*30η αγωνιστική

*Στον πρώτο γύρο: Ατλέτικο Γκοϊανιένσε-Σεαρά 0-3

*5/7 αγώνες με 2-3 γκολ στα τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

ΣΕΑΡΑ

Προηγούμενο ματς: Η Σεαρά έφερε 1-1 εκτός έδρας με την Σαπεκοένσε, ισοφαρίζοντας στο ένατο και τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Λουίζ Οτάβιο. Νωρίτερα είχε βρεθεί να χάνει από τέρμα του Παβάνι στο 37ο λεπτό, χωρίς να απειλεί ιδιαίτερα με ισοφάριση, περισσότερο κινδύνεψε να δεχθεί δεύτερο γκολ.

Η Σεαρά ουσιαστικά “έκλεψε” ένα βαθμό με το 1-1 που πήρε στο γήπεδο της Σαπεκοένσε, αφού όχι απλά ισοφάρισε στο τέλος, δεν το άξιζε κιόλας! Αλλά αυτό που μετράει είναι πώς απέφυγε μία δεύτερη σερί ήττα.

Επιστρέφει τώρα στο γήπεδό της, εκεί που είναι αρκετά δυνατή τώρα τελευταία, χωρίς ήττα εδώ και οκτώ αναμετρήσεις, με πέντε νίκες σε αυτό το διάστημα.

Με τις αποστάσεις της, τόσο από την πρώτη τετράδα, όσο και από την ζώνη του υποβιβασμού, αρκετά μεγάλες, μάλλον μοιάζει αδιάφορη βαθμολογικά αυτή τη στιγμή.

Σεαρά Στατιστικά

*5/6 G/G στα τελευταία παιχνίδια της

*8/14 αγώνες με 2-3 γκολ εντός έδρας στο εθνικό πρωτάθλημα

ΑΤΛΕΤΙΚΟ ΓΚΟΪΑΝΙΕΝΣΕ

Προηγούμενο ματς: Η Ατλέτικο Γκοϊανιένσε κέρδισε 3-1 εντός έδρας την Κρισιούμα, αν και ισοφαρίστηκε από τον Έντερ στο 62’, έχοντας βρεθεί πίσω στο σκορ από γκολ του Γκάμπριελ Μπαράλιας στο 50’. Πήρε εκ νέου προβάδισμα με τον Λουίζ Φερνάντο στο 67’, “καθαρίζοντας” τον αγώνα με τρίτο γκολ από τον Σάιλον στο 72’.

Η Ατλέτικο Γκοϊανιένσε επικράτησε 3-1 εντός έδρας της Κρισιούμα, παίρνοντας τρεις βαθμούς σε έναν κρίσιμο αγώνα. Ξεπέρασε έτσι την προηγούμενη ήττα της, που είναι η μοναδική στα οκτώ τελευταία παιχνίδια που έχει και έξι νίκες.

Αυτή η ήττα ήρθε μακριά από την έδρα της, έπειτα από τρεις συνεχόμενες νίκες που είχε πετύχει εκτός.

Αυτή τη στιγμή βρίσκεται στο -6 από την πρώτη τετράδα και την τελευταία θέση που εξασφαλίζει άνοδο.

Αξίζει να σημειωθεί πως η σημερινή της αντίπαλος είναι η μοναδική που την έχει κερδίσει ως τώρα στο γήπεδό της, επομένως ίσως να ψάχνει και μία ρεβάνς.