* Δεύτερος γύρος του Λιγκ Καπ Αγγλίας, γνωστό και ως Carabao Cup. Τα παιχνίδια είναι νοκ-άουτ. Σε περίπτωση ισοπαλίας ακολουθεί παράταση και – αν χρειαστεί – πέναλτι.

ΣΕΦΙΛΝΤ ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ (CHA)

Ξεκίνησε το νέο πρωτάθλημα με 2 νίκες και 2 ήττες και συγκομιδή 6 βαθμών στις πρώτες 4 αγωνιστικές. Προέρχεται από την νίκη της με 1-0 επί της Μπάρνσλεϊ, ύστερα από ένα σκληρό παιχνίδι, που πάντως βάση της συνολικής του εικόνα, άξιζε να το κερδίσει. Ο Σαρπ στο 17΄της έδωσε το προβάδισμα, με τις δύο ομάδες να μένουν με δέκα παίκτες στο φινάλε του πρώτου μέρους, λόγω αποβολών των Κλαρκ και ΜακΝτόναλντ αντίστοιχα. Κυριάρχησε και στο δεύτερο μέρος και τελικά κράτησε ως το τέλος το υπέρ της αποτέλεσμα.

Στον προηγούμενο γύρο απέκλεισε την Γούολσολ, κερδίζοντας τη μάλιστα με ανατροπή και σκορ 3-2. Πέρυσι αποκλείστηκε από τον πρώτο γύρο, χάνοντας 2-1 στην παράταση από την Κρου στην έδρα της.

Στατιστικό: Σε συνέχεια από πέρυσι μετρά 12 εντός έδρας παιχνίδια αήττητη, φιλικά κι επίσημα.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη με σκορ 1-0 επί της Μπάρνσλεϊ, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Το Σέφιλντ Γιουνάιτεντ – Λέστερ  παίζει στην Betshop

Δείτε τα Προγνωστικά Αγγλίας (Κλικ Εδώ)

ΛΕΣΤΕΡ (PRE)

Πρώτη νίκη για τη Λέστερ στο νέο πρωτάθλημα, το 2-0 επί της νεοφώτιστης Μπράιτον. Η ομάδα του Κρεγκ Σέξπηρ ξεκίνησε με γκολ… από τα αποδυτήρια, αφού ο Οκαζάκι χρειάστηκε μόλις 52΄ δευτερόλεπτα για να ανοίξει το σκορ. Ακολούθησε σωρεία χαμένων ευκαιριών των γηπεδούχων στο πρώτο μέρος, με την Μπράιτον να δυσκολεύεται να κρατήσει την μπάλα στην κατοχή της. Η Λέστερ ξεκίνησε δυνατά και στην επανάληψη, φτάνοντας έτσι και σε δεύτερο γκολ με κεφαλιά του Μαγκουάιρ στο 54΄. Η Μπράιτον έψαξε το γκολ που θα την έβαζε και πάλι στο παιχνίδι, είχε 2-3 ευκαιρίες, αλλά δεν τα κατάφερε.

Ο Κρεγκ Σέξπηρ είχε κάθε λόγο να είναι χαρούμενος μετά το παιχνίδι: «Κάναμε ένα πολύ καλό παιχνίδι, ιδιαίτερα στο πρώτο μέρος. Μπήκαμε δυνατά, σκοράραμε νωρίς και όλα έγιναν πιο εύκολα για εμάς. Κοιτάμε τη συνέχεια, το πρωτάθλημα έχει πολύ δρόμο ακόμη». Στο μεταξύ αγγλικά δημοσιεύματα κάνουν λόγο για ενδιαφέρον της Τσέλσι για την απόκτηση του Τζέιμι Βάρντι το ερχόμενο όμως καλοκαίρι, με την Λέστερ πάντως να τονίζει πως ο παίκτης δεσμεύεται με συμβόλαιο.

Στατιστικό: Σε συνέχεια από πέρυσι, μετρά μόλις 1 νίκη στα 7 τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της, φιλικά κι επίσημα.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη με σκορ 2-0 επί της Μπράιτον, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της Πρέμιερ Λιγκ.