ΣΑΡΠΣΜΠΟΡΓΚ 08

Την πρώτη της ήττα μετά από έξι αγωνιστικές, με απολογισμό τρεις νίκες και τρεις ισοπαλίες, υπέστη και πάλι η Σάρπσμποργκ. Συγκεκριμένα, την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Γκάιρ Μπάκε φιλοξενήθηκε από την Σάντεφιορντ, στην έδρα της οποίας γνώρισε την ήττα με 1-0. Ένα γκολ λίγο πριν το τέλος του πρώτου μέρους ήταν αρκετό για να κρίνει το παιχνίδι, με τους φιλοξενούμενους να έχουν τις ευκαιρίες να φτάσουν στην ισοφάριση, αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

Με 24 βαθμούς, υποχώρησε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας, ούσα και ένα βαθμό πίσω από τις δυο πρωτοπόρους, Μπραν και Ρόζενμποργκ. Επιπλέον, με 22 γκολ στο ενεργητικό της, διαθέτει την δεύτερη καλύτερη επίθεση στο πρωτάθλημα. Εντός έδρας μετράει τέσσερις νίκες, μια ισοπαλία και μια ήττα.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 1-0 από την Σάντεφιορντ για το Πρωτάθλημα.

Στατιστικό: N/G και Under 2.5 τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια στο Πρωτάθλημα. (Δείτε τις νόμιμες στοιχηματικές ιστοσελίδες)

Δείτε τα προγνωστικά Νορβηγίας (Κλικ Εδώ)

ΜΠΡΑΝ

Αήττητη παραμένει εδώ και έξι αγωνιστικές η Μπραν, η οποία και μετράει τέσσερις νίκες και δυο ισοπαλίες. Την περασμένη αγωνιστική, η ομάδα του Λαρς Άρνε Νίλσεν φιλοξένησε την Στάμπαεκ, κόντρα στην οποία πήρε μια ευρεία νίκη με 5-0. Το σκορ άνοιξε στο 20′ ο Μπράατεν, με το Νούρι στο 39′ να κάνει δυο τα τέρματα της. Δυο λεπτά μετά, ο Ακόστα έκανε το 3-0, που ήταν και σκορ ημιχρόνου. Στην επανάληψη, το αυτογκόλ του Μπα (64′) και το τέρμα του Βέγκα (87′) διαμόρφωσαν το τελικό 5-0.

Με τη νίκη της αυτή, η Μπραν έφτασε τους 25 βαθμούς και “έπιασε” στη κορυφή την Ρόζενμποργκ, εκμεταλλευόμενη και την ήττα της. Με τέρματα 29-10, διαθέτει με διαφορά την καλύτερη επίθεση, καθώς και την δεύτερη καλύτερη άμυνα. Δυο νίκες, δυο ισοπαλίες και δυο ήττες ο εκτός έδρας απολογισμός, ούσα αήττητη στις δυο τελευταίες εξόδους της (1-1-0). Δεν αντιμετωπίζει απουσίες η ομάδα του Νίλσεν.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 5-0 επί της Στάμπαεκ για το Πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Over 2.5 τα πέντε από τα εφτά τελευταία παιχνίδια στο Πρωτάθλημα.