*Δεύτερο ματς για τον 2ο προκριματικό γύρο του Γιουρόπα Λιγκ, σε ισχύ ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ. Σε περίπτωση ίδιου σκορ με το πρώτο ματς, ακολουθεί παράταση και αν χρειαστεί πέναλτι.

*Η νικήτρια θα αντιμετωπίσει στον επόμενο γύρο την Ριέκα.

Στο πρώτο παιχνίδι (Σεν Γκάλεν – Σάρπσμποργκ 2-1): Μόλις στο 4΄ ο Βίλοτιτς αποβλήθηκε για την Σεν Γκάλεν και από την φάση της αποβολής, οι Νορβηγοί προηγήθηκαν με τον Χάιντς. Ωστόσο οι γηπεδούχοι δεν το έβαλαν κάτω και ισοφάρισαν λίγο πριν βγει το ημίχρονο με τον Χεφτί. Στο δεύτερο μέρος ο ρυθμός του αγώνα άνοιξε και η Σεν Γκάλεν πήρε τελικά τη νίκη χάρη στο τέρμα του Μπουές στο 66΄.

ΣΑΡΠΣΜΠΟΡΓΚ (Νορβηγία, 373)

Δεν εκμεταλλεύτηκε τις υπέρ της συνθήκες, έτσι όπως αυτές διαμορφώθηκαν στο ξεκίνημα του αγώνα. Με την υπέρ της αποβολή και το γρήγορο τέρμα που πέτυχε θα περίμενε κανείς να έχει φέρει άλλο αποτέλεσμα στην Ελβετία. Ωστόσο χωρίς λόγο άφησε κενό στα μετόπισθεν δέχθηκε την ισοφάριση και στην επανάληψη βγήκε μπροστά να βάλει δεύτερο τέρμα, αλλά τελικά το δέχθηκε.

Στη Νορβηγία το πρωτάθλημα βρίσκεται σε εξέλιξη κι ενώ υπάρχει μια μικρή διακοπή από τις αρχές Ιουλίου και την ερχόμενη Κυριακή ξεκινά και πάλι, με την Σάρπσμποργκ να αντιμετωπίζει εκτός έδρας την Στάμπαεκ. Μετά από 16 αγωνιστικές είναι στην 6η θέση με 26 βαθμούς, μετρώντας 7 νίκες, 5 ισοπαλίες και 4 ήττες. Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι, δεν υπάρχουν ιδιαίτερα προβλήματα απουσιών.

Στατιστικό: Μετρά 4/6 over στα 6 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτου έδρας και διοργάνωσης.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα με σκορ 2-1 από τη Σεν Γκάλεν, στο πλαίσιο του 2ου προκριματικού γύρου του Γιουρόπα Λιγκ.

Το Σάρπσμποργκ – Σεν Γκάλεν παίζει στην Betshop

ΣΕΝ ΓΚΑΛΕΝ (Ελβετία, 172)

Έδειξε χαρακτήρα στο πρώτο παιχνίδι, αφού δεν το έβαλε κάτω παρά το άσχημο ξεκίνημα, με την εις βάρος της αποβολή και το τέρμα που δέχθηκε. Εκμεταλλεύτηκε τα κενά στην αντίπαλη άμυνα ισοφαρίζοντας πριν βγει το πρώτο μέρος και στην επανάληψη κι ενώ ο ρυθμός του αγώνα είχε ανοίξει, πέτυχε και δεύτερο τέρμα και απέκτησε ελαφρύ προβάδισμα πρόκρισης.

Στο πρωτάθλημα πάντως έδειξε σημάδια κούρασης, χάνοντας εντός έδρας και με σκορ 4-2 από την Σιόν. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 18΄ με τον Μπράνκο από την ασίστ του Γκργκιτς και διπλασίασα τα τέρματα τους στο 37΄ με τον Τζίτε από την ασίστ του Κασάμι. Οι γηπεδούχοι μείωσαν στο 72΄ με τον Χεφτί από την ασίστ του Ταφέρ, αλλά τρία λεπτά αργότερα ο Γκργκιτς έκανε το 1-3 και στο 83΄ ο Φιλίπ από την ασίστ του Μπατάτα και το 1-4. Στις καθυστερήσεις ο Ίτεν απλά διαμόρφωσε το τελικό 2-4 από την ασίστ του Μπουές. Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι τιμωρημένος είναι ο αμυντικός Βίλοτιτς.

Στατιστικό: Μετρά 5/6 over στα 6 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτου έδρας, φιλικά κι επίσημα.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα με σκορ 4-2 από τη Σιόν, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του ελβετικού πρωταθλήματος.