6η αγωνιστική

*Η Σαχτάρ παίζει τα εντός έδρας παιχνίδια της στο “Municipal Stadium of Legia Warszawa”, στην Πολωνία.

*Η Σαχτάρ θέλει μόνο νίκη για να περάσει ως δεύτερη στην επόμενη φάση του Τσάμπιονς Λιγκ, η Λειψία παίζει για δύο αποτελέσματα.

*Α’ Γύρος: Λειψία – Σαχτάρ Ντόνετσκ 1-4

Δείτε τα Προγνωστικά Champions League

ΣΑΧΤΑΡ ΝΤΟΝΕΤΣΚ

Προηγούμενο ματς: Αναδείχτηκε ισόπαλη με σκορ 2-2 εντός έδρας, με αντίπαλο την Ολεξάντρια, στο πλαίσιο του πρωταθλήματος. Μόλις στο 5’ ο Τσουρίκοφ σκόραρε για το 0-1, όμως στο Μιχαϊλιτσένκο ισοφάρισε στο 42’ για το 1-1 του ημιχρόνου. Στο 56’ αποβλήθηκε ο Λούκας Τέιλορ για τη Σαχτάρ, στο 82’ ο Μούντρικ έκανε το 2-1. Στο 86’ ο Ντεμτσένκο ισοφάρισε για το τελικό αποτέλεσμα.

Η Σαχτάρ Ντόνετσκ δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη στο ματς πρωταθλήματος εναντίον της Ολεξάντρια (2-2), αν και αρχικά έκανε την ανατροπή από το εις βάρος της 0-1 στα πρώτα λεπτά. Δεύτερη διαδοχική ισοπαλία για την ομάδα του Γιοβίτσεβιτς, ύστερα από το 1-1 στην έδρα της Σέλτικ για τους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ. Έχασε κι εκεί, σημαντικές ευκαιρίες να πάρει τη νίκη και πλέον χρειάζεται να κερδίσει τη Λειψία ώστε να προκριθεί στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Μετρά πλέον δύο νίκες και τρεις ισοπαλίες στα πρόσφατα πέντε ματς σε όλες τις διοργανώσεις, όσο και το αήττητο σερί που “τρέχει”. Το 1-4 του πρώτου γύρου στην έδρα της γερμανικής ομάδας, της δίνει το προβάδισμα στην ισοβαθμία. Ίσως της κοστίσουν οι δύο σερί ισοπαλίες, καθώς νωρίτερα, έφτασε πολύ κοντά στο να πάρει τους τρεις βαθμούς απέναντι στη Ρεάλ Μαδρίτης στο τυπικά εντός έδρας, αλλά ισοφαρίστηκε στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων σε 1-1.

Όσον αφορά την αποστολή, είναι σταθερά εκτός δράσης ο αμυντικός Κορνιένκο ο οποίος είναι ανέτοιμος. Εκτός και οι Σβεντ, Ζούμπκοφ.

Σαχτάρ Ντόνετσκ Στατιστικά

*5/6 αναμετρήσεις έληξαν με goal/goal

*6/10 παιχνίδια τελευταία με over 2.5

*Δέχεται γκολ σε 6/10 ματς εντός έδρας

ΛΕΙΨΙΑ

Προηγούμενο ματς: Πήρε τη νίκη εντός έδρας, με σκορ 2-0 και αντίπαλο τη Μπάγερ Λεβερκούζεν, στο πλαίσιο του πρωταθλήματος. Στο 32’ ο Νκουνκού σκόραρε για το 1-0 που ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου. Στο 83’ ο Βέρνερ πέτυχε δεύτερο τέρμα και παράλληλα διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Η Λειψία συνεχίζει την ανοδική της πορεία και έχει σημειώσει διαδοχικά θετικά αποτελέσματα σε όλες τις διοργανώσεις που συμμετέχει. Επικράτησε της Λεβερκούζεν (2-0) εντός έδρας στο πλαίσιο του πρωταθλήματος και ανέβηκε στην έκτη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Νωρίτερα, πανηγύρισε σπουδαία νίκη εναντίον της Ρεάλ Μαδρίτης, με σκορ 3-2, στο Τσάμπιονς Λιγκ και της επιτρέπει να παίξει για δύο αποτελέσματα στην τελευταία αγωνιστική κόντρα στη Σαχτάρ Ντόνετσκ, ώστε να προκριθεί είτε ως δεύτερη είτε ως πρώτη, στην επόμενη φάση του Τσάμπιονς Λιγκ.

Μοναδική… “γκέλα” στα πρόσφατα πέντε, είναι η εκτός έδρας ισοπαλία στο πλαίσιο του πρωταθλήματος, με αντίπαλο την Άουγκσμπουργκ (3-3), ένα αποτέλεσμα που ήταν σα νίκη, αφού επέστρεψε από το 3-0 στο 64’. Συμπλήρωσε δώδεκα αγώνες με τον Μάρκο Ρόζε στην τεχνική ηγεσία και έχει υποστεί μόλις δύο ήττες, η μία εξ αυτών από τη Ρεάλ Μαδρίτης στο “Σαντιάγο Μπερναμπέου” με σκορ 2-0 στον πρώτο γύρο.

Παραμένει εκτός δράσης ο τραυματίας Λάιμερ, ενώ δεν είναι διαθέσιμοι επίσης, ο αμυντικός Κλόστερμαν και ο τερματοφύλακας Γκουλάτσι. Αμφίβολος ο κίπερ Μπλάσβιχ, δεν είναι στην ευρωπαϊκή λίστα ο Νίλαντ, συνεπώς, ίσως χρειαστεί να παίξει ο 18χρονος Γιόνας Νίκις.