*9η αγωνιστική

*Οι δύο ομάδες δεν έχουν συναντηθεί στο παρελθόν σε Serie A, Serie B και Κύπελλο Ιταλίας.

*Η Σασουόλο πανηγύρισε τέσσερις νίκες σε πέντε εντός έδρας αγωνιστικές κόντρα σε νεοφερμένες ομάδες (μία ήττα), όσες μέτρησε στις προηγούμενες 13 (έξι ισοπαλίες, τρεις ήττες).

*Σασουόλο και Βενέτσια αποτελούν δύο από τις πέντε ομάδες της Serie A με τα λιγότερα γκολ στο δεύτερο ημίχρονο (τέσσερα).

ΣΑΣΟΥΟΛΟ ΑΝΑΛΥΣΗ

Μπορεί να βρέθηκε μπροστά στο σκορ με δύο γκολ, παρόλα αυτά η Σασουόλο δεν κατάφερε να αλώσει το “Luigi Ferraris” από το οποίο επέστρεψε με τον βαθμό της ισοπαλίας (2-2 με Τζένοα) την προηγούμενη βδομάδα. Πιο δυνατά μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο οι φιλοξενούμενοι που προηγήθηκαν με 2-0 μέσα σε τρία λεπτά με τον Σκαμάκα, ο οποίος “πλήγωσε” την πρώην ομάδα του. Λίγο πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου η Σασουόλο είχε την ευκαιρία να κάνει το 3-1, ωστόσο ο Τζούριτσιτς έστειλε την μπάλα στο δοκάρι.

Πίεσαν για την ισοφάριση και δικαιώθηκαν οι γηπεδούχοι στο δεύτερο. “Είναι λογικό οι οπαδοί να μας κρίνουν από τα αποτελέσματα, αυτό δεν σημαίνει πως οι εμφανίσεις μας δεν είναι εξαιρετικές. Είμαστε θυμωμένοι από την ισοπαλία με την Τζένοα, θέλουμε να πανηγυρίσουμε τη νίκη με Βενέτσια”, είπε ο προπονητής Ντιονίζι που δεν αναμένεται να προχωρήσει σε σημαντικές αλλαγές. Στην κορυφή θα βρεθεί ο Σκαμάκα, νοκ άουτ τέθηκαν οι Μπογκά και Γιόνσεν.

Προηγούμενο ματς: Αναδείχθηκε ισόπαλη (2-2 εκτός) με την Τζένοα. Οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα με ντοπιέτα του Σκαμάκα (17′, 20′), απάντησαν ισάριθμες φορές οι Ντέστρο (27′) και Βάσκες (89′).

ΣΑΣΟΥΟΛΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*GG στα 3/4 τελευταία παιχνίδια της (δες το στο Pamestoixima)

*Over 2,5 στα 3/4 τελευταία παιχνίδια της.

Παίξε Νόμιμα στo Pamestoixima.gr (ΚΛΙΚ ΕΔΩ)

21+ | Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα |

ΒΕΝΕΤΣΙΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Η Βενέτσια πανηγύρισε την πρώτη εντός έδρας και δεύτερη συνολικά νίκη της κόντρα στη Φιορεντίνα την Δευτέρα (1-0), φτάνοντας παράλληλα τους οχτώ βαθμούς. Μετρημένες ήταν οι καλές ευκαιρίες στην αναμέτρηση, σε μία από αυτές ο Αράμου βρέθηκε μόνος απέναντι σε κενή εστία, μετά την ασίστ του Ανρί, γράφοντας το τελικό αποτέλεσμα. Προσπάθησαν, χωρίς αποτέλεσμα, να απαντήσουν οι φιλοξενούμενοι στο δεύτερο ημίχρονο.

“Ήταν μία φανταστική νύχτα, κερδίσαμε μία δυνατή αντίπαλο. Τα δώσαμε όλα στον αγωνιστικό χώρο για να φτάσουμε στη νίκη. Πρέπει να παραμείνουμε ταπεινοί και να μην πάρουν τα μυαλά μας αέρα”, υπογράμμισε ο προπονητής Ζανέτι. Ενθουσιασμός επικρατεί στις τάξεις των “φτερωτών λιονταριών”, τα άσχημα νέα ήρθαν από τον τραυματία Γιόνσεν που τέθηκε νοκ άουτ για τρεις βδομάδες. Ξεπέρασε τις ενοχλήσεις που ένιωθε ο Βάκα.

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εντός έδρας (1-0) της Φιορεντίνα. Το μοναδικό γκολ σημείωσε ο Αραμού στο 36′.