* 19η αγωνιστική

* Under 2.5 τα 7/8 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

* Η Λούτον κέρδισε πέρσι στο Σέφιλντ για την Τσάμπιονσιπ, αλλά δεν έχει κερδίσει ποτέ δύο σερί φορές στο Bramall Lane.

* Σε 10 Boxing Day αναμετρήσεις μεταξύ νεοφερμένων ομάδων στην Πρέμιερ Λιγκ οι γηπεδούχοι είναι αήττητοι (6-4-0).

Δείτε τα Προγνωστικά Αγγλίας

ΣΕΦΙΛΝΤ ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία (1-1) με την Άστον Βίλα. Ο Άρτσερ (87’) άνοιξε το σκορ για την Σέφιλντ και ο Τζανιόλο (90+7’) ισοφάρισε για την Άστον Βίλα.

Εξ αρχής, ένας βαθμός στο Villa Park, το οποίο έχει γίνει τόπος εφιαλτών για τους επισκέπτες, θα ήταν μία πολύ θετική εξέλιξη για την ουραγό, αλλά έτσι όπως εξελίχθηκε το παιχνίδι της Παρασκευής, αφήνει μεγάλη πικρία στις “λεπίδες”.

Αμύνθηκε εξαιρετικά σε χαμηλά μέτρα (22% κατοχή) η ομάδα του Γουάιλντερ, δεν ξεμύτισε επιθετικά στο πρώτο ημίχρονο (0 τελικές), αλλά δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα (0.40 xGoals). Στο δεύτερο μέρος και όσο περνούσαν τα λεπτά και η Άστον Βίλα γινόταν ανυπόμονη έβρισκε χώρους για transition και προειδοποίησε πριν ανοίξει το σκορ. Δεν άντεξε όμως στην ακόλουθη πίεση, ισοφαρίστηκε σε φόρτωμα της περιοχής της, με τον κίπερ Φοντέριγχαμ να φέρει ευθύνη σε ένα ακόμη φετινό γκολ με την άστοχη έξοδό του.

Συνολικά στα 4 παιχνίδια με τον Γουάιλντερ στον πάγκο είναι εντυπωσιακή η ανασταλτική της βελτίωση, δεν έχει καμία σχέση με το συνονθύλευμα επί Χεκινγκμπότομ που έσπαγε τα αρνητικά ρεκόρ για την συχνότητα τελικών προσπαθειών που επέτρεπε στους αντιπάλους.

Δίχως νίκη (0-2-4) ο σύλλογος σε Boxing Days της 1ης κατηγορίας από το 1990, η τελευταία επικράτηση όμως ήταν επί της Λούτον.

Στα αγωνιστικά νέα, συμπλήρωσε κάρτες ο Μπογκλ (δεξί μπακ), τραυματίες παραμένουν οι Ίγκαν (στόπερ), Μπάσαμ (στόπερ), Ντέιβις (μέσος), Τζέμπισον (φορ), ενώ λίγες είναι οι πιθανότητες να επιστρέψει κάποιος εκ των Αχμέντχοτζιτς (στόπερ), Νόρινγκτον-Ντέιβις (μπακ), Μπρούστερ (φορ).

ΣΕΦΙΛΝΤ ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* No Goal τα 4/5 τελευταία παιχνίδια της

* Over 2.5 τα 6/8 τελευταία εντός έδρας για την Πρέμιερ Λιγκ

ΛΟΥΤΟΝ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (1-0) επί της Νιουκάστλ. Ο Τάουνσεντ πέτυχε το καθοριστικό γκολ στο 25ο λεπτό.

Δικαίωση της προσπάθειας, της εντός έδρας έντασης που βγάζουν οι “χάτερς”, αποτέλεσε η νίκη του Σαββάτου, την άξιζαν βάσει εμφανίσεων απέναντι στους “μεγάλους” στο Kenilworth Road.

Με πολλή όρεξη και σπιρτάδα στο παιχνίδι τους μπήκαν από το πρώτο λεπτό και με έξτρα κίνητρο μετά το παρολίγον τραγικό συμβάν του αρχηγού την προηγούμενη αγωνιστική. Έξυπνο και πάλι το τακτικό πλάνο του κόουτς Έντουαρντς, έτρεξαν πολύ οι παίκτες του, έπαιξαν άμεσα, προσπάθησαν να κουράσουν κι άλλο την ήδη καταπονημένη Νιουκάστλ και η νίκη ήταν πέρα για πέρα δίκαιη.

Προηγήθηκαν σε κόρνερ και παρότι τέλειωσαν το παιχνίδι με 35% κατοχή είχαν τις πιο καθαρές ευκαιρίες στο ματς. Δύο γεμάτα δοκάρια και δύο καθαρές ευκαιρίες. Δεν στοίχισε η αστοχία του φορ Αντεμπάγιο. Πιέστηκαν κατά διαστήματα από τη Νιουκάστλ, αλλά αμύνθηκαν με αυταπάρνηση και δεν επέτρεψαν καθαρές ευκαιρίες στον αντίπαλο.

Εξέτισε τιμωρία καρτών ο σημαντικός Νακάμπα (μέσος) και το απουσιολόγιο έχει μικρύνει αισθητά. Μακροχρόνια η απουσία του Ποτς (αρ. μπακ), άγνωστη η επιστροφή του αρχηγού Λόκιερ (στόπερ) μετά το καρδιακό επεισόδιο, αμφίβολος ο Μπερκ (στόπερ).