τους, Ντάμιεν Νταφ.

Σέλμπουρν Στατιστικά

*Εχει 6/7 N/G στα τελευταία λεπτά

*Εχει 8/11 under 2,5 εντός έδρας

*Εχει 7/11 N/G εντός έδρας

ΣΛΙΓΚΟ ΡΟΒΕΡΣ

Προηγούμενο ματς: Η Σλίγκο Ρόβερς ήταν τελείως ακίνδυνη επιθετικά, χάνοντας με 0-3 εντός έδρας από την Σάμροκ Ρόβερς, με τρία γκολ που δέχθηκε στο δεύτερο ημίχρονο από τους Γκάφνεϊ (53’, 56’), Γκριν (88’).

Η Σλίγκο Ρόβερς ηττήθηκε εύκολα με 0-3 εντός έδρας από την Σάμροκ Ρόβερς, δεύτερη συνεχόμενη ήττα χωρίς να σκοράρει, πέμπτη στους έξι τελευταίους αγώνες, όλες χωρίς να έχει πετύχει κάποιο τέρμα! Αλλά και μακριά από την έδρα της έχει δύο σερί ήττες, τέσσερις στα πέντε τελευταία παιχνίδια.

Είναι πάντα στην έβδομη θέση του βαθμολογικού πίνακα, αλλά πλησίασε σε απόσταση βολής, στο +2, την ένατη που οδηγεί στα πλέι οφς για την παραμονή, ενώ είναι αρκετά μακριά, στο +16,  από την τελευταία που οδηγεί στον απευθείας υποβιβασμό. Και βρίσκεται στο -13 από την πρώτη τριάδα και συγκεκριμένα τη σημερινή της αντίπαλο.

Εξακολουθούν να απουσιάζουν οι μακροχρόνια τραυματίες Γουόλς (ΤΕ), Μπάκλεϊ (AM), Μπάιρν (ΜΕ), Μπόιλαν (ΜΕ), Ο’ Σάλιβαν (ΕΠ), Φίνερτι (AM).