* 8η αγωνιστική

* Σημειώθηκε under 2,5 στα τρία από τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της Κιέβο για το πρωτάθλημα.

* Σημειώθηκε goal-goal στα τρία από τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της Κιέβο για το πρωτάθλημα.

* Η Σασουόλο πανηγύρισε μόλις δύο νίκες στα 13 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.

ΣΑΣΟΥΟΛΟ

Μόλις τέσσερις βαθμούς κατάφερε να συγκεντρώσει η Σασουόλο μετά το πέρας επτά αγωνιστικών στο πρωτάθλημα. Αφού επικράτησε της Κάλιαρι (1-0 εκτός έδρας) στις 20 Σεπτεμβρίου το συγκρότημα του Μπούκι δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση των Μπολόνια (1-0 εντός έδρας) και Λάτσιο (6-1 εκτός έδρας). Πριν από δύο βδομάδες κόντρα στην τελευταία οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να προηγηθούν με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μπεράρντι στο 27’.

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου ήρθε η απάντηση των γηπεδούχων με το γκολ του Λουίς Αλμπέρτο. Στο δεύτερο ημίχρονο η Λάτσιο πάτησε τέρμα το γκάζι σκοράροντας τέσσερις φορές μέσα σε 13 λεπτά με τους Ντε Φράι (56’), Λουίς Αλμπέρτο (57’) και Παρόλο (64’, 69’). Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε εννέα λεπτά πριν τη συμπλήρωση των 90’ ο Ιμόμπιλε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Αυξάνουν και πληθαίνουν τα ρεπορτάζ από τη γειτονική Ιταλία που θέλουν τη διοίκηση της Σασουόλο να απομακρύνει τον Κρίστιαν Μπούκι από την τεχνική ηγεσία του συλλόγου.

Μάλιστα, στην ιστοσελίδα «Calciomercato.it» γράφεται πως αν συμβεί αυτό οι «νεροβέρντι» θα προχωρήσουν σε συμφωνία με τον Ζόραν Ζέκιτς. Αυτή τη στιγμή ο 43χρονος Κροάτης προπονητής βρίσκεται στον πάγκο της Όσιγιεκ, η οποία βρίσκεται στην 3η θέση της βαθμολογίας στο πρωτάθλημα της χώρας. Πέρα από τη Σασουόλο και η Ντιναμό Μόσχας φέρεται να ενδιαφέρεται για αυτόν. Η τελευταία εντός έδρας νίκη των «νεροβέρντι» επί της Κιέβο χρονολογείται στις 4 Απριλίου του 2015 (1-0).

Προηγούμενο ματς: Βαρύτατη εκτός έδρας ήττα με 6-1 γνώρισε η Σασουόλο από τη Λάτσιο για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Η Σασουόλο γνώρισε την ήττα στα πέντε από τα έξι τελευταία παιχνίδια της για το πρωτάθλημα (δες το στην Betstars)

Δείτε τα προγνωστικά Ιταλίας (Κλικ Εδώ)

ΚΙΕΒΟ

Μακριά από τα αρνητικά αποτελέσματα παραμένει η Κιέβο στις τέσσερις τελευταίες αγωνιστικές που έδωσε για το πρωτάθλημα. Πιο συγκεκριμένα το συγκρότημα του Μαράν μοιράστηκε από ένα βαθμό με τις Αταλάντα (1-1 εντός έδρας) και Τζένοα (1-1 εκτός έδρας), ενώ στη συνέχεια κατάφερε να κάμψει την αντίσταση των Κάλιαρι (2-0 εκτός έδρας) και Φιορεντίνα (2-1 εντός έδρας). Πριν από δύο βδομάδες κόντρα στην τελευταία οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να προηγηθούν μόλις στο 6’ με τον Σιμεόνε, μετά την ασίστ του Τερό.

Η απάντηση των γηπεδούχων ήρθε στο 25’ με τον Κάστρο. Την ανατροπή των δεδομένων και παράλληλα το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε ο ίδιος ποδοσφαιριστής με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου. «Θα δώσουμε ένα πολύ σημαντικό τεστ στην αναμέτρηση με αντίπαλο τη Σασουόλο, είμαι περίεργο να δούμε αν θα το περάσουμε», υπογράμμισε ο προπονητής των «ιπτάμενων γαϊδουριών», Ρολάντο Μαράν, στη συνέντευξη Τύπου που παραχώρησε εν όψει της σημερινής μάχης με τους «νεροβέρντι».

Στη συνέχεια των δηλώσεών του είπε: «Δεν κοιτάμε το βαθμολογικό πίνακα. Έχω δει πολύ καλά σημάδια από την ομάδα μου, οι ποδοσφαιριστές έχουν την κατάλληλη νοοτροπία. Αυτό με κάνει να αισιοδοξώ για τη συνέχεια. Θα προσπαθήσουμε να γυρίσουμε με ένα θετικό αποτέλεσμα σπίτι μας». Την περασμένη σεζόν η Κιέβο επικράτησε εκτός έδρας με 3-1 της Σασουόλο στις 12 Φεβρουαρίου του τρέχοντος έτους.

Προηγούμενο ματς: Η Κιέβο επικράτησε εντός έδρας με 2-1 της Φιορεντίνα για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Η Κιέβο παραμένει αήττητη στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.