* 16η αγωνιστική

* Στον πρώτο γύρο: Ρανχάιμ – Σάρπσμποργκ 2-1

ΣΑΡΠΣΜΠΟΡΓΚ

Αφού δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση των Ρανχάιμ (2-1 εκτός έδρας) και Τρόμσο (3-2 εντός έδρας), η Σάρπσμποργκ μοιράστηκε από ένα βαθμό με την Κρίστιανσουντ (1-1 εκτός έδρας) την προηγούμενη βδομάδα. Οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα στο σκορ με τον Άασμουντσεν στο 21’. Το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε ο Μόρτενσεν, δέκα λεπτά πριν τη συμπλήρωση των 90’. Στις πέντε τελευταίες εντός έδρας αναμετρήσεις που έδωσε το συγκρότημα του Μπάκε για την ίδια διοργάνωση σημείωσε δύο νίκες, δύο ισοπαλίες και μία ήττα. Στις τέσσερις σημειώθηκαν περισσότερα από τρία γκολ, ενώ στις τρεις σημειώθηκε GG.

Την απόκτηση του Βασούτιν (ΤΕ) από τη Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης Β’ ανακοίνωσε η Σάρπσμποργκ. «Είμαι χαρούμενος που βρίσκομαι εδώ, μπροστά μου ανοίγεται μία νέα πρόκληση, εύχομαι να έκανα την καλύτερη επιλογή», υπογράμμισε μεταξύ άλλων ο 23χρονος Ρώσος τερματοφύλακας. «Το σημαντικό είναι να εμφανιστούμε σοβαροί για 90 λεπτά», είπε εν όψει της σημερινής αναμέτρησης ο βοηθός προπονητή, Τομ Φρέντι Άουνε. Την Πέμπτη (12/7) η Σάρπσμποργκ δοκιμάζεται στην έδρα της Βεστμάνεγιαρ για τον 1ο προκριματικό γύρο του Γιουρόπα Λιγκ.

Προηγούμενο ματς: Ισόπαλες αναδείχθηκαν Κρίστιανσουντ και Σάρπσμποργκ στην έδρα της πρώτης (1-1) για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Σημειώθηκε GG στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της Σάρπσμποργκ για το πρωτάθλημα (δες το στην Goalbet)

Δείτε τα προγνωστικά Νορβηγίας (Κλικ Εδώ)

Το Σάρπσμποργκ – Ρανχάιμ παίζει στην Goalbet
goalbet-logo

ΡΑΝΧΑΪΜ

Δύο ήττες γνώρισε η Ρανχάιμ στις εννέα τελευταίες αγωνιστικές που έδωσε για το πρωτάθλημα, αυτές από τις Μπόντο Γκλιμτ (4-0 εκτός έδρας στις 27/5) και Στρόμσγκοντσετ (3-0 εκτός έδρας στις 24/6). Στις υπόλοιπες το συγκρότημα του Μάαλεν σημείωσε πέντε νίκες και δύο ισοπαλίες. Την προηγούμενη βδομάδα επικράτησε εντός έδρας με 2-0 της Σταρτ. Οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα στο 34’ με το γκολ του Ντόνεμ.

Το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε στο δεύτερο ημίχρονο, και πιο συγκεκριμένα στο 58’ ο Κάρλσεν. Αξίζει να σημειώσουμε πως ο τελευταίος αστόχησε σε εκτέλεση πέναλτι στο 81’. «Στην έδρα μας παρουσιάζουμε ένα εξαιρετικό αγωνιστικό πρόσωπο, θα πρέπει να δουλέψουμε ώστε να πετύχουμε κάτι ανάλογο και μακριά από αυτήν», υπογράμμισε μεταξύ άλλων ο προπονητής της Ρανχάιμ, Σβέν Μάαλεν.

Προηγούμενο ματς: Η Ρανχάιμ επικράτησε εντός έδρα με 2-0 της Σταρτ για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Σημειώθηκε over 2,5 στα έξι από τα επτά τελευταία παιχνίδια της Ρανχάιμ για το πρωτάθλημα.