*16η αγωνιστική

*Στον πρώτο γύρο: Σεντ Πάτρικς-Σέλμπουρν 1-0

*Ντέρμπι του Δουβλίνου

ΣΕΛΜΠΟΥΡΝ

Προηγούμενο ματς: Η Σέλμπουρν κέρδισε άνετα με 0-3 εκτός έδρας την Σλίγκο Ρόβερς,ούσα πολύ καλύτερη, χωρίς να κινδυνεύσει ουσιαστικά, σε κανένα σημείο του αγώνα. Προηγήθηκε με τον Μόιλαν στο 9’, ο ίδιος παίκτης έκανε το 0-2 στο 41΄και ολοκλήρωσε το χατ τρικ του με πέναλτι στο 66ο λεπτό.

Η Σέλμπουρν επικράτησε 0-3 στο γήπεδο της Σλίγκο Ρόβερς, πετυχαίνοντας τρίτη σερί νίκη, πέμπτη στα εννιά τελευταία παιχνίδια που δεν χάνει, ενώ και στην έδρα της έχει τρεις συνεχόμενες νίκες, πέντε σε εννιά παιχνίδια που έχει μόλις μία ήττα από την Ντέρι, με την οποία μοιράζεται και τον τίτλο της καλύτερης άμυνας.

Συνεχίζει την βαθμολογική της αναρρίχηση, πλέον είναι στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα, οριακά στο πρώτο μισό του, πλησιάζοντας στο -4 την 3η και τελευταία θέση που οδηγεί στην Ευρώπη, στο -9 από την κορυφή, με αγώνα λιγότερο από την ομάδα που είναι εκεί.

Μακροχρόνια τραυματίες και απόντες είναι ο επιθετικός Μπόιντ και ο αμυντικός Κέιν, χτύπησαν και θα λείψουν και οι μέσοι Λίβι, Κόιλ, Μαλόι,επιστρέφει από τιμωρία ο αμυντικός Φάρελ.

Σέλμπουρν Στατιστικά

*Εχει τρία σερί N/G

*Εχει 7/9 under 2,5 εντός έδρας

*Εχει 6/9 N/G εντός έδρας

ΣΕΝΤ ΠΑΤΡΙΚΣ

Προηγούμενο ματς: Η Σεντ Πάτρικς έχασε 3-2 εκτός έδρας από την Σάμροκ Ρόβερς, αν και προηγήθηκε με τον Ντόιλ στο 28’, πριν ισοφαριστεί από τον Γκρέις στην εκπνοή του ημιχρόνου. Και βρέθηκε να χάνει από γκολ του Τάουελ στο 68’, πριν ισοφαρίσει με τον ΜακΚόρμακ στο 84’. Αλλά τελικά έχασε από πέναλτι του Τάουελ στο 89ο λεπτό της αναμέτρησης.

Η Σεντ Πάτρικς ηττήθηκε με 3-2 εκτός έδρας από την Σάμροκ Ρόβερς, παρά τη μεγάλη προσπάθεια που κατέβαλε να αποφύγει το συγκεκριμένο αποτέλεσμα. Αυτή ήταν η πρώτη της ήττα έπειτα από δύο σερί νίκες, τις οποίες όμως είχε πετύχει απέναντι σε ομάδες που είναι χαμηλότερα από αυτήν βαθμολογικά. Και έχει τέσσερις ήττες μακριά από την έδρα της, σε οκτώ αγώνες πρωταθλήματος.

Μπορεί να βρίσκεται στο δεύτερο μισό του βαθμολογικού πίνακα, οριακά, στην έκτη θέση του, αλλά από πλευράς βαθμών είναι πάρα πολύ πιο κοντά στην 3η και τελευταία θέση που εξασφαλίζει ευρωπαϊκό εισιτήριο, ούσα στο -5 από αυτήν, ενώ είναι στο +14 από την ένατη που οδηγεί στα play out παραμονής.

Συνεχίζει με υπηρεσιακό τεχνικό τον Τζον Ντέιλι, ενώ εξακολουθούν να λείπουν λόγω τραυματισμών ο τερματοφύλακας Ρότζερς και ο αμυντικός Μπρόκμπανκ που δεν έχει αγωνιστεί από την αρχή της σεζόν. Χτύπησε σοβαρά και θα μείνει καιρό εκτός ο αρχηγός και αμυντικός της Ρέντμοντ.