*12η αγωνιστική

*Στον πρώτο γύρο: Κορκ Σίτι-Σέλμπουρν 0-2

*Η Σέλμπουρν έχει τέσσερις σερί νίκες απέναντι στην Κορκ Σίτι, ενώ έχει να χάσει από το 2013 από αυτή την αντίπαλο, αλλά μόνο σε πέντε παιχνίδια από τότε, όταν και είχε χάσει εκτός έδρας.

ΣΕΛΜΠΟΥΡΝ

Προηγούμενο ματς: Η Σέλμπουρν έφερε 1-1 εντός έδρας απέναντι στην Ντάνταλκ, παρόλο που έπαιξε για περίπου 80 λεπτά με παίκτη λιγότερο! Στο 10’ υπέπεσε σε πέναλτι, στο οποίο αποβλήθηκε και ποδοσφαιριστής της, όμως το απέκρουσε ο γκολκίπερ της. Παρά το αριθμητικό της μειονέκτημα, έκανε ευκαιρίες να σκοράρει, πέτυχε και ένα γκολ που ακυρώθηκε, πριν ανοίξει το σκορ με πέναλτι του Μόιλαν στο 56’. Αλλά στη συνέχεια δεν άντεξε, γλίτωσε από το δοκάρι της σε μία περίπτωση, πριν δεχθεί την ισοφάριση από τον Τούλοχ στο 81’.

Η Σέλμπουρν αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 εντός έδρας κόντρα στην Ντάνταλκ, αποτέλεσμα που μπορεί να θεωρηθεί θετικό, από τη στιγμή που έπαιξε για περίπου 80 λεπτά με παίκτη λιγότερο. Αυτή ήταν η δεύτερη σερί ισοπαλία της, τρίτη στους τέσσερις τελευταίους αγώνες που δεν χάνει, αλλά ήταν και η τρίτη σε έξι αγώνες στο γήπεδό της, όπου έχει χάσει μόνο από την Ντέρι ως τώρα.

Βρίσκεται οριακά στο δεύτερο μισό του βαθμολογικού πίνακα, στην 6η θέση του, ούσα λίγο πιο κοντά στην τρίτη θέση, τελευταία που εξασφαλίζει ευρωπαϊκό εισιτήριο, στο -4 συγκεκριμένα, απ’ ότι είναι στην ένατη που οδηγεί στα πλέι άουτ για την παραμονή, από την οποία είναι στο +5.  Και στα παιχνίδια της έχει τα λιγότερα γκολ στο πρωτάθλημα, έχοντας την καλύτερη άμυνα της κατηγορίας μαζί με την Ντέρι.

Μακροχρόνια τραυματίες και απόντες είναι ο επιθετικός Μπόιντ και ο αμυντικός Κέιν, χτύπησαν και θα λείψουν και οι μέσοι Λίβι, Κόιλ, Μαλόι.

Σέλμπουρν Στατιστικά

*Εχει τρία σερί G/G

*Εχει 5/6 under 2,5 εντός έδρας

ΚΟΡΚ ΣΙΤΙ

Προηγούμενο ματς: Η Κορκ Σίτι έχασε 1-3 εντός έδρας από την Ντέρι, καταφέρνοντας απλά να μειώσει με τον Ογουολάμπι στις καθυστερήσεις. Νωρίτερα βέβαια είχε βρεθεί να χάνει από τέρμα του Μπόις στο 38’, ενώ ο Ντάφι στο 60’ την έβαλε πίσω στο σκορ με δύο γκολ διαφορά, πριν δεχθεί και τρίτο τέρμα από τον Γουίλαν στο 78’.

Η Κορκ Σίτι ηττήθηκε με 1-3 εντός έδρας από την Ντέρι, γνωρίζοντας δεύτερη συνεχόμενη ήττα. Και ακόμη ψάχνει την πρώτη φετινή νίκη μακριά από το γήπεδο της στο πρωτάθλημα, έχοντας τρεις ήττες σε πέντε παιχνίδια, δύο σερί στα πιο πρόσφατα, όλες χωρίς καν να σκοράρει.

Διατηρείται στην ένατη και προτελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα που οδηγεί στα πλέι οφς παραμονής. Και έμεινε λίγο πίσω, στο -3 συγκεκριμένα, από μία θέση παραμονής, ενώ μειώθηκε η απόσταση της στο +4 από την τελευταία που οδηγεί στον απευθείας υποβιβασμό.

Δεν έχει κάποιο σοβαρό πρόβλημα απουσιών.