*4η αγωνιστική

*Σημειώθηκε under 2,5 στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της Σασουόλο με αντίπαλο την Σπαλ σε όλες τις διοργανώσεις.

Παιχνίδι 365 μέρες το χρόνο | +21

ΣΑΣΟΥΟΛΟ ΑΝΑΛΥΣΗ

Τη δεύτερη φετινή ήττα της στο πρωτάθλημα γνώρισε την προηγούμενη βδομάδα η Σασουόλο. Αφού επικράτησε της Σαμπντόρια (4-1 εντός έδρας) την 1η του μηνός, επέστρεψε με άδεια χέρια από την πρωτεύουσα της Ιταλίας και την έδρα της Ρόμα (4-2). Οι γηπεδούχοι μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο με πατημένο γκάζι, σκοράροντας πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου τέσσερις φορές με τους Κριστάντε (12′), Τζέκο (19′), Μιχιταριάν (22′) και Κλάιφερτ (33′).

Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να διαμορφώσουν το τελικό αποτέλεσμα στο δεύτερο χάρη στα γκολ του Μπεράρντι (53′, 72′). Ο 25χρονος Ιταλός επιθετικός της Σασουόλο έφτασε τα πέντε γκολ σε δύο συμμετοχές του στο πρωτάθλημα. Ενόψει της σημερινής αναμέτρησης με την Σπαλ ο προπονητής των “νεροβέρντι”, Ρομπέρτο Ντε Τζέρμπι, σκέφτεται σοβαρά να δώσει φανέλα βασικού στους Λοκατέλι (ΜΕ, 3/0) και Ντεφρέλ (ΕΠ, 1/0), οι οποίοι θα αντικαταστήσουν τους Τραορέ (ΜΕ, 3/1) και Μπόγκα (ΜΕ, 2/0), αντίστοιχα.

“Δεν πρέπει να μας επηρεάσει η ήττα από τη Ρόμα, δουλέψαμε σκληρά για την αναμέτρηση με αντίπαλο την Σπαλ. Πρόκειται για μία καλά οργανωμένη ομάδα, δεν πρέπει να κάνουμε τα ίδια λάθη με αυτή”, υπογράμμισε ο προπονητής Ντε Τζέρμπι.

Προηγούμενο ματς: Γνώρισε την εκτός έδρας ήττα με 4-2 από τη Ρόμα για το πρωτάθλημα.

ΣΑΣΟΥΟΛΟ Στατιστικά

*Σημειώθηκε GG & over 2,5 στα τρία τελευταία παιχνίδια της (δες το στην Novibet)

*Κράτησε το μηδέν στα 3/4 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΣΠΑΛ ΑΝΑΛΥΣΗ

Η Σπαλ κατάφερε να σπάσει το ρόδι στο πρωτάθλημα την προηγούμενη βδομάδα, μετά τις δύο σερί ήττες από τις Αταλάντα (3-2 εντός έδρας) και Μπολόνια (1-0 εκτός έδρας). Το συγκρότημα του Σέμπλιτσι επικράτησε εντός έδρας με 2-1 της Λάτσιο, αν και βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ιμόμπιλε στο 17′.

Στο δεύτερο ημίχρονο και το 63′ ο Πετάνια ισοφάρισε σε 1-1 για τους γηπεδούχους με όμορφο γυριστό σουτ. Την ανατροπή των δεδομένων και, παράλληλα, το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Κούρτιτς. Ο Φελίπε (ΑΜ, 3/0) δεν βρίσκεται στην καλύτερη δυνατή φυσική κατάσταση και δεν αποκλείεται να αντικατασταθεί από τον Τόμοβιτς (ΑΜ, 3/0), ενόψει της σημερινής αναμέτρησης στην έδρα της Σασουόλο.

“Θα δώσουμε μία αναμέτρηση με μία τελείως διαφορετική ομάδα από εμάς”, υπογράμμισε στη συνέντευξη Τύπου που παραχώρησε ο προπονητής της Σπαλ, Λεονάρντο Σέμπλιτσι, ενώ συνέχισε λέγοντας: “Θα δώσουμε μάχη για να επιστρέψουμε σπίτι με ένα θετικό αποτέλεσμα. Μπορούμε να βελτιωθούμε ακόμα περισσότερο”.

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εντός έδρας με 2-1 της Λάτσιο για το πρωτάθλημα.