*Hμιτελικά των πλέι οφ για μια θέση στα προκριματικά του Κόνφερενς Λιγκ. Μονός αγώνας, σε περίπτωση ισοπαλίας ακολουθεί παράταση και αν χρειαστεί, πέναλτι.

*Ο νικητής του ζευγαριού θα αντιμετωπίσει στην επόμενη φάση τον νικητή του Χόνκα – Ίντερ Τούρκου

*Στην κανονική διάρκεια: Σεϊνάγιοεν – Ούλου 1-2 και Ούλου – Σεϊνάγιοεν 0-3

*Στο κύπελλο: Σεϊνάγιοεν – Ούλου 1-4

*Στα πλέι οφ: Σεϊνάγιοεν – Ούλου 1-4

*3/4 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με διπλό στο πρώτο ημίχρονο

ΣΕΪΝΑΓΙΟΕΝ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε την τελευταία αγωνιστική των πλέι οφ με 0-2 από την Βάασα εντός έδρας πριν από λίγες ημέρες. Δέχτηκε το πρώτο γκολ στο 27′, ενώ στο 48′ είδε την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα της για δεύτερη φορά.

Το γεγονός πως έκανε πορεία πρωταθλητισμού μέχρι το καλοκαίρι, δεν την αφήνει ευχαριστημένη η 4η θέση. Το ντεφορμάρισμά της το τελευταίο τρίμηνο και το άπειρο/νεανικό ρόστερ της έδειξε να μην αντέχει στην πίεση και να μένει από δυνάμεις. Κόντρα σε αυτό, υποδέχεται μια ομάδα που φέτος την έχει κερδίσει στην έδρα της τρεις φορές, μολονότι βρισκόταν από κάτω της βαθμολογικά καθ’ όλη την διάρκεια της σεζόν. Πλήρης.

Σεϊνάγιοεν Στατιστικά

*4/5 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με 2-3 γκολ

*6/7 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με διπλό στο πρώτο ημίχρονο

ΟΥΛΟΥ

Προηγούμενο ματς: Σε αδιάφορο βαθμολογικά παιχνίδι, έμεινε στο 1-1 με αντίπαλο την Ούλου εντός έδρας την τελευταία αγωνιστική των πλέι οφ υποβιβασμού. Άνοιξε το σκορ στο 31′, στο 35′ έχασε πέναλτι και μαζί μια ευκαιρία για να καθαρίσει νωρίς το ματς. Δέχτηκε πίεση στην επανάληψη και ισοφαρίστηκε στο 73′.

Είχε μεγάλο βαθμολογικό προβάδισμα με την έναρξη των πλέι οφ υποβιβασμού, ενώ έκανε και κάποιες νίκες που σφράγισαν την άνετη πρώτη θέση και έτσι θα βρεθεί από το «παράθυρο» στα πλέι οφ αυτής της ειδικής διαδικασίας. Έχει σύμμαχο την παράδοση φέτος με αντίπαλο την Σεϊνάγιοεν και θέλει να κερδίσει τέταρτη φορά την τελευταία. Τραυματίστηκε και θα λείψει ο Τεσκίλα, παραμένουν στα πιτς οι Νταουσί, Μπρεϊτενμόσερ, Σουτάρι και Χουτάλα.