* Πέμπτος γύρος του Κυπέλλου Αγγλίας. Οι αναμετρήσεις είναι μονές, ωστόσο σε περίπτωση ισοπαλίας ακολουθεί ρεβάνς στην έδρα του φιλοξενούμενου. Αν και το δεύτερο παιχνίδι ολοκληρωθεί ισόπαλο, ακολουθεί παράταση και – αν χρειαστεί – πέναλτι.

*Ο τεχνικός της Σουόνσι, Κάρλος Καρλαλιάλ, ήταν στον πάγκο της Σέφιλντ μέχρι και πριν από λίγους μήνες και δεν έφυγε και με τον καλύτερο τρόπο από την ομάδα.

ΣΕΦΙΛΝΤ ΓΟΥΕΝΣΝΤΕΪ (CHA)

Εκμεταλλεύτηκε την έδρα της κι επικράτησε τελικά με σκορ 2-0 της Ντέρμπι Κάουντι, πανηγυρίζοντας μια νίκη μετά από 4 αγωνιστικές στο πρωτάθλημα. Στο 18΄ ο Ζοάο Λούκας άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, μετά από ασίστ του Χαντ και ο ίδιος παίκτης λίγο μετά την έναρξη της επανάληψης διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του, μετά από ασίστ του Ριτς, για το τελικό 2-0.

Έτσι μετά από 27 αγωνιστικές μετρά 32 βαθμούς, με 8 νίκες, 13 ισοπαλίες και 11 ήττες, με συντελεστή τερμάτων 34-38 και βρίσκεται στη μέση του βαθμολογικού πίνακα και στο +9 από την ζώνη του υποβιβασμού. Άλλωστε αυτός είναι και ο φετινός της στόχος, η εξασφάλιση της παραμονής, από τη στιγμή που δεν μπορεί να φτάσει τα πλέι οφ. Στο κύπελλο μετρά 3 κατακτήσεις, με πιο πρόσφατη όμως αυτή του 1935 (4-2 την Γουέστ Μπρομ στον τελικό), ενώ μετρά και 3 χαμένους τελικούς, με πιο πρόσφατο αυτόν του 1993 (2-1 από την Άρσεναλ). Στους προηγούμενους γύρους απέκλεισε την Καρλάιλ (0-0 εκτός έδρας και 2-0 εντός έδρας) και την Ρέντινγκ (3-1 εντός έδρας). Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι παραμένουν εκτός οι επιθετικοί Χούπερ και Φλέτσερ.

Στατιστικό: Μετρά μόλις 1 ήττα στα 9 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτου έδρας και διοργάνωσης.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη με σκορ 2-0 επί της Ντέρμπι Κάουντι, στο πλαίσιο της 32ης αγωνιστικής της Τσάμπιονσιπ.

Το Σέφιλντ Γουένσντεϊ – Σουόνσι παίζει στην Betshop

ΣΟΥΟΝΣΙ (PRE)

Συνεχίζει την πολύ καλή της πορεία από τότε που την ανέλαβε ο ΚάρλοςΚαρβαλιάλ και μάλιστα κερδίζοντας εντός έδρας την Μπέρνλι με σκορ 1-0, βγήκε μετά από καιρό και από την επικίνδυνη ζώνη. Στο 31΄ η πρώτη καλή φάση του αγώνα, με τον Γκούντμουντσον να πλασάρει άουτ εξ επαφής, ενώ τέσσερα λεπτά μετά, ο Κλούκας βγήκε μόνος με τον Πόουπ αλλά σούταρε άστοχα. Στο 78΄ ο Κάρολ έχασε μεγάλη ευκαιρία για τους «κύκνους» αλλά στο 81΄, ο Κι με πλασέ από το ύψος του πέναλτι, διαμόρφωσε το τελικό 1-0.

Έτσι μετά από 27 αγωνιστικές μετρά 27 βαθμούς, με 7 νίκες, 6 ισοπαλίες και 14 ήττες, με συντελεστή τερμάτων 20-37 και βρίσκεται στο +1 από την ζώνη του υποβιβασμού. Επιπλέον, διατηρεί την χειρότερη επίθεση στην κατηγορία. Στο κύπελλο δεν έχει καταφέρει να διακριθεί ποτέ στο παρελθόν, ενώ στους προηγούμενους γύρους απέκλεισε την Γουλβς (0-0 εκτός έδρας και 2-1 εντός έδρας) και τη Νοτς Κάουντι (1-1 εκτός έδρας και 8-1 εντός έδρας). Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι, αναμένεται να παραταχθεί καλή ενδεκάδα, ενώ παραμένουν εκτός ο μέσος Φερ και ο φορ Μπονί.

Στατιστικό: Μετρά 4/5 G/G στα 5 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτου έδρας και διοργάνωσης.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη με σκορ 1-0 επί της Μπέρνλι, στο πλαίσιο της 27ης αγωνιστικής της Πρέμιερ.